Od čtenářů Deníku zaznívá na adresu petice velké množství ohlasů. „Win (výhra) pro všechny studenty genderových studií a všech pět genderově neutrálních studentů na Masarykově univerzitě. Jsem ale zvědavý, jak by byly ženy nadšené, že musí chodit na genderově neutrální WC. One step forward, two steps back (Jeden krok dopředu, dva kroky zpátky),“ komentoval na facebooku Brněnského deníku Rovnost třeba Michal Hauskrecht.

Ilustrační snímek
Žena si stěžuje na nemocnici. Umírající otec spal v noci venku, popisuje

Některé komentáře jsou až urážlivé. Lidi podporující petici nazývají cvoky nebo idioty, někteří by je i pozavírali do blázince.

Podle autora petice, který vystupuje pod jménem Jullian Charous, se některým studentům Masarykovy univerzity často stává, že nemohou nalézt toalety určené jejich pohlaví. „To může vyústit v nepříjemné situace a mít negativní dopad na jejich zdraví,“ napsal v petici na webu Charous.

Studenti, kteří petici podepsali, tuto aktivitu podporují. „Podepisuji, protože to může pomoct trans spolužákům a mě to nijak neomezí,“ zdůvodnila například Zuzana Poláchová.

Naprosto běžná věc? 

Deník o petici informoval v pátek. Studenti Masarykovy univerzity jsou podle zjištění redakce v Brně první, kteří s touto iniciativou přišli. Například na Mendelově univerzitě či Vysokém učení technickém obdobné tendence podle vyjádření mluvčích těchto univerzit zatím nezaznamenali.

Odhodlaná vedoucí obchůdku na olomouckém Šibeníku kousek od nového Lidlu vzdala nerovný boj s gigantem, 12. října 2022.
Končím! Vedoucí malého obchůdku v Olomouci „vysál“ Lidl zákazníky, souboj vzdala

Genderově neutrální toalety se už několik let zavádějí na určitých školách ve Velké Británii, Spojených státech a Kanadě. „Ve Švédsku naprosto běžná věc,“ zmínil na sociálních sítích Martin Ostřížek.

MARIE BRÝŽOVÁ