V parku pod starou radnicí, vedle stánků s perníkovými srdci, rozbili svůj tábor husité.
Pochopitelně zde v bojích řinčely zbraně, ale ty vždy posléze vystřídaly zbraně velmi neobvyklé. Vypadaly asi jako velké palice či kyje z molitanu. Těmito zbraněmi se ozbrojily dva týmy dětských bojovníků a pustily se s nimi do sebe. A nic nevadilo, že mnohdy byla taková zbraň větší než sám udatný bojovník.

„Naším heslem je historie hrou," vysvětlila Eva Hodinová, produkční sdružení Housův mlýn, kteří mají hlavní sídlo v Táboře. "U nás jsou hlavně husité, tak jsme s sebou přivezli zbrojnici s malou ukázkou husitských zbraní. Ale také hry, jako je oblékání do zbroje, molitanová bitva s bezpečnými zbraněmi, a to bez dětí pochopitelně nejde." Sdružení má desítky členů. „Tady je skupina čtyř šermířů a rovněž tu předvádíme řemesla. A děláme tu nábor vojáků do husitského vojska, jinak by museli zaplatit desátky," smála se.

Připustila, že pro některé členy sdružení se jejich koníček stal i životním stylem. „Třeba konkrétně pro majitele Housova mlýna a zakladatele agentury A.R.G.O a podporovatele sdružení, co jsou na Housově mlýně, Petra Nůska, který se šermu začal věnovat od 13 let. Dnes je choreograf bojových scén. Jinak rekrutujeme také zájemce do akademie rytířských umění, což je škola šermu. Ty jsou v Táboře, Praze a Českých Budějovicích," doplnila Eva Hodinová.