Návštěvníci si mohli vyslechnout rozhovor s předsedou pobočného spolku Milanem Bukáčkem, který představil činnost a poslání vodní záchranné služby i mistra světa v zimním plavání Jaromíra Berounského. Následně člen prezídia VZS Martin Kusenda seznámil veřejnost se záchranářským sportem a také úspěšné reprezentanty.

Nechyběla ani ukázka vodního záchranného sportu. Skupina zkušených reprezentantů a medailistů z posledního Mistrovství světa a Evropy předvedla ve formě štafety královskou disciplínu, kterou je Oceanman / Oceanwoman, tedy závod, který se skládá z disciplín plavání, board, kajak a běh. Paddleboardy si pod dohledem reprezentantů měla možnost vyzkoušet i veřejnost. Ukázek se zúčastnili mj. úřadující juniorští mistři světa v hodu záchranným lanem Ondřej Šimonek a David Richter a také David Pekař, který s Ondrou Šimonkem vybojoval zlato ve stejné disciplíně na mistrovství Evropy.

Jak se chovat u vody


Spolek vodních záchranářů z Dolní Vltavice zaměřil svůj komentovaný program na prevenci pobytu u vody. „Lidé často nejsou sto dát dohromady desatero bezpečného pobytu u vody, my zde máme stánek, kde z obrázků poznají i děti, jak se správně, a hlavně bezpečně u vody pohybovat a jaké zásady dodržovat. Prevenci zaměřujeme často na děti, dospělí někdy s odpověďmi také otálejí. Nakonec si všichni mile rádi vyzkouší například hod házecím pytlíkem na figurínu v modelové situaci, kdy se někdo topí a zjistí, že jejich role v tu chvíli vůbec není snadná,“ komentuje náčelník Milan Bukáček a dodává, že desatero bezpečného pobytu u vody lidé často podceňují.

Mezi členy spolku vodních záchranářů patří i mistr světa z 13. Mistrovství světa v zimním plavání pořádané IWSA (International Winter Swimming Assocation) ve Slovinsku. Jaromír Berounský se zimnímu dálkovému plavání věnuje několik let a po dvouletém působení v Českém poháru se prvně vydal na mezinárodní závody a z mistrovství světa přivezl hned tři medaile – tu nejcennější zlatou ze závodu 200 prsa.

Zdatně si vedli také členové Jihočeské záchranné brigády kynologů, jejich psi předvedli záchranu tonoucího, přinesení pádla a přitažení surfaře v nesnázích za lano. „Hlavní využití záchranných psů na vodě je však při vyhledávání tonoucích a nebo utonulých osob. Intenzivně pracujeme na tom, aby naši mladí psi byli schopni ostrého zásahu se stoprocentní úspěšností“ komentovala ukázku výcvikářka brigády Jana Šmídová.

 Vždy připraveni

Letošní sezona na Lipně je opět velmi rušná. Vodní záchranná služba slouží v režimu 24/7 ze základny v Dolní Vltavici, „Jsme vždy připraveni k odjezdu na vodu do dvou minut, v pondělí se nám opět potvrdilo, že jsme schopni úspěšného a rychlého zasáhnou i mimo vodu, tentokrát byl lokalizován nedaleko Hruštické zátoky. Tento týden je ve službě hned několik mladých záchranářů, kteří jsou zdravotní záchranáři i ve svém profesním životě, takže kvalita první pomoci otevřené zlomeniny HIV pozitivního pacienta byla provedena na vysoké úrovni“. Vodní záchranná služba na Lipenské přehradě slouží na základě dobrovolnické činnosti bez nároku na honorář v rámci svého pracovního volna, přesto tito nadšenci zajišťují v součinnosti s ostatním složkami IZS velmi kvalitní práci.

Milan Bukáček