Béčko Kaplice na Dynamu uhrálo kýžený bodík

Vyšší Brod - U státních hranic se hrálo okresní derby z dolní poloviny tabulky áčkové skupiny oblastní fotbalové I. B třídy.

4.6.2014

Partie o záchranu bojujících týmů příliš fotbalové krásy nenabídla a k vidění bylo jen plno osobních soubojů (na snímku hlavičkového kvarteta zleva hostující Martin Zifčák, domácí Marek Sosna, kaplický kapitán Tomáš Sedláček a vyšebrodský Jiří Gondek).Foto: Libor Granec

Na sestupové třinácté příčce figurující vyšebrodské Dynamo hostilo béčko kaplického Spartaku, které po mizerných jarních výkonech také ještě nemělo definitivu.

Vyšší Brod - Kaplice B 1:1 (1:0)

A důležitý zápas příliš fotbalové krásy nenabídl. V první půli mnoho příležitostí k vidění nebylo a hráči obou týmů branku ohrožovali branku jen střelami zpoza šestnáctky. Jako první takto zahrozil hostující Řežáb, ale mířil nad. Na druhé straně se po trestném kopu dostal k odraženému míči Fatura, ani jeho přízemní skákavá střela však mezi tyče nesměřovala. Skóre se změnilo až ve 25. minutě – a radovali se Vyšebrodští. S míčem postupoval nejzkušenější domácí hráč Vít Syrovátka, hostující gólman jeho pokus z dálky poněkud podcenil, míč neudržel a balon se pod jeho tělem dostal až za čáru – 1:0.

Těsně před přestávkou pak měli domácí k dispozici další standardku, po centru z pravé strany se k odraženému míči dostal ve vápně Bartoň, ale míč vyslaný z jeho kopačky doskákal na tyč a skóre se neměnilo. Do kabin přesto odcházeli spokojenější fotbalisté domácího Dynama.

Druhý poločas byl o poznání zajímavější. Nejprve se do slibné šance dostával domácí Sosna, ale křížnou střelu stačil Štěpánek vyrazit. Poté se o slovo přihlásili Kapličtí, Faltus přiťukl míč Kubatovi, a ten pálil nad branku Dynama. V 52. minutě měli hosté po faulu na Kubatu výhodu přímého kopu, technicky k tyči střílel D. Smolen, ale Krotký stačil vyrazit na roh. K jeho rozehrání se postavil znovu D. Smolen, centrem posadil míč na hlavu Milanu Románkovi, a ten už dokázal překonat gólmana Krotkého – 1:1.

Vzápětí mohli hosté dokonat obrat, když po pohledné kombinaci Kubata našel rozběhnutého Doubravu, ten se ocitl ve vyložené šanci, mířil však těsně mimo. Zanedlouho měli gólovou příležitost i domácí. Trestný kop z pravé strany zahrával Bäuml, na zadní tyči našel nepokrytého Josefa Filipa, jehož gólovou hlavičku však Štěpánek za záda nepustil. Vyšebrodští hrozili především ze standardních situací. V 65. minutě jednu z nich z hloubi pole zahrával Fatura a těsně nad branku hlavičkoval Gondek.

Dvacet minut před koncem si vyloženou příležitost vypracovali spartakovci. Románek po pravé straně uvolnil Doubravu, ten pak přesným centrem našel na zadní tyči zcela volného Řežába, jenž však ve stoprocentní pozici prázdnou branku vysoko přestřelil. V 78. minutě zpoza vápna těsně přepálil domácí svatyni i Kapec. Chvíli po něm pokoušel střelecké štěstí Řežáb, jehož táhlá rána těsně minula levou tyč.

I když byli ve druhém poločase nebezpečnější hosté, byli to domácí, kdo mohl v samotném závěru strhnout výhru na svou stranu. Z levé strany pronikl až do vápna Gondek, v poslední chvíli jej však perfektním skluzem zastavil vracející se Kapec – a utkání, které příliš fotbalové krásy nepobralo a ve kterém byli po změně stran o poznání aktivnější hosté, skončilo smírně 1:1.

Získaný bod by měl (dle dostupných informací o počtech sestupujících) zajistit Kaplickým definitivu udržení, zatímco Vyšebrodští mají dvě kola před koncem na dvanáctou Křemži tříbodové manko.

Sestava Vyššího Brodu: Krotký – Šerhakl (46. J. Filip), Syrovátka, Fatura, Harenčák – Bartoň ml., Bäuml (84. F. Filip), Dibďák, Sosna – Gondek, Rohlík.

Sestava Kaplice B: O. Štěpánek – Zifčák, M. Románek, Sedláček, Kapec – Doubrava, Kubata, Faltus (57. Lattner), D. Smolen (86. Kreisinger) – Preusler (81. M. Kouba), Řežáb.

Trenér Jaroslav Jirkal (V. Brod): „Fotbal to byl vyrovnaný a celkovou úrovní sotva průměrný. Nám chyběli klíčoví hráči Pomije s Rapčanem, ale i v té sestavě jsme horší než Kaplice rozhodně nebyli. Dali jsme šťastný gól, ale pak nechali soupeře ze standardky srovnat. Šance na rozhodnutí byly potom na obou stranách, my jich měli možná o málo víc, ale dopadlo to bohužel tak, jak to dopadlo. Bojovnost a snahu nemohu hráčům vytknout, ale na I.B třídu je to ovšem málo."

Trenér Michal Rybák (Kaplice): „Bylo vidět, že oběma jde o záchranu. Bojovnost výrazně převažovala nad fotbalovostí. Vyhrát mohly oba týmy, ale remíza je nakonec myslím si spravedlivá. My jsme jeli pro bod, který nakonec máme, i když jásat moc nemůžeme. Tentokrát v naší hře oproti předchozím zápasům byla vidět aspoň nějaká bojovnost, i když na fotbal se moc koukat nedalo. Ještě ale není úplně jasno, protože by mohlo prý sestupovat i více týmů, a tak máme v předposledním kole nařízený jednotný začátek v sobotu od půl druhé."