Není divu, jak Dynamu, tak Viktorce v I. lize teče pořádně do bot, oba hrají o holé bytí a nebytí. Byl to zápas, ve kterém šlo o šest bodů.

A byly to i nervy a plno nepřesností, vyplývajících z veliké nervozity.

Nakonec se z nejtěsnější výhry radovali svěřenci trenéra Františka Cipra. „Před zápasem bychom výhru 1:0 všichni brali všemi deseti, ale když jsme v závěru mohli klidně nastřílet další tři čtyři branky, trošku to zamrzí,“ kroutil na pozápasové tiskovce zkušený kouč hlavou nad tím, jaké obrovské příležitosti dokázali jeho hráči nedat. „Děly se věci neskutečné,“ dodal.

Než se ale fotbalisté Dynama k tomu „vraždění“ svých vyložených šancí dostali, museli diváci přečkat nepříliš pohlednou část nedělní fotbalové bitvy.

Taktika, s níž Ciprovi muži do „zápasu podzimu“ šli, byla od hned od začátku zcela jasná – pokusit se co možná nejrychleji vstřelit úvodní gól, který by do jejich řad vnesl potřebný klid a herní pohodu.

Už v první minutě si naběhl za beky Viktorky z levé strany do vápna Stráský, přihrávka ale adresáta nenašla. Vzápětí si domácí připsali na své konto i první střelu, kterou vyslal Sandro – a brankář Vaclík s ní měl plné ruce práce, nicméně míč vyrazil.

Žižkovská Viktorka v úvodu zápasu dělala čest jménu velkého husitského vojevůdce, jehož jméno má v názvu domovské městské čtvrti – jen s tím rozdílem, že před velkým vápnem místo jedné vozové hradby postavila obranné linie rovnou dvě a vpředu sám jak voják v poli byl na hrotu osamocený Jiří Böhm.

Nicméně tato taktika, byť to diváky netěšilo, byla účinná, protože se hostům dařilo akce soupeře eliminovat většinou ještě před velkým vápnem a domácí marně hledali cestičky, jimiž by se do pokutového území dostali.

Podařilo se jim to až ke konci první půlhodiny, a to ještě po standardní situaci, jenže Machovec po Otepkově rohu napálil odražený míč pravačkou vysoko nad břevno Vaclíkovy branky.

Mezitím úvodní tlak Dynama odezníval a Viktorka stále víc začínala vysouvat dopředu i svá ofenzivní tykadla. Na dostřel Křížkovy branky se ale ani hosté nedostávali a jejich jediným střeleckým pokusem za celý první poločas tak byla Súkenníkova střela z osmnácti metrů, která šla ve 14. minutě o metr vedle tyče.

„Mužstvo musím pochválit za zodpovědný výkon v defenzivní činnosti, avšak musíme zlepšit hru dopředu. Vypadli nám oba krajní záložníci, kteří nepodporovali útočné akce, jak bychom si představovali,“ přiznal žižkovský trenér Martin Pulpit.

Velkou možnost dát kýžený gól měli domácí krátce po zahájení druhé půle, jenže ani hlavičkující Javorek, ani poté z bezprostřední blízkosti Ondrášek míč za Vaclíkova záda nepropasírovali.

To běžela 54. minuta, naštěstí pro domácí hned pár vteřin nato, kdy ještě zklamání diváků v ochozech neodeznělo, zatočil Sandro balon z trestného kopu od pravé lajny levačkou tak šikovně, že nabíhajícímu Ondráškovi znatelně roli zakončovatele ulehčil – ale tu roli budějovický kanonýr zvládl bezchybně, a byť si brankář Vaclík na míč sáhl, proti Ondráškově umístěné a nekompromisní hlavičce byl bezmocný – 1:0!

Pražané ve snaze vyrovnat poté otevřeli hru a měli chvílemi i územní převahu, obrana Dynama ale pracovala pozorně a také další hráči bojovali a rvali se o každý míč.

V 72. min. mohli domácí mít i definitivu: po faulu na Klesu totiž Otepka ze třiceti metrů poslal z přímého kopu míč do horního růžku brány hostí, její strážce Vaclík parádním skokem stačil balon vyrazit.

Tři minuty nato utekl podél pravé lajny Klesa a vyslal ostrý balon podél brankové čáry před hostující svatyni, Vaclík ale byl u míč dřív než nabíhající Ondrášek jenž po trávníku prosvištěl naprázdno.

A pak přišly zmíněné superšance Dynama: 80. po Otepkově ideální nahrávce zblízka Ondrášek vedle, 83. Ondrášek a Otepka připravili ještě větší tutovku Sandrovi, ten poslal míč vysoko nad, 88. na Klesův centr naběhl Ondrášek, jehož pumelici z metru Vaclík zázračně vyrazil, 90. Hudson od půlky hřiště jako při trestném střílení v hokeji běžel sám na Vaclíka, ten ale jeho pokus o lob vystihl. „Mohlo to být 3:0 i víc, při brejkových situacích nás v závěru výrazně podržel brankář Vaclík,“ uznal sportovně trenér hostí Pulpit.

Č. Budějovice – Žižkov 1:0 (0:0)

Branka: 56. Ondrášek. ŽK: Ondrášek, Otepka, Rýdel – Böhm. Diváci: 2319. Rozhodčí: Zelinka – Hájek, Marek.

Dynamo ČB: Křížek – Čirkin, Lengyel, Brezinský, Machovec – Klesa, Otepka (85. Pecka), Javorek, Sandro – Ondrášek (90. Hudson), Stráský (43. Rýdel). Trenér: František Cipro.

Žižkov: Vaclík – Kadeřábek, Bodeček, Procházka, Starý – Šťastný (85. Musiol) – Slodowy (73. Bartl), Súkenník, Kalivoda, Bořil (64. Nestorovski) – Böhm. Trenér: Martin Pulpit.