Boubínský prales, mnohdy přezdívaný "Srdce Šumavy", leží na jihovýchodním úpatí hory Boubín. Již v roce 1858 byl vyhlášen národní přírodní rezervací a věk nejstarších stromů je odhadován na 300 až 400 let. 

Prales se rozkládá v nadmořské výšce 920 – 1110 m. Uchoval se zde zbytek původních smíšených horských lesů, ve kterých rostou zejména jedle, smrky a buky. Příroda zde není lidskou rukou nikterak usměrňována, takže tu není nouze o trouchnivějící kmeny padlých stromů s kořeny trčícími k nebi, stromy s různými deformacemi, neprostupné mlází ani zelené rašící výhonky tam, kde byste je čekali nejméně.

K pralesu vás dovede řada značených turistických tras, jež jsou ochutnávkou toho, co nabízí naučná stezka „Okolo Boubínského pralesa“, procházející kolem jeho jádra. Naučná stezka je dlouhá téměř čtyři kilometry a je na ní umístěno devět zastávek, které vám postupně představí Boubínské jezírko, Chůdové stromy, Krále smrků (padl v roce 1970), Lovecký chodník, Lukenskou cestu, Jedle, Zvířenu, Rostlinstvo a Ochranu lesa. První zastávka, Boubínské jezírko, kdysi vzniklo jako umělá vodní nádrž sloužící ke zplavování dřeva do sklárny v Lenoře.

Rozhledna Boubín
Pěkný výhled nejen na prales, ale za dobré viditelnosti dokonce i na alpské vrcholky, se nabízí z rozhledny na vrcholu Boubína, ke které vás přivede cesta z Kubovy Huti po modře značené turistické trase. Stezka vede sice nepohodlným terénem plným výmolů, kamenů a kořenů, avšak její ráz je v souladu se zdejší přírodou a rozhled je skutečně nádherný. Ocenil jej i kardinál Friedrich von Schwarzenberg, který ho navštívil již v roce 1867. Dodnes jej tu připomíná pamětní kámen.

Johnův Kámen
Trojhranný obelisk nalezneme necelé dva kilometry pod vrcholem Boubína. Místo, kde pomník stojí, nebylo vybráno náhodně. Zde se totiž setkávala tří tehdejší polesí - Včelenské, Kubovohuťské a Zátoňské. Ve střední části památníku je vytesán nápis Johnstein 4082 .
Josef John byl lesníkem, který se zasloužil o vyhlášení původního smíšeného pralesa Boubín za přírodní památku. John se narodil 17. srpna 1802 v Petrově Dvoře. Absolvoval lesnickou školu v Českém Krumlově a Zlaté Koruně. Zemřel 24. ledna 1871.
Johnův kámen leží nedaleko vrcholu Boubína. Je možno se k němu odstat od Idiny pily, kolem jezírka a po trase naučné stezky kolem pralesa, nebo také od Kubovy Huti po modré a posléze i červené turistické trase.          Zdroj:www.regiontourist.cz a /www.lipno-online.cz

Za snímky mnohokrát děkujeme Miroslavu Peckovi z Lenory.