Krize v mateřské škole v Novosedlech je zažehnaná. Poté, co šest z osmi zaměstnankyň podalo na přelomu roku výpovědi, se nyní vedení obce podařilo obsadit volné pozice. Důvodem těžkostí, o kterých informoval jako první začátkem ledna Břeclavský deník Rovnost, bylo především klima na pracovišti a dlouhodobé neshody.

Důležitá dopravní spojnice Brna s Rakouskem. Most u Pasohlávek je uzavřený kvůli rekonstrukci.
Týden do uzavření mostu přes Nové Mlýny: na objížďkách se pojede třicítkou

„Zatímco nepedagogický personál ve školce zůstal, paní učitelky se nám o stáhnutí výpovědi přesvědčit nepodařilo. Nerozmyslely si ji a odešly. Naštěstí už ale za ně máme náhradu. Přijali jsme dvě nové učitelky,“ informoval tamní starosta Adam Hrůza.

Pět z osmi zaměstnankyň školky podalo výpovědi v polovině prosince. Ředitelka Radislava Fantová pak 6. ledna. Právě její pozice je tou, kterou se i přes intenzivní snahy vedení obce obsadit nedaří. „Náhradu za paní ředitelku zatím nemáme. Pozici nejvyšší je problém obsadit. Nyní jsme vypsali již druhý konkurz. Přihlásit se do něj mohou zájemci až do 3. dubna,“ vyzval starosta.

Ilustrační foto
Ve Vranovicích a okolí bojují za zachování spojů. Petici podepsalo šest set lidí

Trable ve školce
- 29. listopadu 2019 doručily zaměstnankyně novosedelské školky vedení obce dopis, ve kterém upozorňovaly na šikanu, nátlak a bossing ze strany ředitelky.
- V polovině prosince podalo pět z osmi zaměstnankyň školky výpověď. 6. ledna rezignovala i ředitelka.
- Vedení obce aktuálně usiluje o obsazení volné pozice na místo ředitelky.

Do prvního kola se přitom přihlásil jediný zájemce. „Vzhledem k nesplnění podmínek řízení jsme se však nedohodli,“ poznamenal Hrůza.

Agendu ředitele nyní dočasně obstarává zástupce. „Šlo nám především o to, abychom zažehnali krizi a aby se situace co nejméně dotkla dětí,“ podotkl starosta.

O tom, že se ve školce něco děje, věděli na radnici několik měsíců předtím, než zaměstnankyně podaly výpovědi. Starostovi dokonce na stole přistál 29. listopadu dopis, který situaci ve školce popisoval. Ženy v ní poukazovaly na nátlak, šikanu a bossing ze strany ředitelky.

Opilý muž řádil na nádraží. Pěstí rozbil přepážku.
Opilý muž řádil na břeclavském nádraží. Pěstí ve vzteku rozbil přepážku

Ta reagovala v oficiálním vyjádření, které zveřejnila na webových stránkách školky. „Situace v mateřské škole se změnila během pár dní těsně před Vánocemi, kdy několik zaměstnanců dalo výpověď. I přesto, že je to pro mě nepochopitelné, akceptovala jsem toto jejich rozhodnutí,“ napsala Fantová.

Zaměstnankyně, které na přelomu roku podaly výpověď, se Břeclavskému deníku Rovnost vyjádřit odmítly. „Své důvody jsem sdělila panu starostovi. A více tuto situaci komentovat nechci,“ uvedla v lednu učitelka Eva Jurkasová.

Mateřská škola v Novosedlech. Ilustrační foto.
Nátlak a šikana, stěžovaly si na chování ředitelky školky. Hromadně daly výpověď

Podle jedné z maminek, jejíž syn školku navštěvoval, si rodiče stěžovali spíše na vedení. „Syn neměl paní ředitelku moc v oblibě. Učitelky měl rád všechny,“ řekla žena, která si nepřála zveřejnit své jméno. Její identitu však redakce zná.