Sedmý ročník soutěže Medik roku 2023 hostila od pátku 21. do neděle 23. dubna 2023 Nemocnice Český Krumlov, a.s. O titul se utkalo 15 týmů studentů 4. – 6. ročníků medicíny. Každý tým tvořilo pět mediků, kteří studují na některé ze tří Lékařských fakult Univerzity Karlovy v Praze, Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Plzni, Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně a Fakultě vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové. Připraveno pro ně bylo 12 soutěžních disciplín.

Novodobé Slavnosti pětilisté růže se konaly poprvé v roce 1968, pak v letech 1969 a 1970 a poté je vládnoucí garnitura zakázala coby propagaci feudalismu. První ročních obnovených slavností se konal v roce 1990 (na snímku).
OBRAZEM: Krumlovská devadesátá. První porevoluční rok se znovu konaly slavnosti

Týmy mediků plnily úkoly, které prověřily jejich znalosti a dovednosti například při hemodialýze, ultrasonografii velkých žil, v porodnictví, gastroenterologii a digestivní endoskopii, pediatrii, či osteosyntéze. Vyzkoušely si práci se špičkovou zdravotnickou technikou - ultrazvukem, CT, endoskopií, počítačem řízenými modely či moderními výcvikovými simulátory. Smyslem soutěže je prověřit nejen teoretické znalosti a praktické dovednosti studentů, ale také jejich týmovou souhru, která je v medicíně důležitá.

Nejlépe v soutěži obstály tyto týmy:

1. místo - tým 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze (kapitán týmu: Natália Zápachová)
2. místo - tým - 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze (kapitán týmu: Albert Strunz)
3. místo - tým - 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze (kapitán týmu: Katarína Mydlová)

Odborná připravenost studentů byla nad očekávání dobrá. „Výkony všech týmů byly velmi vyrovnané. Pokud se kdokoli z těchto studentů rozhodne ucházet o práci v jihočeských nemocnicích, můžeme se těšit na kvalitní lékaře, kteří jsou týmovými hráči a chtějí dělat špičkovou medicínu pro spokojené pacienty. U nás mají dveře otevřené,“ ohodnotil úroveň výsledků letošních soutěžících člen představenstva společnosti Jihočeské nemocnice, a.s. a spolutvůrce projektu Medik roku Michal Čarvaš.

Mezinárodní den památek v Českých Budějovicích. Prohlídka radnice.
VIDEO: Památkáři v Budějovicích vypravili červený autobus a otevřeli špitál

Vítězné týmy získaly zajímavé ceny od partnerů soutěže, od vitaminových až po let balónem, či poukazy na rafty. Všichni soutěžící mají dle svého výběru možnost stáže v některé z moderních jihočeských nemocnic.

Soutěž Medik roku se do prostor reálné nemocnice vrátila po dvouleté přestávce způsobné opatřeními v souvislosti s onemocnění COVID-19 a loňské on-line verzi. Zároveň uzavřela pomyslné kolečko po všech okresech Jihočeského kraje a příští rok se soutěž bude už podruhé konat v Nemocnici Prachatice, a. s., kde v roce 2014 vznikla.

Za článek a fotky děkujeme Kateřině Koželuhové