Den před rozsvícením vánočního stromu ve Veselí nad Lužnicí byla naplánována vernisáž výstavy Pokojíčky pro panenky, která je instalována ve Weisově domě. Vernisáž byla bohužel zrušena, samotná výstava naštěstí nikoli.

Budete-li mít cestu kolem, určitě ji navštivte. A jestli ne, tak si cestu do Weisova domu naplánujte, i s dětmi či vnoučaty.

Až si budete jednotlivé exponáty prohlížet, nenechte se unést jejich úžasnou atmosférou, ale věnujte svou pozornost i těm nejmenším detailům, jako je například struktura tapety, zmenšenina hračky parníku, složené látky v regále, prošívané závěsy, vyřezávané opěrky židlí, malované miniaturní hrníčky, zpracování dřevěných skříní se zásuvkami a dvířky s panty, krajkované šaty panenek…

Váš celkový dojem tak bude umocněn. Náhle ucítíte pohlazení po duši a v duchu nevědomky smeknete před prací a vkusem našich předků. Dost bylo slov, nechme mluvit fotografie. 

Výstavu pořádá Blatské muzeum ve Veselí nad Lužnicí ve spolupráci s Muzeem  hraček v Rychnově nad Kněžnou s podtitulem Bytová kultura  1880 – 1980. Výstava potrvá do 2. ledna 2022, otevřena je denně kromě pondělí  9.00–12.00 a 12.30–17.00 hodin. Zavřeno je pouze ve dnech 24. a 25. prosince.

Roman Růžička

Pokud máte rádi hračky, můžete se podívat i na retro galerii hraček, které nám zaslali čtenáři Deníku:

RETRO: Znají naše slzy i tajná přání. Hračky našeho dětství jsou plné vzpomínek