Hosté byli favority, ale derby bývá ošemetné. Navíc o přežití bojující Dvořišťští byli povzbuzeni minulou nečekanou výhrou z Dřítně.

Dolní Dvořiště – Kaplice 1:3 (0:1)

Domácí rozhodně nehodlali prodat kůži lacino a snažili se být aktivní. V 5. minutě zahrával přímý kop kapitán Štifter, ale přízemní rána se mezi kaplické tyče nevešla. O chvíli později pokoušel střelecké štěstí opět Štifter, v tomto případě pálil nad bránu Spartaku.

Hosté se dostávali do tempa pozvolněji a poprvé vážněji zahrozili po čtvrthodině hry. Z levé strany centroval Gondek, na hranici velkého vápna si míč zpracoval Lesňák, střílel pohotově z otočky, míč však těsně nad břevnem.

Nedlouho poté měli hosté výhodu rohového kopu. Centr do šestnáctky poslal Divoký, „koníčkem“ hlavičkoval Lesňák, míč se od země odrazil více, než by si útočník Spartaku přál, a balón těsně přelétl břevno Poslovy svatyně.

Domácí v prvním poločase ohrožovali branku Spartaku především díky standardním situacím. Výhodu dalšího přímého kopu měli ve 27. minutě, a to z velmi dobré střelecké pozice. K míči se znovu postavil Šimon Štifter, místo technického pokusu zvolil razanci a míč prolétl vedle pravé tyče.

Po půlhodině hry se již stav měnil – a vedení se ujal favorit střetnutí. Divoký našel vpravo na rohu velkého vápna Marka Urazila, ten si míč přiťukl do šestnáctky a umístěnou přízemní střelou na zadní tyč překonal brankáře Jindřicha Posla – 0:1.

O čtyři minuty později zachránilo domácí břevno. Rohový kop zahrával František Marek a do konstrukce brány poslal míč hlavou Štrbačka.

V 36. minutě přišla další standardka pro Kaplické. Po centru ze strany se za vápnem dostal k odraženému balónu František Marek, jehož tvrdá rána prolétla nad břevnem.

A vzápětí mohlo být vyrovnáno, ale i hostující gólman si svou bránu dobře postavil. Za vápnem se uvolnila rumunská akvizice v domácím dresu Adrian Mitroi, jenž vyslal povedenou křížnou ránu a míč skončil na tyči pod horním rohem brány.

Krátce před přestávkou přišel další přímák pro domácí. V tomto případě se k balónu postavil Mitroi, ale střílel po zemi a hodně mimo. Do kabin tak odcházeli o gól spokojenější hosté.

Po změně stran se hosté přece jen více zklidnili a v kombinaci byli o poznání přesnější než v prvním polovině zápasu. V 54. minutě se po rohovém kopu dostal za vápnem k míči František Marek a při jeho střele gólmana Dolního Dvořiště znovu zachránilo břevno.

Na druhé straně se o pohotové zakončení pokoušel Mitroi, ale míč mezi tři tyče nenasměroval.

Pak pro změnu hosté měli výhodu přímého kopu z velmi dobré střelecké pozice. Technicky střílel Hami, míč prolétl těsně vedle levé tyče.

Vzápětí se hostům podařilo přidat důležitý druhý gól. Gondek našel přesnou přihrávkou ve vápně Lesňáka, jehož křížnou střelu stačil Posel ještě vyrazit, ale bránící hráči nepokryli Marka Urazila, který byl v pravý čas na pravém místě a míč poslal do prázdné brány – 0:2.

Pak se po pěkné akci střídajícího Plosze a Šrefla z otočky zakončoval Mitroi, ale ani v tomto případě nemusel Schneider zasahovat.

Na druhé straně pak střílel nebezpečně Gondek, míč skončil nad bránou. Nedlouho poté byl v dobré pozici po Gondekově pasu Lesňák, křížný pokus se mezi tři tyče nevešel.

V 76. minutě pak Šrefl zastavil Lesňáka ve vápně nedovoleně – a pískala se penalta. K ní se postavil kaplický kapitán Josef Gondek a s přehledem proměnil – 0:3.

Krátce na to střílel domácí Zeman, ale znovu jen mimo kaplickou svatyni.

V 82. minutě pak domácího gólmana potřetí v zápase zachránila konstrukce brány. Schneiderův dlouhý pas Lesňák prodloužil na Marka Urazila, ten z dálky zakončoval pohotově přes vyběhnutého brankáře, ale míč skončil na tyči.

A šest minut před koncem se z gólu radovali i domácí. Na rohu velkého vápna měl dostatek prostoru Tadeáš Zeman a z otočky poslal míč technickou ranou do vzdálenějšího horního rohu Schneiderovy svatyně, který tak poprvé na jaře inkasoval – 1:3.

Víc se již nestalo. Výhra Kaplických je zasloužená. Je však třeba vyzdvihnout i srdnatý výkon hráčů Dolního Dvořiště, kteří pokud dokáží své nasazení a bojovnost přenést i do dalších zápasů, tak nemusí být záchrana v soutěži v jejich podání nereálná.

Fakta – branky: 84. Zeman – 30. a 58. Urazil, 76. Gondek z penalty, ŽK 2:0 (Šrefl, Zeman), rozhodčí Šíma – Kocina, Kemény, 230(!) diváků.

Sestavy – Dolní Dvořiště: Jin. Posel – J. Macanovič (73. Kotlár), Krenauer, M. Rubeš, Gálác, Mich. Tesař, Šrefl (87. P. Pecha), Štifter, E. Marek (59. L. Plosz), Zeman, Mitroi, Kaplice: Schneider – Štrbačka, M. Hami, Čutka (46. Vaniš), Gondek, Daniel, Divoký, Micák, F. Marek, Urazil (72. M. Malický), Lesňák.

Libor Granec