Derby souboj dvojice odvěkých lipenských rivalů přináší obvykle dramatickou zápletku s řadou událostí – a nejinak tomu bylo i tentokrát. Velmi důležitá byla tato partie pro o záchranu bojující a v tabulce poslední hornoplánskou Smrčinu, favoritem však byla v pořadí pátá frymburská Šumava.

Pět červených

H. Planá - Frymburk 1:0 (1:0)

V bojovném utkání se skóre poprvé (a jak se později ukázalo i naposledy) měnilo už ve 12. minutě, kdy se radovali domácí. Po křídelní akci Švábirta a jeho přesném centru dorážel za záda v brance hostů debutujícího mladíčka Maliny (sedmnáctiletý syn frymburské gólmanské legendy zaskočil za zraněného Vítka) neobsazený domácí mladík Ryneš – 1:0.

Hosté mohli vyrovnat zejména při nájezdu Vrátila, ale nadali – a pak začal úřadovat arbitr. Ten ve 33. minutě poprvé tasil červený kartonek a poslal pod sprchy hostujícího Matuše. Tři minuty po pauze se síly vyrovnaly, když za podražení dostal červenou i domácí stoper Vachta. V 74. minutě se za nesportovní chování červenal hostující Roman Mertl. V samotném závěru pak ještě za vzájemnou potyčku museli hřiště nedobrovolně opustit i domácí Adama Kvasnička a hostující Janáček. Suma sumárum – tradičně vypjaté derby bohužel nabídlo více diskusí než fotbalu. Pro domácí Smrčinu ovšem nakonec derby znamenalo veledůležitý zisk, kterým se dotáhli na předposlední místo, kde mají nyní shodně s Černou 14 bodů.

Viděno z lavičky

Trenér Karel Souček (H. Planá): „Bylo to klasické derby, vyhecované z obou stran, které jsme po psychické stránce zvládli lépe než soupeř. Výsledné pocity ale mám smíšené. Na jedné straně je tu velká radost z bodů, ale na druhou to kalí ty červené. Čekají nás další velice těžké zápasy a přišli jsme na několik týdnů o dva hráče základní sestavy."

Trenér Vlastimil Mertl (Frymburk): „Derby se vším všudy, ale pod silnou taktovkou rozhodčího, který udělil pět červených a sedm žlutých v jinak celkem poklidném zápase. Byla to neskutečná bramboračka a ostuda fotbalu. Samotný zápas jsme prohráli, i když jsme byli fotbalovější a v oslabení herně lepší. Domácím gratuluji k bodům a přeji jim aby jim pomohly k záchraně, protože Planá dle mého soudu do první třídy patří. Ze svého týmu pochválím mladého Malinu, který v sedmnácti nastoupil poprvé v brance a ještě do takového zápasu. Odchytal to ale v pohodě, což je dobře směrem do budoucna."

Horní Planá: Taranza – Oškrda, Vachta, Mir. Truhlář, Parai – Aleš Kvasnička (51. Adam Kvasnička), Klik, Kordík, Ryneš (64. Bednář) – P. Schönkypl, Švábirt (89. Kastenmajer).

Frymburk: Malina – Janáček, R. Mertl, Šisler – D. Račák, M. Račák (89. M. Schönkypl), Kaňa (51. Rillich), Vágner (79. Antl), Tichovský (69. Tomka) – Vrátil, Matuš.