Začátky fotbalu
Prvopočátky frymburského fotbalu spadají do období těsně po druhé světové válce. V prosinci roku 1946 se v hospodě U řeky sešla skupina občanů Frymburku (tzv. česká) a jednala o možnosti založení fotbalového klubu. Tato myšlenka byla realizována hned začátkem roku dalšího.
Fotbalový klub byl založen v roce 1947 pod názvem Sokol Frymburk, na čemž měl největší zásluhu zakládající člen Josef Trávníček. V březnu 1947 byl zvolen i první výbor oddílu, jehož předsedou se stal Bedřich Edlman.
První hřiště měli Frymburští u tehdejšího Tábora Míru, kde sehráli i historicky první přátelské utkání, ve kterém remizovali 1:1 s Loučovicemi.
Na podzim roku 1947 bylo vybudováno druhé hřiště, a to u jezu, kde frymburský Sokol zahájil organizovanou činnost. První soutěž hráli Frymburští ještě pod okresem Kaplice, kam obec tehdy územně spadala.
V roce 1948 bylo otevřeno hřiště pod mostem, kde se sportovalo až do zátopy Lipna v roce 1958. Funkci předsedy klubu po B. Edlmanovi převzal Jan Houdek, který byl od roku 1961 i předsedou TJ a pomáhal rozvoji tělovýchovy ve Frymburku dlouhých 30 let.
V roce 1952 se začalo s výstavbou přehrady, a tak byli Frymburští nuceni v roce 1957 zahájit výstavbu dalšího – v pořadí už čtvrtého – hřiště, a to v místě na křižovatce. Toto sportoviště bylo otevřeno v roce 1961 a po různých úpravách (pozn. – poslední rekonstrukce proběhla na konci minulého století, ale připravuje se další zvelebení) a slouží dodnes.
V roce 1961 byl do čela fotbalového klubu zvolen Otakar Mertl. Na hřišti u křižovatky sehráli Frymburští první přátelské utkání s družstvem TJ Praha–Vršovice (2:2). Fotbalisté zde hráli soutěže na okresní úrovni do roku 1967.
Po odstoupení O. Mertla z postu prvního muže klubu v roce 1990 zastávali funkci předsedy po určitou dobu Bronislav Gloga a zejména Josef Novák. Posledně jmenovaný a také pan Václav Svoboda starší jsou vskutku dobrými dušemi klubu a žijí pouze pro frymburský fotbal.

Až do světlé současnosti
Od začátku 70. let minulého století se datuje vzestup frymburského fotbalu, ať už v kategorii dospělých nebo v mládeži. Práce s nadějemi se zkvalitnila příchodem učitele Gerta Procházky na tamní školu. Následně přišel i první úspěch v dospělých, když Frymburk v roce 1972 postoupil z okresu do oblastní I. B třídy. V této soutěži hráli Frymburští dvanáct sezon, aby v roce 1984 slavili postup do druhé nejvyšší krajské soutěže – I. A třídy. Tam působili dvě sezony a následně po reorganizaci sestoupili ze sedmého místa.
V roce 1995 přišel druhý postup do I. A třídy, kterou Frymburští hráli dalších sedm sezon, do roku 2003. Poté přišlo krušnější období, kdy se první tým v sezoně 04/05 dokonce zachraňoval v I. B, což se podařilo až v posledních kolech. Koncepční práce trenéra Berita ovšem přinesla stabilizaci kádru, který byl uvážlivě doplněn o několik zkušených hráčů ze Čtyř Dvorů, a v poslední době se Frymburk opět tlačí na výsluní. Svědčí o tom i lichotivá stříbrná příčka v A skupině I. B třídy v nedávno skončené sezoně, v níž se navíc Josef Micák s dvaceti góly stal i nejlepším střelcem soutěže.
Od roku 1974 má Frymburk i druhé mužstvo mužů. Béčko pod vedením trenéra Roberta Hartmana letos taktéž bralo v okresní soutěži stříbro.
Vyzdvihnout je však třeba i současnou práci s nadějemi. Kormidelníci nejmenších benjamínků Malina a Rillich dovedli letos frymburskou přípravku na bronzový stupínek v okresním přeboru. Žáci se v OP taktéž prezentovali dobrými výkony.
A plány frymburských fotbalistů do budoucna? Pod záštitou vedení městyse Frymburk chtějí členové současného FK Šumava pod předsednickou taktovkou ing. Václava Svobody realizovat kompletní rekonstrukci areálu, včetně kabin, a cílem je rychlý návrat áčka do I. A třídy.

Program víkendových oslav:

SOBOTA 23. června

10.30 utkání přípravky FK Šumava v. rodiče
12.30 utkání družstva žáků FK Šumava v. rodiče
14.00 oficiální zahájení (krátká zpráva a pozdrav starosty městyse)
15.00 přátelské mezinárodní utkání prvního týmu FK Šumava v. Mohuč (Německo)
Po fotbale hudba k tanci a poslechu.


NEDĚLE 24. června

13.00 utkání ženských družstev Frymburk v. Protivín
15.00 prestižní utkání Račáci v. Václavové


Po celou dobu dvoudenních oslav 60. výročí založení fotbalového klubu ve Frymburku je možno zhlédnout výstavu k historii klubu, oba dny hudební vystoupení, občerstvení.