Hrad a zámek Český Krumlov je památkou UNESCO. Areál českokrumlovského zámku je jedním z nejrozsáhlejších ve střední Evropě (v České republice ho předčí jen Pražský hrad) – zahrnuje 46 budov a palácových stavení soustředěných kolem pěti zámeckých nádvoří a přes 12 hektarů zámeckých zahrad a ostatních ploch. Dominantu hradu tvoří válcová věž s vyhlídkovým ochozem. Největší zajímavostí je slavné barokní zámecké divadlo z 18. století, které je současně jednou z nejlépe dochovaných divadelních scén své doby v Evropě. V roce 2022 na hrad zavítalo podle dat Národního památkového ústavu téměř 170 tisíc návštěvníků.

„Kladná hodnocení na Mapách Google, ze kterých lze číst nadšení, obdiv a okouzlení místem, nás velmi těší. Všem recenzentům patří velké poděkování. Pro nás je to velký závazek udržovat, pečovat a ošetřovat mimořádné hodnoty místa. Je to ocenění každodenní péče o celý zámecký areál, pracovníky zámku a zodpovědného přístupu Národního památkového ústavu k našemu kulturnímu a historickému bohatství,“ říká Pavel Slavko, kastelán hradu a zámku Český Krumlov. Křišťálový špendlík předávala Eliška Hudcová: „I když pro mě Krumlov není zrovna za rohem, překvapivě tam mé cesty končí docela často. Jsem ráda, že jsem na jedné z nich mohla zámku předat i jeho zasloužený Křišťálový špendlík.”

Ocenění poputuje do všech krajů a ukáže rozmanitost Česka

Ocenění se v České republice uděluje již podruhé, v loňském roce Křišťálový špendlík získaly podniky s nejlepším hodnocením na Mapách Google ze sektoru pohostinství a gastronomie. Letos byly oceněné památky vybrány na základě několika kritérií, mezi které patřil počet hvězdiček, celkový počet recenzí a správně vyplněný profil na Mapách a ve Vyhledávání Google ke konci května 2023. „Gratulujeme hradu a zámku Český Krumlov k získání Křišťálového špendlíku. Cenu sice předává Google, je to však spíše ocenění ze strany návštěvníků, kteří hrad navštívili a zanechali na Mapách pozitivní hodnocení,“ říká Iva Fialová, mluvčí společnosti Google. „Mapy Google mohou být skvělým pomocníkem při plánování výletů a jsme rádi, že je lidé využívají. Vedle užitečných recenzí od samotných návštěvníků zde uživatelé najdou také kontakty nebo otevírací doby památek. Mapy nabízí také ekologické trasy, které díky zapojení AI umožňují ušetřit palivo nebo elektřinu a snížit uhlíkovou stopu při cestování za krásami Česka autem,” doplňuje.

Křišťálové špendlíky, vyrobené ve sklárně v Kamenickém Šenově, odkazují nejen na špendlíky v Mapách Google, ale současně i na domácí sklářskou tradici. Stejně jako loni je navrhlo české studio KLIMCHI.

Matyáš Rieger