V jilemnické sportovní hale se hrál finálový turnaj letošního ročníku Českého poháru ve futsalu – sálovém fotbalu, na kterém opět nechyběl zástupce našeho okresu – ligový celek Bombarďáků Větřní.

Základní skupiny

Šest týmů bylo nalosováno do dvou tříčlenných skupin, z nichž první dva týmy postoupily do semifinále. Hlavním favoritem byl obhájce trofeje a čerstvý mistr republiky – Chemcomex Praha. Kromě čtyř ligových týmů se v poháru představily i dva celky z krajských soutěží, a to Snopek Děčín a Střed klub Plzeň.

Skupina A: Z áčka postoupili oba favorité, ligové celky FS Sádek a Jilemnice, i když postup byl otevřený až do posledního zápasu. V tom Jilemnice suverénně přehrála Plzeň a šla dál z prvního místa, jako druhý se do vyřazovacích bojů kvalifikoval FS Sádek.

Výsledky: FS Sádek – Střed klub Plzeň 1:1, Jilemnice – FS Sádek 0:0, Plzeň – Jilemnice 2:7.

Skupina B: V úvodním zápase béčka přehrál pražský obhájce účastníka děčínské krajské ligy, FS Snopek Děčín, suverénně 6:0.

Bombarďáci Větřní – Chemcomex Praha 0:3 (0:0)

Pražský favorit měl od začátku míč pod kontrolou a zahrozil několika nebezpečnými šancemi. Bombarďáci hráli ale zodpovědně v obraně a pokoušeli se o rychlý protiútok. Po jednom brejku se objevil před gólmanem Chemcomexu osamocený Kuzma, ale velkou šanci nezužitkoval, když mířil těsně vedle. Poločas skončil bez branek.

Ani ve druhé půli se obraz hry neměnil. Obhájce měl hru pod kontrolou, Bombarďáci ale nadále výborně bránili. Chemcomex je ovšem velezkušený tým, který dokáže trpělivě čekat na příležitost. Ta přišla devět minut před koncem, kdy nejprve skrytou střelou zpoza dvou hráčů otevřel skóre Ohnsorg a ještě v téže minutě přidal druhý gól Kamas – 0:2. Herní převahu soupeře pak korunoval reprezentant Rada, jehož střelu z bezprostřední blízkosti dokázal Klabouch ještě vyrazit, ale na dorážku už nestačil – 0:3.

Bombarďáci Větřní – Děčín 8:3 (3:2)

Tento zápas měl vyřešit tajenku druhého postupujícího. Bombarďákům díky lepšímu skóre stačila i remíza. Od začátku ale Větřínští nenechali nic náhodě a po gólech Soukupa, Weinharda a Homera šli do tříbrankového vedení. Pak se však dostal za obranu našeho celku Cimrman a korigoval na 3:1.

Tentýž hráč několik vteřin před půlí po individuální akci vstřelil druhý gól Děčína – a zdálo se, že zápas o postup ze skupiny se změní ještě v drama. To se však naštěstí nekonalo. Bombarďáci ve druhém poločase soupeře jasně přehráli a postupně navyšovali skóre až na konečných 8:3.

Branky: Homer 3, Weinhard 2, Soukup, Sedlák, Fischer – Cimrman 2, Kozel.

Duely o medaile

Turnaj se díky přímému přenosu odvíjel v kvapíkovém tempu, a tak Bombarďáci po krátké pauze nastoupili rovnou do prvního semifinálového zápasu, kde jim za soupeře byl domácí tým Sico Jilemnice. ,,Věděli jsme, že tento zápas je pro nás vlastně jako finále.

Za předpokladu, že turnaj vyhraje favorizovaný Chemcomex, tak díky jeho triumfu v lize si postup do evropského poháru zajistí právě tým, který se umístí na konečném druhém místě,“ přibližuje pohárovou matematiku manažer a brankář větřínského celku Karel Klabouch.

Jilemnice – Bombarďáci Větřní 4:1 (0:1)

Úvod patřil hostům, kteří se po krásné akci v přečíslení ujali vedení trefou Sedláka, kterého našel u tyče Kuzma a hostující hráč skóroval do prázdné – 0:1. Sedlák pak měl ještě jednu velkou šanci, ale netrefil. Bombarďáci se ještě několikrát během první půle dostali do slibných pozic, ale náskok nezvýšili.

Ještě úvod druhého poločasu patřil hostům, kteří se snažili zodpovědně bránit a pokoušeli se o brejky. Tlak domácích začal však s přibývajícími minutami vzrůstat. Devět minut před koncem se po chybě našich hráčů ve středu hřiště najednou objevil před gólmanem osamocený Král a vyrovnal na 1:1.

Zaplněná hala pak hnala domácí za vítězstvím. Čtyři minuty před koncem se kolem našeho obránce obtočil reprezentant Kraus a prudkou střelou posunul domácí celek do vedení – 2:1. Hostům nezbývalo než hru otevřít a vrhnout zbytky sil do útočení. Bombarďáci se dostali do obrovské šance, ale kombinace trojlístku v brankovišti gólem neskončila.

Naopak, trestal opět soupeř. Po rohu střílel z první Němec a sebral tak Bombarďákům naději na vyrovnání – 3:1. Čtvrtý gól už jen vyplynul z přemíry útočné snahy, když domácí po špatně rozehrané standardce hostů z rychlého brejku několik vteřin před koncem pečetili – 4:1.

Sestava Bombarďáků: Klabouch – Fischer, Štorc, Kuzma, Pulec, Sedlák, Weinhard, Homer, Soukup.

Po roce bronz

Zápas o třetí místo se již nehrál, a tak pomyslný bronz získali oba poražení semifinalisté. „Bohužel, opět jsme nezvládli závěrečnou pasáž rozhodujícího zápasu a po vlastních chybách přišli o nadějné vedení. Náš sen postoupit po roční pauze opět do evropského poháru tak zůstal nenaplněn. Stejně jako loni máme opět bronz, tentokrát nás však tolik netěší,“ nejvíce želí semifinálové prohry Karel Klabouch.

Následné finále mezi domácí Jilemnicí a Chemcomexem bylo velmi dramatické. Skóre se měnilo jako na houpačce, domácí dvakrát vedli, ale obhájce deset vteřin před koncem srovnal gólem hrajícího reprezentačního trenéra Štorce a dostal zápas do penaltového rozstřelu.

I ten byl velmi dramatický, když oba soupeři měli postupně šanci proměnit rozhodující penaltu. Nakonec penaltové drama zakončil další reprezentant Šafránek, a tak Chemcomex po roce opět získal pohárovou trofej a navíc jako vítěz ligy vybojoval ceněné double.

Karel Klabouch, Karel Vosika