VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Již dnes v úterý 15. května přijíždí Deník do Horní Plané

Horní Planá - Série cest Českokrumlovského deníku po městech regionu pokračuje. Úterý 15. květnapatří občanům Hornoplánska.

15.5.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Zuzana Kyselová

Po Českém Krumlovu a Velešínu se dnes v úterý 15. květnakoná ve městě Den s Deníkem. Od 15 hodin mají občané možnost přijít na náměstí, kde Českokrumlovský deník přichystá pódium a stany. Setkají se zde s lidmi, kteří tvoří Českokrumlovský deník, zapojí se v případě zájmu do přípravy aktuálního vydání novin, zasoutěží si o nejnovější fabii a zhlédnou kulturní program. V něm mimo jiné vystoupí pěvecký sbor základní školy a velký dechový orchestr základní umělecké školy. Součástí bude i setkání s vedením města a diskuse o aktuálních problémech Horní Plané.

V anketě Českokrumlovského deníku mezi občany města se oslovení vzácně shodují. Hornoplánští postrádají obchody a rovněž i pracovní příležitosti. Navíc přidávajínedostatek možností zábavy pro mladé spoluobčany.

Zajímalo nás, zda a jak radnice reaguje na věci, které občanům města komplikují jejich život.
Dá se vypozorovat a fakty doložit, že nezaměstnanost a nedostatek obchodních možností nejsou pro vedení města neznámé a snaží se na ně reagovat.
Základním receptem je v této oblasti prodloužení turistické sezony, která zde trvá pouze po dobu léta. V zimě není komu služby nabízet, když turisté ani nemají důvod tyto končiny vyhledávat. Dlouhodobá snaha města se podle starosty Jiřího Hůlky tudíž ubírá cestou dosažení celoroční turistické sezony. „Už od roku 1995, kdy jsem nastoupil na radnici, je jasné, že je třeba něco ´udělat se zimou´. Národním parkem, který je z našeho pohledu tou největší brzdou a překážkou možnosti realizace zimní sezony, nám bylo předkládáno, že nosným tematem zimní sezony je běžecké lyžování. Jako město jsme tomu šli hodně naproti. Koupili jsme rolbu, už čtyři roky připravujeme kolem Horní Plané běžecké stopy. Jasně se ale ukazuje, že tohle není ta cesta. Běžecké lyžování může být doplňkovou záležitostí pro základní náplň, a tou je sjezdové lyžování.“
Tato tvrzení opírá o zkušenosti v sousedním Lipně a Kramolíně, které fungují celoročně. „Kdyby tam nebyla možnost zimní turistické sezony, tak tam nikdo s tou investicí nepřijde. Je to vidět i v tom, že ve Frymburku končí CHKO, na Lipně už CHKO není, tam už se dají ty věci realizovat. Čím blíž do Národního parku – například v Nové Peci, tam je to totální konec.“
Úsilí proto vedení města vkládá do smysluplné zimní sezony. „Jsme přesvědčeni, že zimní turistická sezona je tou šancí, je fabrikou pro Pošumaví a pro Lipensko obzvlášť, ve spojení s letní sezonou vytvořit podmínky pro rozvoj tohoto území do budoucna. Tou možností nejsou žádné klasické továrny, které tady byly. Například Lira – poslední továrna, která na Lipensku zbyla z tradičního zpracování tradičního původního materiálu dřeva. Dnes už je jen pila v Hůrce. Na Lipensku už nikde nefunguje ani zpracování mléka a zemědělství se přesunulo do údržby krajiny a do výroby masa. Hlavním směrem opravdu bude turismus. Na Lipně vidíme, že se z toho dá nejen žít, ale i rozvíjet ,“ vysvětluje Hůlka.
Město se proto snaží vytvořit přijatelný projekt zejména pro ochranu přírody, tak pro případného investora.
V první řadě to byl projekt záměru lyžovat na severním svahu už téměř 40 let existujícího lyžařského areálu v Rakousku. „Tehdy ho iniciovala hornorakouská vláda, aby podpořila zaměstnanost. Vláda se soukromým investorem, kterým byl majitel pozemků, založila akciovou společnost a zainvenstovala technologickou část sjezdovky. Pak z toho vystoupila, prodala svůj podíl soukromé firmě. Soukromá firma dnes zodpovídá za veškerou technologii zasněžování, parkovišť a areál funguje,“ ohlíží se ke zkušenostem sousedů.
Přestože leží mimo Horní Planou a je v zahraničí, faktem zůstává, že už i to je stále významnějším faktem také pro Lipensko. „Meziročně díky otevřenému hraničnímu přechodu tam navozíme o sto procent lidé víc každou zimu. I to dokáže alespoň trochu udržet zaměstnanost alespoň v některých provozovnách většího typu tady na Hornoplánsku.“
V praxi to funguje tak, že v Horní Plané lidé přespí a pak přejíždějí 45 kilometrů na Smrčinu, tedy kopec, který je vlastně i na české straně hranice. Vozí se tak české peníze do rakouského areálu, což není úplně normální situace.
Podle starosty Jiřího Hůlky by byl logický a normální jiný stav. „Ne Smrčina, která je přírodně tak cenná, že do ní opravdu nechceme jít, ale vedle sousední kopec Hraničník, který je značnou částí ve druhé zóně. Na vrcholu je vykácený, což všichni vidí. A tudy natáhnout jednu lanovku a jednu trasu pro turisty. Tím dosažitelnost zkrátíme na 10 kilometrů, tedy deset minut od Horní Plané. V Nové Peci by byl nástup, tím by se obec začala rozvíjet,“ má jasno starosta. Na druhé straně ale připomíná jiný pohled ochranářů. „Narážíme na nepochopení ze strany ochrany přírody a hlavně ekologických iniciativ. Ono je hezké říkat ne, nesmíte, ale na druhé straně by nám také měl někdo říct, ano to vám nahradí to, co nesmíte. To nám ale dosud nikdo neřekl.“
I po této zkušenosti město na nic nečeká a hledá další možnost. Partnera našlo v Jihočeském kraji a to téměř hned po jeho vzniku. Společně se snaží prosadit záměr zimní sezony. „Kraj je velmi nápomocen, bere si za svou i záležitost Hraničníku a zároveň s tím i možnost vybudování nového areálu na sousedním kopci za Horní Planou na Špičáku, který je už ve vojenském prostoru. Snaha byla korunována tím, že byla podepsána deklarace mezi ministerstvem obrany, životního prostředí, pro místní rozvoj a Jihočeským krajem o pokračování přípravy na realizaci tohoto areálu,“ uvádí Hůlka.
V praxi by to znamenalo zmenšení vojenského prostoru zhruba o 17 procent území a tato část by byla poskytnuta pro zamýšlený areál. Starosta má jasno i v tom, jak by se mělo postupovat – okopíroval by vyzkoušený a již připomínaný model, který v Rakousku nastartoval ekonomické přežití a rozvoj oblasti v zimě.
Že by zimní sezona zafungovala na nezaměstnanost a třeba také rozvoj služeb a města samotného, je jasné každému. Ovšem stojaté vody se pomalu začínají hýbat už teď, kdy se o záměrech hovoří v reálnější podobě. „Pokud se o těchto věcech veřejně mluví, pociťujeme v posledním roce zvýšený zájem investorů o Hornoplánsko. Třeba máme rozvojovou plochu pod nádražím a dnes je tam investor, který je ochoten investovat do čtyř až pěti staveb, které tam mají vzniknout. Před pár lety by řekl, proč já sem budu jezdit jenom na léto, to já sem svoje peníze nedám. Dalším příkladem jsou třeba Karlovy Dvory, které dnes připravujeme do fáze výběrového řízení na dodavatele inženýrských sítí. Zájemci už jsou,“ říká Hůlka.
Realitou je i jiný projekt, který by měl napomoci rozvoji celé oblasti. Tím je záměr investora postavit relaxační a rekondiční zařízení v areálu bývalé roty na Zvonkové. Město má podepsanou smlouvu s Českobudějovickými pozemními stavbami a přestavbou zde má vzniknout areál s 360 lůžky, který by vytvořil 60 celoročních pracovních příležitostí nejrůznější úrovně. Jak uvádí starosta, v porovnání s 80 zrušenými v Liře je tato příležitost alternativou.
„Na to se pochopitelně nabalují služby tady v Horní Plané. Celý projekt ale o rok a půl posunula ochrana přírody. Do konce roku dokončíme velkou EIU, začneme připravovat dokumentaci pro územní rozhodnutí, pak bude následovat stavební povolení. Když se to spočítá, tři roky jsou pryč. Tři roky je čas na projektování, rok a půl by se mělo stavět. Ale chápu, že je to cenné území, my jeho cennosti taky chceme rozumně využít, nechceme tam připustit v žádném případě stavbu paneláků naležato. Ale chceme udělat zařízení do jednou už zastavěného místa. Přestavbou zařízení přinést vyšší kvalitu a nové služby. Investice za 330 milionů korun z kapes investora je pro nás velkým motivem. Poskytnutí služeb na druhé straně jezera, využití blízkosti běžeckého centra v zimě, lyžařského centra je prostě pro toto zařízení ideální,“ zdůrazňuje starosta.

Jsou tyto příklady dokladem, že město dělá málo, nebo dost? Činí město takové kroky, které by pomohly napravit strasti občanů? Přijďte si říci své názory a vyslechnout argumenty druhých. Českokrumlovský deník bude u toho s vámi 15. května od 15 hodin na náměstí u radnice. S sebou přivezeme pojízdnou redakci, ale i zábavu v podobě vystoupení hornoplánských souborů. Na své si přijdou i děti při různých soutěžích a na dospělé bude čekat také soutěž o hlavní cenu v podobě fabie nejnovějšího typu.
Stačí přijít 15. května navečer na hornoplánské náměstí. Českokrumlovský deník se na vás už těší.

15.5.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Pomocní kuchaři 15 000 Kč Pomocní kuchaři Pomocný kuchař/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Pomocný kuchař/ka - vzdělání základní. Pracoviště Restaurace Star Lipno, Lipno nad Vltavou. Prac. poměr na dobu určitou, prac. úvazek plný, prac. doba pružná. Nástup 1.6.2019. Mzda 15.000,-- - 20.000,-- Kč hrubého. Pomocný kuchař/ka se zaměřením na honduraskou kuchyni - tradiční pokrmy a ryby. Kontakt: 608 475 444 p. Novotná, maqbelly@gmail.com.. Pracoviště: Maqbelly, s.r.o., 382 78 Lipno nad Vltavou. Informace: Petra Novotná, +420 608 475 444. Výroba - Výroba Strojní inženýři projektanti, konstruktéři 30 000 Kč Inženýři elektrotechnici a energetici projektanti, konstruktéři Elektrokonstruktér (EPLAN). Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Elektrokonstruktér (EPLAN) - vzdělání středoškolské elektrotechnické / elektrikářské vzdělání (popř. podobný směr), možno i absolvent. Pracoviště Kaplice. Prac. poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, prac. doba jednosměnná. Nástup možný ihned. Mzda od 30.000,-- Kč hrubého. Náplň práce: Zavádění elektro-konstrukcí ve výrobě. Nové a změněné konstrukce elektro-vybavení chladícího nábytku. Obecná podpora výroby nábytku z elektro hlediska. Tvorba technické dokumentace. Spolupráce na zajištění kvality. Požadujeme: Elektrotechnické / elektrikářské vzdělání (popř. podobný směr). Zkušenosti z pozice elektrikáře výhodou. Znalost programu EPLAN, popř. obdobného softwaru. Znalost Excelu (VBA výhodou). Zkušenosti z výrobní společnosti výhodou. Vyhláška č. 50/1978. Znalost německého nebo anglického jazyka (komunikace s kolegy v Rakousku). Nabízíme: Zázemí mezinárodní expandující společnosti. Různorodou a perspektivní práci. Atraktivní mzdové ohodnocení. Podporu v dalším vzdělávání (jazykové kurzy). Dotované stravování. 5 týdnů placené dovolené. Flexibilní pracovní dobu. Příspěvek na dojíždění. Příspěvek na životní pojištění / penzijní spoření. Věrnostní prémie za odpracovanou dobu. Příspěvek na dětské letní tábory. Příspěvek na sportovní akce. Zdarma očkování proti chřipce. Kontaktní osoba: Ing. Lenka Nožičková, Lenka.Nozickoca@hauser.com, 388 404 315. Ověřeno 10.9.2018.. Pracoviště: Hauser spol. s.r.o. - pracoviště kaplice, Samota, č.p. 253, 382 41 Kaplice 1. Informace: Lenka Nožičková,, +420 388 404 315. Výroba - Výroba Obsluha strojů 20 000 Kč Obsluha strojů a zařízení na výrobu skla Obsluha strojů a zařízení na výrobu skla. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Obsluha strojů a zařízení na výrobu skla - dělník ve výrobě - vzdělání vyučení. Pracoviště Kaplice. Prac. poměr na dobu určitou do 30.6.2020, prac. úvazek plný, prac. doba třísměnná. Nástup 13.8.2018. Mzda 20.000,-- - 30.000,-- Kč hrubého, prémie, závodní stravování, dopravné, příspěvky na penzijní nebo životní pojištění, 13. a 14. plat dle hospodářských výsledků. Požadujeme: pozitivní přístup, ochotu učit se nové věci, ochotu pracovat přesčas, manuální zručnost, flexibilitu, samostatnost, spolehlivost. Nabízíme: dobré platové ohodnocení, stabilní pracovní zázemí, týden dovolené navíc, benefity, závodní stravování, náborový příspěvek. Pracovní náplň: Obsluha strojů a zařízení na zpracování skla. Kontrola kvality vyrobeného skla, pravidelná údržba zařízení. Kontakt: Fojtlová Eva, tel.: 380 347 132, osobně: Linecká č.p. 646, 382 41 Kaplice 1 (od 7:00 hod. - 14:00 hod.), personalista@isotherm.cz.. Pracoviště: Isotherm s.r.o., Linecká, č.p. 646, 382 41 Kaplice 1. Informace: Eva Fojtlová, +420 380 347 132,380 311 209. Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitelka mateřské školy 16 400 Kč Učitelé v oblasti předškolní výchovy Učitel/ka MŠ. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16400 kč, mzda max. 18100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Učitel/ka MŠ - vzdělání středoškolské (obor předškolní pedagogika). Pracoviště Zlatá Koruna. Pracovní poměr na dobu určitou, prac. úvazek plný, nástup od 24.9.2018, prac. doba dvousměnná. Mzda od 16.400,-- -18.100,-- Kč hrubého. Kontakt: Schnelzerová Lucie, tel.: 380 743 124, e-mail: mskoruna@centrum.cz.. Pracoviště: Mateřská škola zlatá koruna, 382 02 Zlatá Koruna. Informace: Lucie Schnelzerová, +420 380 743 124.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Členové všech tří žákovských družstev krumlovského oddílu SK Badminton, včetně nejmladších hráčů stříbrného béčka.

Eva Fišerová zdolala favoritku a vezla domů zlato

Rychnovská Soukupová a krumlovský Fuciman vybojovali na celostátním turnaji U13 v Hradci Králové bronz ve smíšené čtyřhře.

Badmintonové mládí z Krumlovska bojovalo na třech frontách

K dvacítce v UNESCO si Holašovice nadělily 3D model

Holašovice - Na návsi v Holašovicích, vsi proslulé selským barokem, postávají ve středu lidé ve svátečním. Obec slaví totiž dvacet let v UNESCO.

Písecký Deník nabídl kabelky

Písek - Veletrh, který obratně spojuje dobročinnost s ženskou parádivostí, letos poprvé vycestoval za hranice Českých Budějovic.

Starší žáci Spartaku vydřeli proti Vimperku první výhru

Kaplice - V dalším kole fotbalových krajských přeborů hostili žáci kaplického Spartaku na domácím trávníku výběry Šumavanu Vimperk a byli úspěšná na padesát procent, když starší těsně vyhráli a mladší po boji padli.

Historické plachetnice mají své příběhy

Milevsko – Modely královen lodí od 16. do 19. století zapůjčil na výstavu do Milevského muzea František Horáček.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT