„Novohradské hory jsou skutečnou oázou klidu. Zvlášť podzim v celé své barevné paletě dává vyniknout unikátní přírodě, jejíž velká část byla ještě před rokem 1989 ukryta za neproniknutelnou bariérou takzvané Železné opony. Zdejší území je velmi řídce obydlené, takže jej vyhledávají turisté, kteří na jedné straně preferují aktivní turistiku, ať už pěšky, na kole či na koni, a na straně druhé nechtějí na svých cestách potkávat masy lidí. Mnozí zdejší pobyt spojují  především s pohodou, klidem a bezpečím,“ uvedl ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu Petr Soukup.

Vysoká (1 034 m), Kraví (953 m) a Kuní hora (925 m) jsou třemi vrcholy Novohradských hor, které návštěvník jako první spatří při příjezdu od Českých Budějovic. Na každý vrchol vede stezka značená pomocí turistických značek a na každém ze tří vrcholů je umístěn sloup s kovovým razidlem, které nese emblém příslušné hory. Pokud se návštěvníkům podaří zdolat všechny tři vrcholy a emblém z razidel otisknout na vrcholový list, k mání je například v novohradském infocentru, mohou ho zde následně vyměnit za pamětní minci. Ideálním výchozím místem pro cestu na všechny tři vrcholy je parkoviště v Hojné Vodě. K trasám byl vydán stejnojmenný průvodce.

 „Fantastické výhledy nabízí také zdejší rozhledny. Rozhledna na Kraví hoře u Horní Stropnice, Slabošovka u Besednice a rozhledna na Hradišťském vrchu u Kaplice. Čtyřlístek zdejších vyhlídkových staveb uzavírá plošina na vrchu Mandlstein,“ doplnil produktový manažer turistické oblasti Novohradsko-Doudlebsko Michal Jarolímek.

Zájemci o podzimní návštěvu jižních Čech si mohou konkrétní místa svého pobytu vybrat také na webu www.dovolena.jiznicechy.cz.

Za pozvánku do Novohradských hor děkujeme Kláře Poláškové z Jihočeské centrály cestovního ruchu