V severočeském Varnsdorfu se hrál finálový turnaj Českého poháru ve futsalu, na kterém se představil i okresní zástupce – ligový tým Bombarďáků z Větřní.

Pohárová soutěž je specifická tím, že nabízí zajímavou konfrontaci týmů z nejvyšší celostátní ligy a vítězů krajských kol. Letošního finále ČP se zúčastnilo opět osm týmů, které byly rozděleny klasicky do dvou skupin, z nichž postupovaly první dva celky do semifinálových bojů. Ve skupinách a v semifinále se hrálo na 2x15, finále pak na 2x20 minut hrubého času.

Stává se již pomalu tradicí, že závěrečných bojů se účastní tým Bombarďáků Větřní. A můžeme říci, že Větřínští taktéž tradičně nechybějí na stupních vítězů, neboť v posledních dvou ročnících skončili vždy na výborném druhém místě. Ani letos se Bombarďáci nevraceli s prázdnou. Do Varnsdorfu odjel tým Bombarďáků s poměrně úzkým kádrem, když se k hráčům, kteří si plnili povinnosti v mistrovských zápasech velkého fotbalu (Ginzel, Szó, Chlumecký), navíc přidala spousta zranění a nemocí (Homer, Sedlák, Sirotka, Dvořáček).

„I v kombinované sestavě však naštěstí figurovali hráči, kteří dlouhodobě patří k oporám týmu, což nám dávalo víru, že se můžeme pokusit o další úspěch,“ předeslal brankář a vedoucí Karel Klabouch.

Los Bombarďákům letos přisoudil skupinu B a v ní týmy Remalu Č. Budějovice, Stapu Vilémov a Strabagu Prachatice. Ve skupině A hrály celky Chemcomexu Praha (obhájce), Tullamore Dew Klatovy, Trans Varnsdorf a Louka Košťany.

Zápasy ve skupině

Vilémov – Větřní 3:2 (2:1)

V prvním zápase narazili Bombarďáci na tým, který měl být dle papírových předpokladů největším outsiderem. Opak ale byl pravdou. Hráče Stapu, jakožto regionálního zástupce, hnala zaplněná hala do zteče. V 7. minutě zahrál Soukup v brankovišti rukou a Vilémov se z penalty ujal vedení 1:0. Ve 13. minutě se podařilo Bombarďákům vyrovnat, když po krásné individuální akci Friedla skóroval do prázdné Soukup na 1:1. Hra Bombarďáků ale měla trhliny především v obraně, a tak se ještě do půle domácím podařilo dát na 2:1. I druhý poločas začali domácí za mohutné podpory publika výborně a hned v úvodu zvýšili na 3:1. Větřínští už jen snížili brankou Weinharda – a překvapení bylo na světě.

Větřní – Remal ČB 7:1 (4:1)

V jihočeském souboji bylo jasné, že případná prohra pošle Bombarďáky domů. Větřínští udělali drobné změny na jednotlivých postech, což se ukázalo jako klíčové. Z utkání se postupně stala jednoznačná záležitost vyburcovaných Bombarďáků, kteří jihočeskému rivalovi uštědřili drtivou porážku. O všech sedm branek se podělili Weinhard a Soukup. Prvně jmenovaný se trefil čtyřikrát a druhý si připsal hattrick.

Větřní – Prachatice 1:0 (1:0)

V posledním zápase skupiny se konal souboj dvou jihočeských prvoligistů. A bylo jasné, že vítěz postoupí do semifinále a poražený tým pojede domů. Bombarďákům vzhledem k lepšímu skóre stačila na postup i remíza, ke které také utkání spělo. V posledních vteřinách první půle se ale krásně trefil Soukup – a Větřínští se mohli radovat z postupu mezi nejlepší pohárovou čtyřku, když se po obrátce pozornou hrou v obraně podpořenou výbornými zákroky brankáře Klaboucha ubránili náporu Strabagu.

Prohra v semifinále

Větřní – Klatovy 2:2 (0:1) na penalty 5:6.

Semifinálovým soupeřem byl další ligový rival. Bohužel, v zápase se projevila slabina užšího kádru Bombarďáků, kterému po vyčerpávající předchozí bitvě již viditelně docházely síly. Vidina třetího finále v řadě byla lákavá, Větřínští hráli ze zabezpečené obrany, soupeře nepouštěli do žádné větší šance, přesto do pauzy jednou inkasovali. Těsné vedení pak drželi Klatovští až do poslední minuty, která přinesla nevídanou zápletku. Nejprve Tullamore po individuální akci Mužíka zvýšil na 0:2 a o postupujícím do finále se zdálo být rozhodnuto. Jenomže Bombarďáci mají bojovné srdce, což znovu prokázali. Větřínští se s vypětím posledních sil vrhli do útoku a dvěma slepenými brankami v posledních vteřinách, o které se podělili Ďurica a Weinhard, přichystali malý zázrak a srovnali. O postupujícím tak musely rozhodnout pokutové kopy. Po pěti sériích stále nebylo jasno. Až v šesté rundě nejprve Klatovští opět proměnili, ale Friedl neuspěl a stal se smutným hrdinou. Postup do finále slavili Západočeši a na Bombarďáky zbyl bronz (pozn. – o třetí příčku se již dle propozic nehrálo a oba poražení semifinalisté brali bronz).

Finále se poté stalo stalo jednoznačnou záležitostí pražského Chemcomexu, pro který byl pohárový triumf (poté co vypadl ve čtvrtfinále celostátní ligy) jedinou šancí podívat se příští rok do pohárové Evropy. To se Pražanům podařilo a finálovým vítězstvím nad Klatovskými (3:0) obhájili loňské prvenství.

Slova od kormidla

Při slavnostním vyhlášení Bombarďáci přebrali pohár za třetí místo a ještě je čekalo jedno milé překvapení, když v individuálních oceněních hráčů byl vyhlášen nejlepším brankářem Karel Klabouch.

"Třetí místo je pro nás obrovský úspěch. Jeli jsme na turnaj s úzkým kádrem a v semifinále jsme nechali všechny zbytky sil. Tak trochu i s úlevou jsme přijali porážku, neboť nám bylo jasné, že sálovkářskými hvězdami nadupanému týmu Chemcomexu, který naopak disponoval velice širokým kádrem, by jsme ve finále nebyli důstojným soupeřem. Všem hráčům bych chtěl poděkovat za jejich vůli docílit dalšího klubového úspěchu. Děkuji také Milanovi Ďuricovi, kterého jsme vzhledem k absenci obvyklých hráčů oslovili až večer před odjezdem a on se svým výkonem výrazně podílel na tom, že jsme došli tak daleko. Ještě bych chtěl poděkovat dalším hráčům z Krumlovska a Kaplicka, kteří sice pravidelně nenastupují, ale když je třeba a my je oslovíme, tak nám většinou vycházejí vstříc. Závěrem musím ještě dodat, že tato akce nebyla pro Bombarďáky v této sezoně posledním vystoupením. Začátkem května se zúčastníme evropského finále PVP ve španělské Ampostě. Už se všichni moc těšíme. Pro hráče to bude vrchol kariéry,“ svěřil se po návratu ze severu Čech majitel klubu a nejlepší brankář pohárového finále Karel Klabouch.

Sestava Bombarďáků: Klabouch – Friedl, Fischer, Kuzma, Weinhard, Soukup, Ďurica.

Zrcadlo výsledků

Skupina A – pořadí: 1. Chemcomex Praha 9 bodů, 2. Tullamore Dew Klatovy 6 bodů, 3. Louka Košťany 3 body, 4. Trans Varnsdorf 0 bodů.

Skupina B – pořadí: 1. Bombarďáci Větřní 6 bodů, 2. Remal Č. Budějovice 6 bodů, 3. Strabag Lubryco Prachatice 3 body, 4. Stap Vilémov 3 body.

Semifinále: Chemcomex Praha – Remal Č. Budějovice 5:1, Větřní – Klatovy 2:2 (pen. 5:6).

Finále: Chemcomex Praha – Klatovy 3:0.

Konečné pořadí Českého poháru 2009 ve futsalu: 1. Chemcomex Praha, 2. Tullamore Dew Klatovy, 3. Bombarďáci VĚTŘNÍ, Remal Č. Budějovice, 5. – 8. JK Trans Varnsdorf, Louka Košťany, Stap Vilémov, Strabag Lubryco Prachatice.

Individuální ceny – nejlepší hráč Zdeněk Sláma (Prachatice), nejlepší střelec Petr Šnídl (Chemcomex), nejlepší brankář Karel Klabouch (Bombarďáci Větřní).