close Vzpomínka na srpen 1968 na Českokrumlovsku. info Zdroj: Pavel Pechoušek zoom_in Vzpomínka na srpen 1968 na Českokrumlovsku. Jedná se o první ročník akce, podle organizátorů půjde o ojedinělou událost, která už se nebude opakovat. V Přední Zvonkové promluví i Michael Kocáb. Organizátoři také odhalí i pamětní desku na památku srpnových událostí. „Budeme pouštět dobové vysílání Československého rozhlasu. Také bychom chtěli promítnout nějaké dobové filmové záznamy, které nám poskytne Jihočeské regionální muzeum v Českém Krumlově. Pamětníci budou na místě vzpomínat na to, jak v místě celá situace vypadala,“ uvádí Petr Tahotný organizátor z Kulturního spolku Zvonková. Na plážích v Horní Plané se tanky vojsk Varšavské smlouvy zastavily.

Vedle dalších zajímavostí chystají organizátoři výstavu historických fotografií mapujících srpnové události roku 1968 na celém Lipensku, ale především Hornoplánsku. „Ve spolku tu dobu vnímáme jako jeden z historických mezníků Československa, a také se domníváme, že je třeba lidem tuto dobu a co se v té době stalo připomínat,“ doplnil Petr Tahotný. Jeden z domluvených řečníků: Michael Kocáb měl po Sametové revoluci odsun vojsk na starosti.

„Předseda spolku pan Hynek obvolal více organizací, zabývající se touto tématikou. Mimo jiné oslovil také Nadaci Michaela Kocába. Na počátku nás kontaktoval ředitel nadace pan Nejedlo, a po nějaké době se ozval i pan Kocáb, s tím že se mu náš program libí a přislíbil osobní účast,“ popisuje Petr Tahotný.

K vidění zde bude i nafukovací maketa tanku, jehož výrobcem je firma Inflatech. „Jde o nafukovací maketu současného tanku ve skutečné velikosti, které nyní používá ukrajinská armáda. Nám se zdálo jako dobrý nápad tuto maketu použít a to proto, že tanky okupantů byly v té době symbolem celé situace,“ uzavírá Petr Tahotný.

Pavel Pechoušek