Výhra domácích v okresním derby mezi frymburským FC Šumava a vyšebrodským Dynamem, tříbodový přísun hornoplánské Smrčiny z domácího trávníku a jednobodový velice cenný import nováčka, taková je bilance sedmého dějství béčkové skupiny nejnižší oblastní soutěže v podání okresních zástupců.

Frymburští si výhrou v prestižní „bitvě o Lipno" polepšili na sedmé místo a naopak srazili Vyšebrodské až na jedenácté pořadí. Hornoplánští zapsali čtvrté vítězství v sezoně, které je posunulo už na druhou příčku průběžné tabulky. Hráči FC Vltava se po již čtvrté remíze v sezoně vyhřívají na devátém místě.

Derby pro Šumavu

Frymburk – V. Brod 2:0 (2:0). O tom, že všechny body zůstanou doma, se rozhodlo v krátkém časovém úseku před pauzou, kdy Frymburští v rozmezí sedmi minut vstřelili dvě branky. Nejprve ve 35. minutě nesklapla ofsajdová past hostů, do samostatného nájezdu se dostal zkušený Micák a otevřel skóre –  1:0. Tři minuty před pauzou zahrávali domácí standardku z hloubi pole, centr Micáka přiťukl D. Račák hlavou volnému Budíkovi, který rybičkou zvýšil na 2:0. Hosty tak dokonale mrzela zahozená první velká šance zápasu, kdy Dibďák po sólu nepřekonal Vítka. Ve druhé půli přálo domácím i štěstí, když za  již překonaným Vítkem po střele Račáka zvonila tyč. Vyšebrodští se ale do kontaktu nedostali a nakonec se z výhry o dvě branky radovali domácí.

Sestavy – Frymburk: Vítek – M. Grohman, J. Grohman, Kaňa (50. Tomka), Juhaňák – Michal, D. Račák, M. Račák (64. Mrázik), Micák – V. Šisler (75. Ribár), Budík, V. Brod: D. Rapčan – Bartoň ml., Pomije, Jirkal, Kovačík – M. Syrovátka, L. Rapčan, Račák, Dibďák – Gondek (55. Vančura), Marek (20. Filip).

Trenér Vlastimil Mertl (Frymburk): „Vyhráli jsme zaslouženě a celý manšaft zasluhuje pochvalu za především bojovnost a předvedený výkon, který se našim fanouškům musel líbit a podle ohlasů po zápase i líbil. Když budeme podobné výkony předvádět i v dalších zápasech, tak za námi pojedou i na neskutečné daleké zájezdy ven. Příště jedeme do Vlachova Březí, odkud chceme přivézt nějaký ten bodík a konečně také venku skórovat."

Trenér Jaroslav Jirkal (V. Brod): „Domácí začali tradičně vyhecované derby pěkně zostra, což bohužel zraněním kolene odnesl Marek, který musel brzy střídat.  První velkou šanci  měl Dibďák, ale nedal. Pak jsme dostali první gól, který byl podle mého názoru neregulérní, protože v ofsajdu stojící Budík se nejprve zapojil do akce, my jsme přestali hrát a pak dal Micák branku. Po chybě celé obrany a brankáře jsme potom ze standardky inkasovali podruhé a i když jsme pak měli ve druhé půli převahu, tak se snížit nepovedlo. Směrem dopředu jsme byli jaloví a když nedáme branku, tak na lepší výsledek pomýšlet prostě nemůžeme."

Výhra a remíza

H. Planá – Vl. Březí 2:1 (0:0). Hosté přijeli s jasnou taktikou zakopat se na vlastní půlce a domácí se přes zhuštěnou obranu prosazovali velice těžko. První velkou šanci až minutu před pauzou připravil Gajdoš pro Radu, ale ten vysoko přestřelil.  Hráči Smrčiny se dočkali  až osm minut po změně stran, kdy se po centru Mražíka hlavou prosadil Švábirt – 1:0. Od té doby začali hrát i hosté a hned měli tutovku, ale nájezd Buška gólman Beránek včasným vyběhnutím zneškodnil. V 73. minutě pak přišla nejhezčí akce zápasu, když po spolupráci Rady s Boháčem zakončoval Koritar do prázdné branky na 2:0. Hosté ještě závěr zdramatizovali, když po zákroku Ryneše odpískal sudí přísnou penaltu, kterou Martínek proměnil –  2:1. Hned po rozehrání však arbitr utkání ukončil – a všechny body zůstaly u Lipna.

„Naše výhra je naprosto zasloužená, ale takový „prešovský beton", jaký předvedli hosté, jsem už dlouho neviděl," přidal postřeh vedoucí mužstva Smrčiny Karel Řepa.

Sestava Smrčiny: Beránek – Gajdoš, V. Ryneš, Mražík (67. Boháč), Kostínek – Klik (80. Kvasnička), Rada, Grmela – Koritar, Švábirt, Bednář (46. Kastenmajer).

Netolice – FC Vltava 1:1 (1:0). Začátek zápasu byl pro hostujícího nováčka jako z nejhoršího snu, když domácí favorit už v 1. minutě vybojoval roh, po kterém Vlášek otevřel skóre –  1:0. Domácí pak nadále hrozili rychlými kontry, které však už hostující obrana v čele s brankářem Hüttnerem vyřešila. Do druhé půle pak hosté přeskupili řady, zvýšili aktivitu a začali se dostávat do šancí. Plány na vyrovnání pak sice poněkud zhatilo vyloučení Koutského, který se v 56. minutě nechal nesmyslně vyloučit po druhé žluté, přesto Vltava nakonec odvezla velice dobrý výsledek. V 68. minutě vybojovali  hosté výhodu trestného kopu z dobré pozice a zkušený Somolík nedal krásnou střelou domácímu brankáři šanci –  1:1. Ve zbývajícím čase pak už branka přes řadu šancí na obou stranách už nepadla.

„I v deseti jsme proti lídrovi hráli aktivně a bojovali jako tým. Když pominu špatný první poločas, tak se kluci přesvědčili, že v této skupině se dá hrát opravdu s každým. Za druhý poločas musím všechny pochválit. I soupeř uznal, že to byl nejlepší výkon, který u nich na podzim zatím kdo předvedl. Čtyřikrát jsme hráli venku, ani jednou neprohráli a každý bod ze hřiště soupeřů se počítá. Příště ovšem hrajeme doma a s Chelčicemi chceme zabodovat naplno," přeje si spokojený kouč Vltavy Bronislav Bäuml.

Sestava FC Vltava: Hüttner – Koutský, Zayml, Louda, Sládek – Toman, Somolík, Březina, Karták – Rychtář (85. Macák), Víšek.