Přednáška se uskutečnila v úterý 14. 5. 2024 v městské knihovně v Kaplici. Města by měla být příjemnými místy k životu, což je věcí všech obyvatel města. I Kaplice by mohla být vlídným místem pro své obyvatele.

Vyhlášení ankety Policista roku 2023 na Pražském hradě. Ocenění za Čin roku získali npor. Jaroslav Vaněček (vpravo) a prap. Jaroslav Jiroušek (uprostřed) z obv. odd. Větřní a pprap. Jakub Cifreund ze skupiny základních kynologických činností ÚO Č. Krumlov
Policisti z Větřní dostali na Hradě ocenění. Nasadili životy při požáru

Pan Osamu Okamura se narodil v japonském Tokiu, ale pak žil v Čechách. Má mnoho zkušeností s životem v různých částech světa.

Města by měla být hlavně pro lidi a už méně pro auta. To mimo jiné znamená více zeleně, klidu, čistého ovzduší a dostupné hromadné dopravy. V Kaplici je palčivý problém doprava od vlakového nádraží do města. O tom se náš přednášející také přesvědčil. Na zpáteční cestě jel také spojem Českých drah, ale autobus k tomu spoji žádný nejel. Obecně lze říci, že všechny Kapličáky trápí špatná doprava na vlakové nádraží.

Pan Okamura dokončil vzdělávací program s názvem „Město očima chodce“ a testoval ho v Praze a v Tokiu. Později v dubnu ho realizoval v německém Chemnitz a v plánu je realizace ve Frankfurtu nad Mohanem.

Kruhový objezd pod nemocnicí v Českém Krumlově.
Uzavírky na Krumlovsku. Hlavní špunt, rondel v Krumlově, bude hotov o měsíc dřív

Města lze dělit na úspěšná a neúspěšná. Do těch úspěšných se lidé stěhují a z neúspěšných lidé odcházejí. Takovým úspěšným městem je např. Vídeň. Naopak neúspěšným městem je Detroit, ze kterého odešla už polovina původních obyvatel. Můžeme si sami odpovědět, kam město Kaplici zařadíme.

Města by pro výstavbu měla spíše využívat tzv. brownfieldů a příliš se nerozšiřovat do tzv. sídelních kaší. Je také důležité, abychom měli všude blízko, jak do práce, tak za nákupy a za vzděláním či zábavou. Zdravé prostředí ve městech zabrání přehřívání měst, povodním i dlouhotrvajícímu suchu.

Koncert kapely Jelen v Českém Krumlově v Pivovarské zahradě.
Koncert kapely Jelen v Českém Krumlově v Pivovarské zahradě

Velká nákupní centra patřící cizím společnostem odsávají peníze nutné pro další rozvoj města.

Každé město by mělo mít svého urbanistu nebo architekta, aby se města zdravě vyvíjela a tak co nejlépe vyhovovala našim potřebám i s výhledem do budoucna.

Růžena Šandová, Kaplice