V rámci oslav devadesáti let fotbalového oddílu Hluboká nad Vltavou byla pod zámkem i chvíle času na hovory s Karlem Váchou starším. Zkušený funkcionář je členem výkonného výboru Jihočeského fotbalového svazu, při rekapitulaci uplynulého období může porovnávat:

Naposledy jsme spolu mluvili na téma fotbal v Jihočeském kraji před dvěma lety. Zaznamenal jste od nástupu do výkonného výboru změnu?

Řekl bych, že výraznou. Ze začátku, a k tomu se musím přiznat,  jsem byl z této práce docela nesvůj. Některé věci se mi hodně nelíbily.

Jaké konkrétně?

Projednávání fotbalových kauz, kdy se posuzovalo ovlivňování zápasů, kdy se mluvilo o zápasech, které se rozhodčím nepovedly. Nechtělo se o tom jednat, tresty byly neúměrné. Poslední dobou ubylo červených a žlutých karet.

Je to trend, který  považujete za správný?

Zcela jistě. Hodnotím práci výkonného výboru kladně. Systematicky se pracuje i při doškolování trenérů, při hledání nových talentovaných rozhodčích, díky komisi se s nimi pracuje, to platí i na úrovni trenérsko – metodické. Trenéři se zdokonalují.
Podává výkonný výbor i pomocnou ruku při finančním zajištění fotbalových oddílů v Jihočeském kraji?
Podle toho, co pozoruji v Jihočeském fotbalovém svazu, musím ocenit  velmi výraznou snahu výkonného výboru shánět peníze.

Jaký je tedy tok peněz  mezi jihočeskými kluby a Jihočeským fotbalovým svazem?

Máme uzavřenou dlouhodobou smlouvu, která přesně zajišťuje finanční prostředky.  V roce 2011 byla oddílům proplacena částka za jarní a podzimní sezonu za cestovné delegátů  a rozhodčích za všechna utkání mládeže. To činilo celkem 521 794 korun. Letos, v roce 2012, byly rovněž  oddílům proplaceny náklady 251 tisíc. To je za půl sezony. Máme připravenu na druhou část sezony stejnou částku.

To jsou nezanedbatelná čísla…

…a při minulém jednání výkonného výboru jsme odsouhlasili, že do každého družstva, které hraje krajskou soutěž, pošleme dar. Tři míče. Celkem to činí  604 065 korun.  Další peníze byly přiděleny jednotlivým okresům, aby měly na činnost. Tato částka byla loni 132 tisíc korun.

Deník na svých stránkách pravidelně informuje o pořádání mládežnických turnajů, ty Jihočeský svaz také podporuje?

Komise mládeže dotuje turnaje částkou osmdesát tisíc korun. To jsou celkem velmi slušné příspěvky od Jihočeského fotbalového svazu.
Když bilancujeme po dvou letech, znovu se vrhnete v dalším období do víru jihočeského fotbalového dění?
Pokud budu zvolen, tak bych chtěl v práci pokračovat. V minulosti docházelo až k tragickým úrazům dětí,  v loňské sezoně byly dotovány pro mládež minibranky, Jihočeský kraj jako jeden z mála je zakoupil oddílům. To byly víc než tři miliony korun. Tato podpora je správná, v ní by se mělo pokračovat, i proto chci dál pracovat ve fotbale. Po pádu Sazky by se měly daleko víc podílet obce a kraje na spolufinancování sportu jako takového,  zejména mládeže a na údržbě sportovních zařízení. Oddíly jsou v problémech,  dotace vymizely, i to je jeden z důvodů proč jsem  se rozhodl, že chci v této práci pokračovat, chci vnést do této problematiky systém.