Patrný je ale také trend poslední doby, kdy se velká část hostů rozhoduje o ubytování na poslední chvíli. Podíl mezi našimi i zahraničními turisty je různý.

„Přes vánoční svátky máme obsazenost 60 procent a další rezervace stále ještě chodí. Od 27. prosince 2023 přes Silvestra jsme plně obsazeni a nemáme jediný volný apartmán z celkem 81. Přes Vánoce převažuje česká klientela a následně půl napůl holandská a německá. Přes Silvestra pak převažují hosté z Německa, kteří mají prázdniny až do 7. ledna 2024. Obsazenost je o něco lepší než vloni a již jsme téměř na číslech z předcovidových let 2018 a 2019,“ uvádí Luboš Krejza z lipenského Lipno Lake Resort.

„Obsazenost Hotelu Element je přes Vánoce kolem 70 procent, prozatím je ještě rezervace formou „last minute" možná, Silvestr je s obsazeností na tom podobně. V termínu od 22. do 31. prosince je přes 45% rezervací ze zahraničí. Hotel je velmi oblíbený mezi rakouskou a německou klientelou. Obsazenost je obdobná jako loni. Očekáváme stoprocentní obsazenost,“ uvádí Radmila Furišová Petráňová z lipenského hotelu Element.

„Je to obvyklé jako každý rok, žádné zásadní změny oproti loňsku. Vánoce máme plné zhruba na polovinu a Silvestr na osmdesát procent. Pobyty prodáme v následujících dvou týdnech,“ uvádí Martin Prokeš, manažer z resortu Relax v Dolní Vltavici. V hotelu Korzo Lipno se obsazenost pohybuje okolo sedmdesáti procent, jde převážně o tuzemskou klientelu. Podle zdejšího zaměstnance Jiřího Šilhy jde o podobné množství jako v předchozích létech.