Vpolovině stříbro

o své třetí sezóny vkrajském přeboru vstoupili Kapličtí fotbalisté sosvědčeným realizačním týmem. Některé změny proběhly vhráčském kádru. Již před začátkem sezóny byli Spartakovci pasováni do role jednoho ze spolufavoritů a papírové prognózy Kapličtí také vprůběhu podzimu až na pár zápasů potvrzovali. Po patnácti kolech fotbalisté Kaplice přezimují na druhém místě se ziskem 33 bodů a s nepatrnou jednobodovou ztrátou na vedoucí Český Krumlov. Nutno říci, že to tento podzim je nejvydařenějším po sestupu zdivize. Vprvním roce po pádu byli Kapličtí vpolovině soutěže pátí a měli 30 bodů, loni pak byli čtvrtí se ziskem 31 bodů. Když se ktomu připočte fakt, že tento rok se kvůli počasí nepředehrávalo první jarní kolo, získali tedy letos Spartakovci více bodů zmenšího počtu utkání. Vtabulce pravdy jsou Spartakovci dokonce nejlepší, když mají plus dvanáct bodů. Vévodí i co do počtu nastřílených branek. V15 utkáních zatížily konta soupeřů 38 brankami. Vpočtu obdržených gólů jim patří páté místo, když inkasovali 15x. Vtomhle směru je na tom nejlépe Roudné, které zatím obdrželo pouhých deset branek. Tabulky domácích a venkovních zápasů nejsou co do počtu zápasů vyrovnané. I díky tomu jsou Kapličtí vtabulce zápasů na vlastním hřišti na pátém místě. Vduelech na soupeřových hřištích jsou oproti tomu týmem úplně nejlepším. A aby byl výčet kompletní , tak vtabulce prvních poločasů získali opět nejvíc bodů ze všech týmů. Vpoločasech druhých jim pak patří po podzimu třetí místo za Českým Krumlovem a Milevskem.

Jak šel čas

Nový ročník krajského přeboru snad ani nemohl začít prestižnějším zápasem. Premiéru totiž obstaralo derby utkání mezi Českým Krumlovem a Kaplicí a asi nikdo předem netušil, že se utkali nejlepší dva týmy podzimní části. Na vedoucí branku Čábely hosté před poločasem dokázali zareagovat a díky trefě Houšky byl poločasový stav nerozhodný. Na začátku druhé půle opět Houška dokonal obrat, ale o pár minut později obstaral vyrovnání Boháč. Vzávěru zápasu mohli skóre na svou stranu strhnout oba dva týmy, žádnému se to však nepodařilo, a tak derby skončilo remízou 2:2. Domácí premiéru Spartaku obstaral duel proti Hluboké. Po první půli vedli hosté zásluhou Sedlického, jenomže po změně stran Spartakovci dokázali otočit skóre zápasu ve svůj prospěch a díky gólům Lukáše Pulce a Bernáta vyhráli 2:1. Ve třetím kole pak Kapličtí zavítali na půdu prvního ze tří nováčků. Ani vtomto zápase nedokázali fotbalisté Kaplice vstřelit gól jako první. Opět prohrávali, gól jim dal Hrbek. Po půlhodině hry hosté dokonce zahodili penaltu, jenomže vpoločase vedli už 1:3 po trefách Houšky, Bernáta a Friedla. Brankostroj pokračoval i po přestávce. Dvakrát se trefili Houška sL.Pulcem, jednou i Friedl a výsledkem byla drtivá výhra 1:8. Vdalším kole doma přehráli Přešťovice poměrně jasně 3:0, kdy se premiérově vkaplickém dresu trefili Janků sCahynou, třetí gól pak přidal ostřílený Krůček. Vpátém kole se představili Spartakovci na půdě dalšího nováčka. VOlešníku vyhráli upracovaně 0:1, když tři body Spartaku trefil ztrestného kopu Bernát. Jediná domácí porážka přišla vkole šestém. Proti Milevsku se herně nedařilo. Soupeř se brzo ujal Málkovou zásluhou vedení. Vposední čtvrthodině domácí více otevřeli obranu a soupeř je potrestal dalšími dvěma góly. Kopřivu překonali Kodad a znovu Málek. O kosmetickou úpravu výsledku na 1:3 se vposlední minutě postaral kapitán Románek. Na horké půdě ve Vodňanech Kapličtí brzo prohrávali, do poločasu branky Houšky a Janků znamenaly obrat ve výsledku. Po změně stran domácí vyrovnali, pak pohrdli penaltou, aby vsamotném závěru Friedl nastřelil tyč. Hektický nervózní zápas skončil dělbou bodů – 2:2. Vosmém kole se do cesty postavil nevyzpytatelný celek Bavorovic. Soupeř hrál velmi dobře, góly však dávali jen domácí. Po gólech L.Pulce, Románka a Houšky slavili Spartakovci vítězství 3:0. Vdalším kole nastoupili ve šlágru kola vRoudném. Po velmi dobrém výkonu a brance Davida Janků opět slavili zisk tří bodů. Jubilejní desáté dějství obstaral domácí duel proti Dražicím. Kapličtí opět prohrávali, když inkasovali už ve čtvrté minutě. Krátce před přestávkou ovšem vyrovnal Janků a po obrátce trefy Friedla a Matouška znamenali obrat ve skóre a výhru 3:1. i vdalším kole nastoupili fotbalisté Spartaku proti celku zTáborska. Po góly Krůčka brzo vedli, jenomže vúvodu druhého dějství Chýnovští vyrovnali zásluhou Chomáta. Necelou čtvrthodinu před koncem zajistil hostům tři body kanonýr Houška precizní střelou zpřímého kopu – 1:2. Poté si doma doslova smlsli na týnské Olympii, kterou vyprovodili šestibrankovým přídělem. Brankáře soupeře překonali postupně Cahyna, L.Pulec, Krůček, Janků, Kokeš a i extýnský Koutský. Že nic nejde snadno a samo od sebe Kapličtí zjistili hned vdalším kole, kdy se představili u třetího nováčka ve Čkyni. Tentokráte to byli Spartakovci, kdo brzo vstřelil vedoucí branku, jenomže srdnatě bojující domácí do přestávky vyrovnali a po změně stran dalšími dvěma góly rozhodli o svém překvapivém, ale zcela zaslouženém vítězství. Vdomácí derniéře se Kapličtí o body rozdělili sTáborem po výsledku 1:1. Na vedoucí branku soupeře odpověděl kanonýr Houška. Přes veškerou snahu se však domácím druhý gól přidat nepodařilo. Vposledním podzimním kole Kapličtí zavítali na půdu Čížové. Poprvé vedeni trenérem Koutským podali kvalitní kolektivní výkon, který také po zásluze přinesl kýžené ovoce vpodobě tří bodů za výhru 0:2. O branky se rozdělili Záveský sHouškou. Vydařené tečka za povedeným podzimním kláním.

Jihočeský pohár

Po dlouhé době se Kaplice přihlásila do pohárové soutěže. Vprvním kole Jihočeského poháru měli Spartakovci volno. Byli nasazeni přímo do osmifinále stejně jako jejich osmifinálový soupeř zFrymburku. Už vdesáté minutě se účastník I.B třídy ujal pro favoritu zápasu vedení, když vlastního brankáře překonal Koclíř. Krátce před přestávkou se hostům podařilo díky Houškovi vyrovnat. Jenomže druhý poločas měl podobný průběh. Nejprve se Frymburští lacino dostali kvedoucí brance, Kapličtí zachraňovali remízu vsamém závěru. Vyrovnával Lukáš Pulec. Penaltová loterie byla pořádně dlouhá. Rozhodnutí padlo až vsedmé sérii. Gólman Hejný vychytal střelu Andrejca, poté se ani vpořadí sedmý penaltový exekutor Spartaku nemýlil, byl jím Záveský a do dalších bojů postoupil favorit. Čtvrtfinále pak sehráli proti týmu zI.A třídy Čt.Dvorům. Zápas se hrál vPlané u Č.Budějovic a Spartakovci vněm jasně dominovali. Svého soupeře přestříleli vysoko 7:1. Hattrick zaznamenal L.Pulec, dvakrát se trefil Houška, jednou Janků a zpenalty Cahyna. O postup do finále si fotbalisté Spartaku zahrají vdubnu vBavorovicích.

Realizační tým a kádr

I do této sezóny vstoupili Kapličtí se stejným realizačním týmem jako vposledních letech. Vedoucím týmu byl a dál bude Libor Granec. Funkci lékaře zastává MUDr. Petr Bíca. Asistentem trenéra je svěřenci oblíbený Josef Kopřiva. Čtrnáct kol byl hlavním trenérem Jaroslav Křiva, který se však vzávěru podzimu přesunul na post předsedy oddílu a vposledním kole vČížové vedl celek už zposty kouče Jan Koutský.

V letní přestávce doznal změn i hráčský kádr. Do ligového dorostu Dynama odešel Jan Smolen, na hostování do třetiligové juniorky Dynama nastoupil Jakub Lesňák, do divizního Jankova odešel Martin Pulec. Hostování vkaplici ukončil Filip Matušek.Z příchodů lze jmenovat návrat Lukáše Pulce zRakouska, zLoučovic přišel na hostování David Janků, ze Čtyř Dvorů Ondřej Cahyna, zbudějovického SKP Petr Babka a zTýna nad Vltavou Jan Koutský. Vprůběhu podzimní části pak znovu oblékl dres Spartaku Libor Matoušek. Speciální dík pak patří těm hráčům dorostu a „B“ mužstva, kteří vpřípadě potřeby vypomohli „A“ týmu a to ať už svojí přítomností vzákladní sestavě nebo na střídačce.

Suma sumárum během podzimní části obléklo dres Spartaku 21 hráčů. O post „železného muže“ přišel kapitán Milan Románek, který byl vystřídán vdomácím duelu sTýnem za stavu 6:0. A tak největším sběratelem minut byl Jaroslav Houška, který na podzim odehrál 1530 minut. Je třeba ještě říci, že ve všech statistikách jsou zahrnuty i pohárové zápasy.

Kolik odehráli: Jaroslav Houška 1530 minut, Milan Románek 1505, Lukáš Pulec 1465, Karel Krůček 1440, Radim Kokeš 1440, Ondřej Cahyna 1399, Luděk Kopřiva 1350, František Záveský 1347, David Janků 1251, Ivan Friedl 1126, Ladislav Bernát 914, Jan Koutský 570, Libor Matoušek 450, Petr Kapec 388, Petr Babka 220, Pavel Koclíř 185, Filip Hejný 180, Ladislav Kuzma 20, Ladislav Kaločai 6, František Kouba 6, Hynek Rossmüller 4.

Gólmanská rukavice

Jasnou jedničkou mezi třemi tyčemi je Luděk Kopřiva. Ten také odchytal všech patnáct zápasů. Znich dokázal všesti znich udržet čisté konto. Čelil celkem 59 přímým střelám a patnáct znich pustil za svá záda. Jeho úspěšnost zákroků je tedy 74,58%. Nejdelší série bez inkasované branky se prozatím zastavila na 270 minutách. Vpohárových duelech byl strážcem kaplické svatyně Filip Hejný. Ten čelil sedmi střelám, tři znich si našli cestu za jeho záda. Úspěšnost zásahů je tedy 57,14%. Jeho minutová neprůstřelnost je zatím 72 minut. Na druhou stranu vychytal penaltový rozstřel vosmifinále ve Frymburku.

Kanonýři vkopačkách

Vpatnácti zápasech nastříleli Kapličtí šutéři celkem 38 gólů, což je nejvíc zcelého šestnáctičlenného pelotonu krajského přeboru. O tyto branky se podělilo dvanáct hráčů. Nejlepším střelcem se s11 góly stal Jaroslav Houška. Stejný počet zaznamenal za celý loňský ročník krajského přeboru. Připočteme-li ktomu ještě tři góly vpoháru, má jich na kontě celkem 14. Navíc je po podzimu i nejlepším střelcem celého krajského přeboru a vtabulce o Jihočeského ostrostřelce je po podzimu třetí. První je Radovan Mach zVacova a druhý Jaroslav Cech zDačic. Vůbec první góly vdresu Kaplice pak během podzimu zaznamenali Cahyna a Koutský. Ve střelecké tabulce Spartaku jsou započítány i góly zpohárových zápasů.

Střelci Spartaku: 14 – Houška, 9 – L.Pulec, 6 – Janků, 3 – Bernát, Cahyna, Friedl, Krůček, 2 – Románek, Záveský, 1 – Matoušek, Kokeš, Koutský.

Nejlepší nahrávači

Pořadí nejlepších asistujících hráčů je hodně podobné se střeleckou tabulkou. Opět všem vévodí Jaroslav Houška, na druhém a třetím místě jsou Lukáš Pulec a David Janků. Celkem se mezi asistenty zapsalo dvanáct hráčů.

Asistenti: 14 – Houška, 8 – L.Pulec, 6 – Janků, 3 – Bernát, Krůček, Románek, Koutský, 1 – Koclíř, Kokeš, Babka, Záveský, Cahyna.

Produktivita Spartakovců

Je-li pořadí ve střelecké tabulce a i mezi nejlepší nahrávačem shodné, je jasné, že vcelkové produktivitě to snad ani nemůže být jinak. Takže opět kralují stejná jména. Tedy Houška, Lukáš Pulec a Janků. Potěšující je fakt, že kromě Houšky se jedná o vlastně nové hráče vtýmu. Lukáš Pulec se vrátil zRakouska a David Janků přišel zLoučovic, ale i on už dres Spartaku oblékal a to vdorostenecké kategorii. Jen tito tři hráči se vobodování dostali na dvacet bodů. Za gól získává hráč dva body, za gólovou přihrávku si na své konto připíše 1,5 bodu. A jaké je tedy pořadí?

Nej produktivita: 49 bodů – Houška (14 gólů + 14 asistencí), 30 – L.Pulec (9 + 8), 21 – Janků (6 + 6), 10,5 – Krůček, Bernát (3 + 3), 8,5 – Románek (2 + 3), 7,5 – Cahyna (3 + 1), 6,5 – Koutský (1 + 3), 6 – Friedl (3 + 0), 5,5 – Záveský (2 + 1), 3,5 – Kokeš (1 + 1), 2 – Matoušek (1 + 0), 1,5 – Babka, Koclíř (0 + 1).

Pokutové kopy

Spartakovci měli vprůběhu podzimní části celkem dvakrát výhodu pokutového kopu. Ta první se jim naskytla už ve druhém kole, kdy doma hráli sHlubokou. Po faulu na Houšku vstřelil v54. minutě zápasu vítězný gól zpenalty Bernát. Hned vdalším kole, to když Kapličtí hráli vLažišti, byl ve vápně opět faulován Houška. Míč si znovu postavil Bernát, jenomže za nepříznivého stavu penaltu neproměnil. Nakonec jej to ale nemuselo mrzet, protože nakonec se Spartakovci rozstříleli a domácí rozdrtili vysoko 1:8.

Výhodu pokutového kopu měli fotbalisté Spartaku i ve čtvrtfinále poháru. Proti Čtyřem Dvorům po faulu na Babku proměnil „pecku“ Cahyna. Mezi úspěšné penaltové exekutory je třeba též započítat střelce rozhodujícího pokutového kopu vrozstřelu vosmifinále sFrymburkem. O vítěznou trefu se postaral Záveský a zajistil tím Kaplici postup.

Proti kaplickému Spartaku byla nařízena na podzim jedna jediná penalta. Bylo to v sedmém kole ve Vodňanech. Vhektickém závěru rozhodčí domácím za stavu 2:2 daroval tuto výhodu, jenomže Hodánek poslal míč mimo. Kopřiva tedy odolal.

Karetní hříšníci

Vpatnácti zápasech krajského přeboru a ve dvou utkáních poháru Kapličtí nasbírali celkem 40 žlutých karet. Průměr ne jedno utkání tedy činí 2,35 žluté katy na jeden duel. Vtéto činnosti byl nejpilnějším sběratelem Radim Kokeš, který byl tímto způsobem napomínán celkem sedmkrát. Zdatně mu sekundují Cahyna se šesti a Krůček spěti žlutými kartami.

Nejvíce se zažlutili Kapličtí všestém kole, kdy doma přivítali ve šlágru kola Milevsko. Rozhodčí je touto formou trestu napomínal celkem pětkrát.

Hned tři duely naopak Spartakovci odehráli bez jediné žluté karty. Byl to domácí zápas dvanáctého kola stýnskou Olympií a ve čtrnáctém kole doma sTáborem. Ktéto statistice je třeba též přičíst čtvrtfinálové střetnutí se Čtyřmi Dvory.

Žluté karty: 7 – Kokeš, 6 – Cahyna, 5 – Krůček, 4 – Bernát, L.Pulec, 3 – Románek, 2 – Záveský, Koutský, Houška, Kapec, 1 – Babka, Janků, Matoušek.

Vzápasech Spartakovců se ani příliš nečervenalo. Jeden jediný duel Kapličtí nedohrávali vplném počtu a rovněž jeden zápas dohrávali vpočetní přesile. Vsedmém kole ve Vodňanech byl vyloučen Ladislav Bernát. Předčasně pod sprchy musel odejít v81. minutě. Vutkání desátého kola hráli Kapličtí fotbalisté doma sDražicemi a od 50. minuty hráli přesilovku, to když byl hostům vyloučen po druhé žluté kartě Lukáš Fořt.

Divácká kulisa

Vdomácím prostředí se Kapličtí představili celkem sedmkrát. Jejich duely shlédlo celkem 1760 diváků, což činí průměr na jeden zápas 251 a to je oproti loňskému roku nárůst, což je jistě potěšující zjištění. Venku odehráli Spartakovci i spohárem rovných deset zápasů. Ty vidělo vsoučtu 1550, průměr je tedy jasný a snadno vypočitatelný. Všech sedmnáct střetnutí Kaplice shlédlo 3310 a průměr ne jeden duel činí 195.

Nejvíce diváků na venkovní zápas přišlo vČeském Krumlově, kde pořadatelé napočítali návštěvu čtyřstovek diváků. Je potěšující, že právě na derby přišlo nejvíce fanoušků, na druhou stranu je asi třeba říci, že takový duel by si zasloužil ještě více diváků. Nejméně jich pak přišlo na pohárový duel ve Čtyřech Dvorech, přesněji řečeno vPlané u Č.Budějovic, kde se zápas hrál. Tento zápas vidělo pouhých 30 diváků. Budeme-li se pohybovat jen ve statistkách krajského přeboru, tak nejméně příznivců přišlo na zápas do Čížové a to pouhých pět desítek. Na druhou stranu je však třeba říci, že se hrálo vdost nepříznivém počasí.

Vdomácích zápasech se Kapličtí těšili vcelku slušné divácké podpoře. Nejvíce fanoušků přišlo hned na premiérové domácí vystoupení. Vítězný zápas sHlubokou vidělo 350 diváků. Nejméně jich přišlo vdeštivém počasí na týnskou Olympii. To byl pořadateli nahlášen počet 170. Přesto mají Kapličtí jednu znejvyšších návštěvností vkrajském přeboru.