Ve středu 14. února 2023 vyhlašovalo Okresní sdružení České unie sportu (ČUS) za doprovodu zástupců města Český Krumlov, místostarosty Dalibora Uhlíře a Martina Tomky za PRO-SPORT ČK nejúspěšnější sportovce za rok 2023. Dvě ocenění si odnesli členové Vodní záchranné služby ČČK Český Krumlov. Sportovcem Českokrumlovska roku 2023 (mezi deseti vyhlášenými) se stal Jaromír Berounský, který se loni v lednu stal mistrem světa v zimním plaváni. Ocenění za sportovní počin roku 2023 si odnesl mladý vodní záchranář Pavel Jurný, který byl oceněný za své nasazení při záchraně života cyklisty.

Jaromír Berounský zabodoval na mistrovství světa

Ve dnech 23. - 29. leda se konalo 13. mistrovství světa v zimním plavání pořádané IWSA (International Winter Swimming Assocation) ve Slovinsku. Jaromír Berounský, člen VZS, se zimnímu dálkovému plavání věnuje několik let a po dvouletém působení v Českém poháru v zimním plavání se prvně vydal na mezinárodní závody a z mistrovství světa přivezl hned čtyři medaile – tu nejcennější, zlatou, ze závodu 200 m prsa.

Pavel Jurný zachránil život

V březnu loňského roku došlo na hlavní silnici pod nemocnicí v Českém Krumlově k pádu cyklisty z kola, jehož přičiněním se cyklista dostal do stavu bezvědomí a bezdeší. Mladý záchranář Pavel Jurný a zdravotní sestřička z oddělení ARO českokrumlovské nemocnice poskytli fundovaně resuscitaci. Po příjezdu záchranné služby došlo k obnově životní funkcí. Zdravotní záchranná služba velmi dobře ohodnotila provedenou první pomoc, resuscitaci, kterou ti náhodní projíždějící poskytli. Dlouhodobý člen Vodní záchranné služby ČČK Český Krumlov Pavel Jurný, tehdy mu nebylo 18 let, prokázal, že je na řešení těchto situací dobře psychicky a odborně připravený.

Pavel Jurný (17) z Větřní, který zachránil život cyklistovi se zástavou srdce.
Cyklistovi v Krumlově přestalo bít srdce. Oživil ho mladý vodní záchranář

„Jsem velmi hrdý, že v našem týmu vodních záchranářů jsou lidé dobře připraveni na různé situace, které nám život přináší. Každý asi nemůže být mistr světa, ale většina členů našeho spolku se pravidelně otužuje a své tělo všichni udržujeme ve fyzické kondici,“ komentuje spokojeně Milan Bukáček a dodává, že v těchto dnech probíhá nábor mladých vodních záchranářů, dětí, které chtějí rodiče zabavit v dobré partě, zdokonalit je v plavání, ale i v první pomoci, vodní záchraně a třeba i sebezáchraně v krizových situacích. „Dětem se věnujeme pravidelně dvakrát v týdnu v bazénu v Českém Krumlově a dále v rámci víkendových či týdenních soustředění v našem školícím centru na základně v Dolní Vltavici. Všichni jsou srdečně zváni, dobrovolnická činnost je pro soudržnost společnosti velmi důležitá,“ dodává Milan Bukáček.