Moje maminka se narodila v roce 1914. Její otec František Linda v roce 1868 a její maminka v roce 1885. Bydleli na statku pod Dívčím kamenem u Podhradských jako podruzi. Otec dělal lesního dělníka. Porážel ručně stromy, měli jen pilu a sekera. Za týden práce v lese dostával 10 korun. Maminka měla tři mladší bratry. Do školy chodili do Holubova. Když bylo mamince asi 14 let, s dcerou ze statku šly na Dívčí kámen na Velký pátek, když se v kostele zpívaly pašije. Jako děti byly na zřícenině velmi často. Skála byla otevřená na jednom místě. Popadl je velký strach a utíkaly dolů. Druhý den tam šly, ale už tam žádný vchod do skály nebyl…

Já jsem se narodila v lednu 1935 na statku u Podhradských. Doktor Mašek mi říkal: „Když jsem jel s bryčkou s koníkem za tvojí mámou k porodu, bylo sněhu po kolena. Bylas malá. Radil jsem tvojí mámě, ať tě dávají na kastrolu do trouby u kamen, ať tu zimu přežiješ.“

Za války bylo území od Kletě až na hranice německé. V roce 1945 o prázdninách byla velká akce Kleť opět česká. Sešlo se tam hodně lidí z celého okolí. Mě bylo deset. Maminka mi ušila červenou sukýnku a k tomu jsem měla bílou halenku. Šla jsem ze Stupné se starší kamarádkou přes Křemži pěšky na Kleť. Měly jsme každá tři krajíce chleba a plechový hrnek na vodu. Ta se dala pít z každé stružky nebo studánky. Na Kleti byla studna a tam stálo hodně lidí, aby se mohli napít.

Když jsem chodila do školy do Křemže, od jara do června jsme chodili jednou za týden vykopat jamky a sázet tam malé stromky na stráních pod Kletí. Jako omladina z celého okolí jsme chodili 9. května na sraz na Kleť. Když udělali lanovku, bylo pod ní plno malin. Měli jsme 10měsíčního syna. Dali jsme ho do tašky od vysavače a položili na okraj lesa. Když začala jezdit lanovka, lidi volali, že je v lese odložené dítě. Já vykoukla z maliní a volala, že není odložené, ale naše a my tady trháme maliny. Nasbírali jsme jich kýbl.

Celá naše početná rodina chodí ráda na Kleť. Já a manžel jsme tam byli naposled před dvaceti lety. Ale letos v květnu nám vyřídily děti povolení k výjezdu autem na vrchol, abychom se na naši milovanou horu mohli podívat. Byli jsme moc překvapení, jak je to na Kleti pěkné. Jako překvapení jsme měli na stolku na Kleti připraveno občerstvení. Babičky a maminky tady hezky oslavily svátek matek.

Marie Stropková, České Budějovice