„Kopaná tradičně patří k životu ve Zlaté Koruně, ale ročník 2022/2023 byl v mnohém výjimečný. Ve své více než stoleté historii mužstvo mužů poprvé postoupilo do I. A třídy, tedy druhé nejvyšší krajské soutěže, a to naprosto suverénním způsobem. Ze 26 zápasů prohráli muži jediný, získali rekordních 75 bodů a nastříleli úctyhodných 145 branek. Postup navíc korunoval individuálním úspěchem nejlepší střelec soutěže a kapitán týmu Jan Šebelka, který zaznamenal 32 gólů,“ komentoval úspěch fotbalistů Zlaté Koruny prezident klubu Pavel Král.

SK Zlatá Koruna, vítěz A skupiny I.B třídy.SK Zlatá Koruna, vítěz A skupiny I.B třídy.Zdroj: Foto: Gabriela Kalista

SK Zlatá Koruna - Nahoře zleva: Václav Šváb - člen výboru, Karel Tománek - kustod, Pavel Král - prezident klubu, Karel Bednařík - masér, Václav Beránek, Martin Rytíř, Miloš Kalista, Michal Kroupa, Jakub Zajíc, Lukáš Matuš, Domink Fuciman, Boban Miletič, Lukáš Konečný, Marek Kroneisl, Václav Perník - člen výboru a generální sponzor klubu, Petr Gallistl - manažer, Jaroslav Král - člen výboru. Dole zleva: František Persán, Jan Sláma, Michal Trnka, Jan Prener - trenér, Jan Šebelka, Martin Štěpánek, Matěj Král.


Načítám tabulku ...

Fotbalisté Zlaté Koruny slaví postup do I.A třídy.Fotbalisté Zlaté Koruny slaví postup do I.A třídy.Zdroj: Foto: Gabriela KalistaTým ze Zlaté Koruny se již v předchozím soutěžním ročníku pohyboval v popředí tabulky. Bylo tedy zřejmé, že si vytkne postup za cíl v té právě skončené. „Do samotné sezony jsme vstupovali, i po zkušenostech z minulého roku, se snahou ucházet se o nejvyšší příčky. Podstatné bylo, že se nám před začátkem soutěže, ale i v jejím průběhu podařilo posílit určité posty a konsolidovat tak základní osu mužstva. Věděli jsme, že zkušenosti a sehranost našeho týmu jsou na naší straně, což se potvrzovalo v průběhu celé soutěže. S přibývajícími koly bylo zřejmé, že naše ambice jsou opodstatněné. Cíl byl tedy jasný, prvenství v I.B třídě,“ vrátil se do sezony trenér Jan Prener a prezident klubu Pavel Král doplnil: „Podařilo se tak naplnit cíl, který si vedení klubu vytýčilo již před několika lety. Tým se budoval postupně, přicházeli klíčoví hráči, kteří měli zkušenosti z vyšších soutěží, ambice postoupit už byly v minulém ročníku. Ale vše si sedlo až v letošní sezoně. A když říkám vše, myslím dění sportovní i věci okolo fotbalu. Všichni nově příchozí hráči zapadli do týmu nejen po fotbalové stránce, ale byli přínosem i pro kabinu. Tady mám na mysli zejména zkušené Vaška Beránka a Lukáše Matuše. Tým je nyní namixován výborně, máme skvěle technicky a kondičně vybavené hráče, máme bojovníky, kteří na hřišti nechají vše. V mužstvu jsou hráči zkušení, kteří už odehráli spoustu důležitých zápasů, i mladíci, kteří se od nich mají co učit. A kdo hrál fotbal, ví, že zkušenosti se dají nasbírat pouze za roky hraní velkých zápasů. Já jako dlouholetý trenér zlatokorunské mládeže mám radost, že se nám do týmu začínají prosazovat i místní odchovanci. Mám pocit, že tým táhne za jeden provaz, a to se projevilo při spanilé jízdě I. B třídou. Jenže vše by nefungovalo bez podpory ostatních. O tým se stará realizační tým, který vedle zkušeného trenéra tvoří masér a od loňské sezony ještě kustod. Kluci tak mají opravdu prvotřídní servis.“

Fotbalisté Zlaté Koruny slaví postup do I.A třídy.Fotbalisté Zlaté Koruny slaví postup do I.A třídy.Zdroj: Foto: Gabriela KalistaJediná porážka týmu přišla na béčku Roudného. To muselo být určitým varováním a zvednutým prstem. „Pokud se zpětně podívám, tak k jedinému zaváhání došlo ve druhém kole. Zásadní význam tomu nepřikládám. Jednalo se o začátek soutěže, kdy jsme hledali optimální model naší hry. Zápasy s mužstvem Roudného zpravidla nebývají jednoduché, což se potvrdilo v obou duelech. Roudné se obvykle pohybuje v popředí tabulky, samotný zápas byl proto do jisté míry určitým testem, jak se nám bude dařit proti silnějším soupeřům. Ukázalo nám to, že sezona nemusí být jednoduchá a záleží pouze na nás, jak se s tím dokážeme vypořádat,“ vrátil se trenér k první a zároveň poslední porážce v sezoně.

Především v podzimní části zlobil celek Hrdějovic, který se stal jediným konkurentem v boji o postup. „V první polovině sezony nás Hrdějovice držely na dostřel několika málo bodů. Zásadní zlomy přišly až ve druhé části sezony, konkrétně v 16. a 18. kole, kdy Hrdějovice prohrály s Mladým a Roudným. My jsme si dokázali udržet výkonnost a postupně tak navýšili náš náskok o sedm respektive deset bodů. Naší ambicí bylo si tento náskok udržet do závěrečných kol a v nich definitivně rozhodnout, což se stalo právě v utkání s Hrdějovicemi,“ hodnotil vývoj sezony Jan Prener a doplnil: „Výhra v Hrdějovicích byla takovou třešničkou na dortu. Jak jsem již naznačil, věděli jsme, že s Hrdějovicemi nás čeká klíčový a náročný zápas. Jsem rád, že se zmíněné utkání v závěru sezony podařilo úspěšně zvládnout, čímž jsme potvrdili naše kvality a definitivně tak rozhodli o vítězství v I.B třídě.“

Fotbalisté Zlaté Koruny oslavili postup do I.A třídy po utkání v Hrdějovicích.Fotbalisté Zlaté Koruny oslavili postup do I.A třídy po utkání v Hrdějovicích.Zdroj: SK Zlatá Koruna

Střelecky sice v týmu uskočili Jan Šebelka s Františkem Persánem, ale do gólové sbírky přispívali i ostatní. Musí být radost pracovat s týmem, který nestojí jen na jednom kanonýrovi. „Honza Šebelka a František Persán zúročili svůj nesporný a poctivý přístup z tréninků a zásadním způsobem se podíleli na výsledcích týmu. Oba hráči dohromady vstřelili 56 branek, což představuje více než třetinu veškerých vstřelených gólů našeho týmu. Je pravdou, že se střelecky prosazovali i ostatní hráči. Jsem proto rád, že se mužstvu letošní sezona gólově povedla, jak ostatně dokládá celkový počet námi vstřelených branek. Zároveň jsme v týmu všichni spokojeni, protože se podařilo gólově prosadit téměř všem hráčům,“ pochvaloval si střelecký apetit týmu trenér Prener.

Kanonýr Zlaté Koruny Jan Šebelka (ve žlutém).
Nepostoupit, to by byl fotbalový hřích, říká střelec Zlaté Koruny Jan Šebelka

Nyní na tým Zlaté Koruny čeká I.A třída. Bude to zase trochu o něčem jiném a je třeba se na to připravit. „Víme, že nás v I.A čekají náročnější utkání, než tomu bylo doposud. Pevně věřím, že se na další ročník dokážeme dobře připravit a že případné nedostatky vyladíme během letní přípravy. Základní složení týmu zůstává víceméně neměnné a bude představovat důležitou součást v nadcházející sezoně. Zároveň je třeba dodat, že se nám v průběhu dnes již uplynulé sezony relativně vyhýbala zásadní zranění. Určitě se proto budeme snažit mužstvo vhodně doplnit na klíčových postech a celkově tak posílit kvalitu naší hry,“ hledí do další sezony trenér.

Hráče čeká pár týdnů volna a pak se znovu vrhnou do práce. „Přípravu začínáme 20. července. Budeme se připravovat třikrát v týdnu plus nás budou čekat přípravné zápasy s náročnějšími soupeři, kteří nás důkladně prověří. Máme domluvené zápasy s Olešníkem, Jankovem nebo českobudějovickou Slavií,“ doplnil k přípravě na novou sezonu Jan Prener.

Mladší přípravka se stala vítězem OP.Mladší přípravka se stala vítězem OP.Zdroj: Foto: Gabriela Kalista

Zlatokorunský fotbal však není jen o týmu mužů. Úspěchy v uplynulé sezoně slavili i mládežníci. „Již 15 let se jednotlivé týmy mládeže přihlašují do okresních soutěží, často velmi úspěšně. Letos to byla družstva mladší přípravky, starší přípravky a starších žáků. Zejména výsledky mladší přípravky byly třešničkou na dortu výjimečného zlatokorunského roku. Mladší přípravka se totiž stala přeborníkem okresu, a to naprosto úchvatným způsobem. Prohrála pouze jednou a svým soupeřům nastřílela 254 gólů. A stejně jako u mužů se může pochlubil nejlepším střelcem soutěže, když Jíra Papoušek vsítil neuvěřitelných 112 branek. Tady patří velký dík trenérům mládeže a rodičům dětí. Pro mě jako prezidenta klubu tak bylo největším potěšením společné fotografování dospělých i malých mistrů svých kategorií s poháry a poté i s fanoušky. Protože tohle jsme my – SK Zlatá Koruna,“ doplnil prezident klubu.

Ve Zlaté Koruně oslavili dva tituly.Ve Zlaté Koruně oslavili dva tituly.Zdroj: Foto: Gabriela Kalista

Fotbal však není jen o jedenácti hráčích na place a realizačním týmu, ale i zázemí. Na to mohou být v současné době ve Zlaté Koruně pyšní. „Nemohu opomenout, že od loňské sezony se nacházíme v úplně zrekonstruovaných šatnách, za což patří díky zejména obci Zlatá Koruna, která byla schopna získat nemalé finanční prostředky z dotačních titulů. A tak najednou z nejhorších šaten na okrese jsou téměř nejlepší šatny v kraji! Změnilo se i zázemí pro fanoušky, přibyla nová pergola, otevřen je kiosek s bohatou nabídkou. A fanoušci na to slyší, návštěvnost šla rapidně nahoru a fanoušci jsou skvělí! Věřím, že tomu pomáhají i maličkosti – máme slušivé šály v modro-žlutých klubových barvách, máme hymnu. A tak často hrají Zlatokorunští před domácím publikem i na venkovních hřištích. Spousta práce je také s údržbou hřiště, jehož stav se díky starosti profesionálních firem i místních nadšenců velmi zlepšil. No a v neposlední řadě peníze, které jsou nakonec vždy na prvním místě. Díky podpoře mnoha sponzorů a obce je finanční situace klubu stabilizovaná a my se můžeme těšit na další sezonu a na týmy, jako jsou Prachatice, Kaplice, Vimperk či Blatná, na které jsme se ještě v nedávné minulosti dívali s velkým odstupem,“ dodal k současnosti fotbalu ve Zlaté Koruně Pavel Král.