Z osmičky okresních zástupců v áčkové skupině oblastní fotbalové I. B třídy je po podzimní části sezony v regionu na pomyslném „bramborovém" stupínku béčko Spartaku Kaplice, na jehož poločasové vystoupení se dnes podrobněji podíváme.

Do tohoto ročníku 2013/14 vstoupila kaplická rezerva pod vedením nového mladého trenéra Michala Rybáka, jenž ve třiceti letech ze zdravotních důvodů ukončil aktivní kariéru a do Kaplice se vrátil po trénování dorostenců v Roudném. Poprvé tak trenérský benjamínek dostal příležitost vést dospělé. A jeho působení bylo správnou volbou, neboť kaplická rezerva po několika hubených letech skončila po podzimní části na velmi lichotivém pátém místě. Po několika špatných letech by tak spartakovci v jarních odvetách nemuseli mít starosti se záchranou. Páté místo, zisk 24 bodů a plusové skóre, to tu dlouho nebylo. A jejich postavení mohlo být i lepší, protože v domácích zápasech poztráceli zbytečně mnoho bodů. Vždyť v tabulce domácích střetnutí jsou až na devátém místě. Bodové ztráty z vlastního trávníku se jim však dařilo napravovat na soupeřových hřištích. V tomto pořadí jsou dokonce druzí nejlepší.

Podzimní tažení

Nový ročník zahájila kaplická rezerva na půdě Lhenic, kde domácí po půlhodině hry měli dvoubrankový náskok. Po změně stran navíc přišel pokutový kop, který však Bílý kryl a nastartoval tak parádní obrat spartakovců. Kapličtí od 55. do 67. minuty vstřelili tři góly a z prvního duelu vytěžili všechny tři body. I tento výsledek a především průběh střetnutí patrně může stát za povedenou podzimní částí spartakovců.
A obrat se povedl i v následujícím zápase, kdy doma hostili Křemži a v poločase prohrávali 0:1. Jenomže po změně stran se do černého trefili zkušení Kolek a Kučera – a obrat na 2:1 byl na světě.

První porážku si na konto Kapličtí připsali ve třetím zápase, kdy ve Větřní prohráli v poměru 0:2.

Pak do Kaplice zavítala Zliv. Ve velmi zajímavém střetnutí nakonec těsně 3:2 zvítězili spartakovci.

Poté se spartakovci představili na půdě nováčka z Přídolí, kde jim povinnost velela zvítězit. Na úvodní gól se sice čekalo až do závěru prvního poločasu, nakonec se však zrodila jasná čtyřgólová výhra hostů.

I v dalším kole poměřili síly s nováčkem, když k Malši zavítaly Nemanice. Po bezbrankové remíze se po změně stran začali střelecky prosazovat hosté. Bílého překonali třikrát a po zásluze zvítězili.

Bodovou ztrátu z domácího střetnutí Kapličtí nahradili hned v následujícím zápase, kdy zavítali do Kamenného Újezdu. O góly Spartaku se postarali Pavel Lattner s Ondřejem Koubou, základ však výborným a jedinečným výkonem položil gólman Bílý, který přiváděl domácí hráče doslova k zoufalství.

V rámci sedmého kola přijel do Kaplice silný Frymburk. V derby utkání týmů z horní poloviny tabulky nakonec slavili úspěch hosté, kteří si odvezli všechny tři body po výhře 2:1.

V následujících třech zápasech se spartakovci se svými soupeři rozešli třikrát smírně. Poprvé tomu bylo v Sedleci, kde zápas skončil 1:1 a výborný výkon znovu podal gólman Bílý. Pak doma s Horní Planou skončil duel nerozhodně 2:2. Stejným výsledkem pak dopadlo i utkání v Dřítni, kde Kapličtí ještě dvanáct minut před koncem prohrávali o dvě branky.

Poměrně pohodová výhra se zrodila v domácím zápase s Vyšším Brodem. Kapličtí okresnímu rivalovi nasázeli pět gólů. I soupeř měl příležitosti, ztroskotal však na brankáři Bílém.

I v dalším zápase hráli fotbalisté kaplické rezervy derby doma a béčku Českého Krumlova podlehli 0:2.
Podzimní derniéru pak obstarala předehrávka prvního jarního kola. Kapličtí zavítali do Křemže a odtud si dokázali přivézt na dokopnou všechny tři body po výhře 3:1.

Výsledky – venku: Lhenice 3:2, Větřní 0:2, Přídolí 4:0, K. Újezd 2:0, Sedlec 1:1, Dříteň 2:2, Křemže 3:1, doma: Křemže 2:1, Zliv 3:2, Nemanice 0:3, Frymburk 1:2, H. Planá 2:2, V. Brod 5:0, Č. Krumlov B 0:2.

Statistiky v půli

Střelci: Úspěšná podzimní část sezony béčka Spartaku se odrazila i na střelecké produktivitě. Mezi střelce se zapsalo celkem čtrnáct hráčů. Korunu krále si vystřílel František Kouba, jenž zatížil konta soupeřů šesti góly. Druhý byl čtyřgólový Arnošt Preusler a na něj ztrácí jeden gól třetí Tomáš Faltus.

Branky: 6 – F. Kouba, 4 – Preusler, 3 – Faltus, 2 – Lattner, O. Kouba, Kubata, Řepa, 1 – Kolek, Kučera, Kubík, Valíček, Sedláček, Kačírek, Románek.

Nahrávači: Stejně jako ve střelecké tabulce, tak i mezi nahrávače se zaspala celá řada hráčů a i tady platí, že ve vyrovnanosti je síla. Nikdo nikterak výrazně neodskočil pronásledovatelům. Nejvíce gólových asistencí má na svém kontě Tomáš Valíček, a to celkem čtyři.

Asistence: 4 – Valíček, 3 – Faltus, Románek, 2 – Debnár, Kubata, Lattner, 1 – Řepa, Kuzma, Kubík, F. Kouba, D. Smolen, Kolek, Sedláček, Micák, Bílý, M. Kouba, Preusler.

Produktivita: To, co bylo napsáno o střelcích a nahrávačích, platí i o celkové produktivitě. Tedy velká vyrovnanost a velké množství hráčů. Z 32 hráčů, kteří v průběhu podzimu za kaplické béčko nastoupili, se do produktivity zapsala rovná dvacítka fotbalistů. V této činnosti je v polovině soutěže nejlepší František Kouba, který má za šest gólů a jednu asistenci na kontě 13,5 bodu. Přes hranici deseti bodů se dostal ještě v pořadí druhý Tomáš Faltus s vyrovnanou bilancí tří gólů a tří asistencí.

Body: 13,5 – F. Kouba (6+1), 10,5 – Faltus (3+3), 9,5 – Preusler (4+1), 8 – Valíček (1+4), 7 – Lattner, Kubata (2+2), 6,5 – Románek (1+3), 5,5 – Řepa (2+1), 4 – O. Kouba (2+0), 3,5 – Kubík, Kolek, Sedláček (1+1), 3 – Debnár (0+2), 2 – Kučera, Kačírek (1+0), 1,5 – Kuzma, D. Smolen, Micák, Bílý, M. Kouba (0+1).

Brankáři: Mezi tyčemi rezervy kaplického Spartaku se v průběhu podzimu objevili dva brankáři. Jednoznačnou jedničkou týmu byl velezkušený Josef Bílý, který nastoupil v každém střetnutí jako první brankář. Až v jedenáctém kole pustil na dvanáct minut do branky dorostence Filipa Kvasničku.

Bilance gólmanů: Bílý – nejdelší neprůstřelnost 157 minut + 2 čistá konta, Kvasnička – nejdelší neprůstřelnost 12 minut.

Žluté karty: Co se týče žlutých karet, dá se říci, že byli Kapličtí poměrně pravidelně napomínáni. Během čtrnácti střetnutí nasbírali celkem 37 žlutých karet, což činí průměr 2,64 na utkání. V této činnosti byl nejpilnějším „sběratelem" Michal Kubata, jenž z rukou hlavních arbitrů viděl v součtu šest karet.

Napomínáni byli: 6x – Kubata, 4x – Kubík, 3x – Sedláček, 2x – Debnár, Lattner, D. Smolen, M. Kouba, F. Kouba, Faltus, 1x – Románek, Kučera, Bílý, Zifčák, Kuzma, Kolek, Doubrava, Micák, Koclíř, Preusler, Valíček, J. Říha.

Červené karty: Jeden podzimní zápas nedohráli spartakovci v plném počtu jedenácti lidí. Stalo se tomu tak v rámci sedmého kola, kdy v domácím prostředí hostili Frymburk. Po dvou žlutých byl devět minut před koncem vyloučen Tomáš Sedláček.

Kapličtí pak rovněž jedno podzimní utkání dohrávali v početní výhodě. Ve třetím kole v domácím prostředí hráli proti Zlivi a dvě minuty před koncem duelu se nechal zbytečně vyloučit hostující gólman Remta.

Odehraný čas: V průběhu podzimní části, jak již bylo zmíněno, nastoupilo v dresu kaplického B mužstva celkem 32 hráčů. Vyšší počet fotbalistů je daný právě tím, že se jedná o rezervní celek. Někdy nastupují hráči z prvního mužstva, kádr doplňují i nadějní dorostenci – a proto vyšší počet jmen. Železným mužem podzimu se ovšem stal záložník Michal Kubata, který byl jedním ze dvou hráčů, kteří se přehoupli přes tisíc odehraných minut.

Minuty na hřišti: Kubata 1256, Bílý 1248, Valíček 991, Sedláček 979, Koclíř 971, Faltus 850, Lattner 838, D. Smolen 790, Preusler 681, F. Kouba 658, Románek 652, O. Kouba 589, Kubík 552, Řepa 463, Debnár 404, Roule 400, Kolek 277, M. Kouba 197, Hami 180, L. Pulec 180, Zifčák 139, Micák 117, Krauskopf 90, Kačírek 90, Kučera 83, P. Pulec 45, Kuzma 38, Doubrava 36, J. Říha 26, Kvasnička 16, Bauer 4, Kapec 1.