„Plavání v zimní Vltavě či Lipně je jedna z našich tradičních disciplín. Musíme myslet na to, že nutnost záchrany není vždy za jednoduchých podmínek, proto se v rámci tréninků věnujeme i otužování a plavání v chladné řece“ uvádí náčelník vodních záchranářů Milan Bukáček, který letos plaval v roli náčelníka zdejšího spolku již potřicáté.

Po ukončení bazénových závodů Rožmberská ploutev 2023, kde vodní záchranáři z Krumlova posbírali dva cenné kovy ve štafetě a několik dalších v kategorii jednotlivců, se starší mládežníci přesunuli do proudů řeky Vltavy. Společně s dospělými členy, se vydali na 1,5 kilometru ve studené řece, v srdci Českého Krumlova. „Plaveme vždy od hotelu Gold až pod Plášťák a zpět, proti proudu je plavání náročnější, ale úspěšně zvládli všichni a mě těší zájem ze strany mládeže“ komentuje Bukáček.

S ostatními členy a také členkami spolku se pak záchranáři vydali pozdravit medvědy v místním zámeckém příkopu, kde měli od medvědáře Jana Černého krásnou přednášku o péči a životě medvědů. „Tým je třeba neustále utužovat, vánoční čas vždy využíváme ke společnému setkání a jdeme za místními unikáty, vždy nějaký zajímavý program vymyslíme“ dodává Bukáček.

Setkání se pravidelné účastní i zástupci hornorakouské vodní záchranné služby – exprezident ÖWR Josef Leichtfried a kolegové. Naposledy spolu zajišťovali v říjnu Krumlovský vodácký maraton. Příští rok čekají vodní záchranáře hned dvě výročí, již nyní společně plánují, jak oslaví vzájemnou dvacetiletou kooperaci a také jak zorganizují a jaký třeba i nový doprovodný program bude probíhat v rámci 20. ročníku Mezinárodních plaveckých závodů v dálkovém plavání v Dolní Vltavici.

„Jsem nesmírně rád za tato setkání. Nejen tým je třeba držet pospolu, ale také vzájemná partnerství. Ať už budu hovořit o Rakušanech, které již nyní bereme jako téměř za své členy nebo třeba i o paní starostce z Černé v Pošumaví, paní Ireně Pekárkové, která nám vždy velmi ochotně nabízí pomoc,“ komentuje Bukáček a dodává: „Děkujeme za podporu naší neziskové organizace v roce 2023 všem partnerům.“

Vodní záchranáři jsou na Lipensku a Českokrumlovsku velmi aktivní nejen během letních služeb, které drží z Dolní Vltavice, ale i při organizaci místních eventů, dětských dní a dalších sportovních akcí. Letos v červenci jej navštívil při návštěvě Lipenska i prezident Petr Pavel. I to je jistým důkazem, že jejich dobrovolnická činnost je vnímána za velmi důležitou a dnes již u lipenských vod za nepostradatelnou.

Za vodní záchranáře Milan Bukáček