Steampunk - "steam" jako pára, "punk" jako jakési rebelství. Základní symbol kouzelného a výjimečného steampunku je ozubené kolečko. A pokud chcete znát jihočeskou královnu streampunku a ozubených koleček, tak je to Aneta Švecová z Vimperku, která tento styl promítá i do své tvorby a životního stylu.

Já jsem asi byla na tohle „divná“ vždycky. Tatínek má veterána, takže doma pořád bylo něco rozebraného a i tatínek je takový sběratel a má rád starou, fortelnou práci. A jak jsem kolem toho pořád chodila, tak mi ta kolečka nějak zůstala. Mám ráda staré věci, obzvlášť technického směru, jako jsou právě staré hodinky. Hodinový strojek mi vždycky připadal jako vrchol mechaniky. 

Když jsem byla na mateřské, bavila jsem se tím, že jsem vyráběla šperky z hodninových součástí. Nejdřív pro sebe, pak mamce, pak mě oslovovali další lidé a také mi začali rozbité hodinky dávat a já vyráběla další šperky.
Kolečka sháním různě, chodím po burzách, internetových serverech, obcházela jsem hodináře, skupuji pozůstalosti po hodinářích a podobně. Musím samozřejmě hledat tak, aby byla i za rozumnou cenu.
Ideální jsou mechanické hodinky, je zajímavé, že ve starých mechanických hodinkách jsou i kolečka uvnitř zdobená. Jsou na nich vyryté různé obrázky, nápisy a podobně. Šperky vyrábím z koleček různých hodinek, neřeším, která byla původně pohromadě. Samozřejmě, čím více je ve šperku součástek, tím je dražší. Ale snažím se, aby cena nepřesáhla rozumnou hranici. Nejdražší šperk, který jsem zatím vyrobila, stál kolem dvanácti set korun.

Aneta Švecová je původním zaměstnáním kadeřnice, která pracuje jako mistrová odborného výcviku na učilišti. Svět mechanických koleček jí ale učaroval natolik, že vystudovala ještě obor jemný mechanik na Střední škole automobilní v Jihlavě. Chtěla jsem do tohoto oboru jen trošku vidět, ale nakonec mě hodinářství pohltilo. Víkendová škola pro mě byla náročná. Ale já jsem člověk, který rád posouvá své hranice. I hodinářský stůl doma mám, ale opravování hodinek se věnuji málo, spíš rozebírám a tvořím šperky a obrazy.

Ten, kdo by chtěl šperky a vůbec životní styl steampunkerky Anety Švecové poznat více, může navštívit výstavu Fantastický steampunk v Galerii Portyč v Písku, která má vernisáž v úterý 1. února 2022 od 17 hodin. Na výstavě uvidíte kromě šperků, obrazů a hodinek také fotografie Miloslava Kadocha, kterému je Aneta krásnou a velmi kreativní modelkou.

Její umělecké předměty vystavuje také muzeum Království času v Protvíně a vidět je můžete i na facebookových stránkách Atelier Anes.

Za poskytnuté materiály děkujeme Anetě Švecové