I když v soutěži už mají svoji kategorii i profesionální hasiči, zůstává Volyňský Fireman soutěží hlavně pro dobrovolné hasiče. Ženy i muži  musí absolvovat trať, na které je čeká několik úkolů. S dýchacím přístrojem a v plné hasičské výstroji, která přidává na bedra soutěžícího patnáct kilo navrch, musejí v co nejlepším čase zvládnout motání hadic, překonání bariéry, běh do třetího podlaží hasičské věže, sílu prověří i dvacet ran kladivem o váze 10 kg, proskákání položených pneumatik a přenášení třicetikilového barelu s vodou, či táhnutí figuríny. Po vysilujícím výkonu pak musejí hasiči zvládnout zapojit proudnici.

Závod bere mnohým síly i dech, ale ne odhodlání. Nejlepší závodníci dají Firemana za 3. minuty a 20 vteřin.

Volyňský Fireman je závod, který si vymyslela parta hasičů z výjezdové jednotky, i když ho lze srovnávat se závody TFA (TFA - z anglických slov Toughest Firefighter Alive – Nejtvrdší hasič přežije  -  nejtěžší hasičská soutěž, která svými podmínkami simuluje práci hasiče při zásahu.), jednoznačně má svoji cestu, nejde o bodovanou soutěž.

Právo pořadatelské si s sebou nese vždy velitel volyňských hasičů, který by ale akci těžko pořádal bez pomoci ostatních kolegů. Kolektiv mají ve Volyni dobrý, proto se mohli letos pochlubit již 15. ročníkem závodu, na kterém se schází především skvělá parta lidí a vládne dobrá nálada. 

Hasiči se na Volyňského Firemana sjíždějí z celé České republiky a rádi přijedou i kolegové z Německa. Vyzkoušet si trať, která prověří fyzičku, neváhají asi osobnosti z Volyně a okolí -  do závodu se pustila například i tehdejší starostka Volyně Lenka Nestřebová nebo ředitel územního odboru HZS Jihočeského kraje Strakonice Ota Šmejkal.

Mezi velká jména hasičského sportu patří Michal Brousil, který je nejen mistrem republiky, ale i mistrem Evropy ze světových her v Číně v soutěži TFA.  I on si letos trať vyzkoušel a podle svých slov, si ji patřičně užil a trochu se i zapotil.

Společně s Michalem Brousilem se letos na jubilejní 15. start Volyňského Firemana postavilo neuvěřitelných 56 závodníků, byl to rok s nejvyšší účastí. Stejnou trať měli závodníci v kategorii muži a profi. Veteráni a ženy měli podmínky upravené s ohledem na své kategorie.

Volyňský Fireman se koná v areálu hasičské zbrojnice vždy první říjnovou sobotu. Budeme se těšit na příští rok a uvidíme, jaká trať bude připravena. Hasiči z Volyně ji totiž pro zpestření vždy z části obměňují. 

Za poskytnutí článku a fotek děkujeme SDH Volyně