Ve Vehovicích i Petrovicích polští pohraničníci odbavují od pondělí do pátku, a také časy jsou přizpůsobené pracovní době a potřebám pendlerů. Ti většinou brzy ráno míří do práce v České republice a vracejí se odpoledne nebo večer.

Na nedostatek přechodů si dlouhodobě stěžovali zejména polští pendleři z Hlubčicka, kterým chybělo vhodnější místo k překročení hranice při cestách na Krnovsko a Opavsko. Cesta přes přechod Chałupki a Bohumín pro ně znamenala okliku a třeba sto kilometrů navíc. Proto už dříve předseda polské vlády Mateusz Morawiecki na toto téma hovořil s aktivisty i zástupci samospráv v pohraničí o možnosti lepší prostupnosti hranice pro přeshraniční zaměstnance.

Zastánci nových přechodů argumentovali, že to nezpůsobí žádné další náklady, protože u každého zavřeného přechodu stejně musí patrolovat pohraniční hlídka. Stačilo dát uniformovaným strážcům hranic jen pokyn, že mohou po kontrole pouštět pendlery, kteří mají v České republice smluvně zajištěnou práci.

Poláci pracující v České republice samozřejmě kromě pracovní smlouvy musí na hranicích také ukázat potvrzení o bezinfekčnosti. Některé české firmy přispívají svým přeshraničním polským zaměstnancům na pravidelné koronavirové testování.