V prvním kole nejkvalitněji obsazeného zimního fotbalového turnaje – Jihočeské zimní ligy – se oba okresní zástupci na Složišti utkali se soupeři z republikových soutěží.

Smazané manko

Dynamo ČB B – Č. Krumlov 2:2 (2:1)

Na favorizované rezervě prvoligového Dynama byl v úvodu vidět předcházející těžký týden tvrdé přípravy a míč domácí moc neposlouchal. A když se už Budějovičtí dostali na dostřel branky hostů, vše řešil pozorný Šiller. Podstatné momenty prvního dějství se odehrály v jeho poslední čtvrthodince. Skóre otevřel ve 32. minutě novic Zahálka a vedení domácích za dalších šest minut pojistil Adamec. Ten navíc vzápětí ještě nastřelil břevno. Slavojáci ale nesložili zbraně a gólem do šatny se vrátili do zápasu. Na dlouhý pas Flöringa si naběhl Čábela, následně Peťule prodloužil na Špáta, který upravil na poločasových 2:1.

Po přestávce domácí trenér Musil vystřídal téměř celou jedenáctku a hra Dynama se přece jen zlepšila. Přesto zůstala branka hostů pro domácí jakoby zakletá. Naopak udeřilo na druhé straně. V 66. minutě zahrával Flöring trestný kop a jeden z domácích hráčů střelu tečoval nešťastně do protipohybu bezmocného Vršeckého – 2:2. V závěru domácí vystupňovali tlak, ale výsledkem bylo jen Kaňákem nastřelené břevno krumlovské branky.

Českokrumlovští si tak v turnajové premiéře připsali velmi cenný bod na úkor domácího favorita. „Zápas nesl všechny znaky přípravného duelu, účel ale rozhodně splnil. Dobře jsme si zahráli a kvalitní soupeř nás hodně prověřil hlavně v defenzívě. Musím přiznat, že jsme měli i štěstí, když domácí dvakrát nastřelili břevno. Ale jak říkám, špatný štěstí nepotřebuje,“ hodnotil krumlovský kormidelník Lubomír Pintér.

Sestava Slavoje: Šiller (46. Trenčanský) – Petřík, Kantor, Flöring, Benčič (46. Štich) – Boháč, Klivanda, Špát – Zvěřina – Čábela (46. Šváb), Peťule.

Těsná prohra

Kaplice – Prachatice 0:1 (0:1)

Ani jeden z trenérů neměl pro první duel v novém roce k dispozici kompletní kádr, přesto se nehrál špatný fotbal. V první půli měli míč častěji na kopačkách spartakovci, ale řadu slibně vyhlížejících situací nedokázali dotáhnout do gólové koncovky. Po pasu Friedla pálil z dobré pozice L. Pulec tvrdě pod břevno, ale Dudek vyškrábl nad. Prachatický gólman si pak poradil i se střelou Houšky. Rozhodnutí padlo ve 28. minutě, kdy se radovali hráči Tatranu. V rozehrávce hrubě chyboval L. Pulec, který doslova „vyautoval“ tři své spoluhráče a naopak namazal do běhu Kováčikovi, jenž po sólu přes půl hřiště nedal Kopřivovi šanci – 0:1. Přes územní převahu se Kaplickým vyrovnat nepodařilo a soupeři stačila k vedení – a nakonec i k výhře – jediná přímá střela mezi tyče v první půli.

Po změně stran kvalita hry upadla a druhá pětačtyřicetiminutovka byla daleko vyrovnanější. Kapličtí se snažili o vyrovnání, ale střely Krůčka nebo Houšky střídajícího brankáře Rusinu nepřekvapily. V 65. minutě mohl naopak vedení soupeře pojistit Kováčik, z dobré pozice však pálil nepřesně. Na druhé straně šel jen o vlásek mimo tyče tečovaný pokus Koutského zpoza vápna. Ve finiši vrhli spartakovci všechny síly do útoku, ale dobře pracující obrana Tatranu je už do vyložené šance nepustila. Naopak z brejku mohl soupeř pečetit, ale Kováčika po nájezdu dvou na jednoho v jasné šanci vychytal střídající brankář Rybák. „Kluci měli v nohách víc než týdenní tréninkový cyklus, a tak není výsledek až tak důležitý. Pozitivní je, že jsme vyzkoušeli sedmnáct hráčů, a to i na jiných postech, než na jakých hráli na podzim. Někteří se toho zhostili lépe a mile mě překvapili, jiní to zvládli hůř. Zápas ovšem přípravný účel určitě splnil a byl jsem spokojen. A to nám ještě chyběli čtyři hráči, se kterými počítáme do sestavy,“ řekl po utkání kaplický trenér Jan Koutský.

Sestava Spartaku: Kopřiva – Krůček, Románek, Matoušek, Cahyna – L. Pulec, Friedl, Koutský, Záveský – Houška, Lesňák, střídali: Janků, Vošický, Kaločai, Kuzma, Rybák.

S kým příště?

Ve druhém dějství Jihočeské zimní ligy se v prvním zápase sobotního programu na Složišti utká Spartak Kaplice s dalším divizním soupeřem z Jankova (od 10.00). Českokrumlovské čeká od 14.00 souboj s prvoligovým starším dorostem pořádajícího Dynama Č. Budějovice.