VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fotbalový historik Miloš Jírů: Byla to hrozná práce

ČESKÝ KRUMLOV - Unikátní materiál o historii 75 let české kopané v Českém Krumlově je po více než desetileté mravenčí činnosti našeho bývalého dopisovatele připraven.

9.9.2007
SDÍLEJ:

Miloš Jírů.Foto: DENÍK/Karel Vosika

Příznivci nejpopulárnější kolektivní hry světa a zejména pak fanoušci českokrumlovského fotbalu se mohou už na sklonku letošního kalendářního roku těšit na vydání velmi zajímavého unikátního materiálu, který zachycuje pětasedmdesát let české kopané v Českém Krumlově. Autorem díla je sedmasedmdesátiletý českokrumlovský fotbalový bard, bývalý dopisovatel našeho listu Miloš Jírů, s nímž jsme o jeho nedávno dokončené dlouholeté práci hovořili.

Nečekaný odklad

Miloš Jírů původně připravoval almanach k 70. výročí českokrumlovského fotbalu, které připadlo na srpen roku 2002. Vyšší moc ovšem byla proti… „Přišly katastrofální povodně, které poničily fotbalový areál. Pak pochopitelně nebyla v klubu chuť ani finanční možnosti práci vydat. Výbor rozhodl, že se vydání posune na pětasedmdesáté výročí,“ vzpomíná Miloš Jírů.

Organizovaný fotbal se v Českém Krumlově hrál v českém prostředí od roku 1932, jeho prvopočátky jsou ovšem data ještě o několik let staršího. „Považoval jsem za důležité v úvodu materiálu zmínit i fakt, že český fotbal jako takový se hrál už od roku 1929 v Domoradicích. V té době byl v Krumlově pouze německý klub DFC,“ přidává autor jednu z řady zajímavostí díla.

Mravenčí práce

Jaký podnět vůbec vedl Miloše Jírů k podstoupení dlouholeté archivní pátrací činnosti? „Historie fotbalu mě vždy zajímala. Podnětem k napsání byl i fakt, že vlastně dodnes na okresní úrovni prakticky nevyšel materiál zahrnující tak dlouhé období sportovní činnosti. Co vím, tak byla vydána pouze brožurka k třicátému výročí osvobození, v roce 1975, která přinesla menší statě k více sportům. Historie 75 let české kopané v Českém Krumlově, jak se má práce přesně jmenuje, je tedy prvním souhrnným materiálem svého druhu,“ podotýká Jírů.

Po dokončení materiál obsahuje 360 listů strojopisu a na čtyři stovky fotografií. Kde autor čerpal? „Byla to někdy opravdu hrozná práce. Hodně těžko se například sháněly materiály k předválečnému období, kdy třeba v tisku nebyl zájem o propagaci českých věcí, včetně sportu. Plno hodin jsem trávil v okresním archivu, kde mi vycházeli všemožně vstříc. Zajímavosti z poválečného období jsem našel ve vědecké knihovně. Čerpal jsem třeba i z archívu školy na Špičáku, dále ze sportovní rubriky bývalé Jiskry, později samozřejmě z Českokrumlovských listů. Klubový archiv nebyl úplný, ale hodně mi pomohli i bývalý předseda Slavoje Josef Lovčík nebo pamětník Karel Podruh,“ nezapomíná na osobnosti nápomocné při vzniku díla, na kterém s menšími přestávkami pracoval od roku 1997 rovných deset let. „Při hledání zdrojů jsem se nečekaně dostal i k dalším zajímavým materiálům. Jednou mi rolbař ze zimního stadionu přinesl dvě knihy se zápisy z výboru Slavoje, které našel založené v boudě na dnes již neexistujícím druhém hřišti na Chvalšinské, v místě dnešních tenisových kurtů. Tam byla skutečně hromada papírů, kde se našla řada věcí, a to nejen o fotbalu, ale i třeba o košíkové a volejbalu v Krumlově,“ přidává perličku Miloš Jírů.

„Samozřejmě, že v materiálu není obsaženo úplně všechno, co se v krumlovském fotbalu kdy událo. Na druhou stranu tam čtenář najde věci, které jsem prostě nemohl vynechat nebo nezdůraznit. Jsou to už zmíněné začátky v Domoradicích nebo kapitoly o hřištích, kde se kopalo. Třeba Rozsyp, co je dnes čistička. V jakých podmínkách se tehdy hrálo, tomu by dnešní fotbalisté ani už nevěřili. Důležité kapitoly jsem pak věnoval třeba i sportovním třídám nebo nejslavnějšímu období z osmdesátých let, době předsedování pana Lovčíka, kdy se v Krumlově hrála druhá liga mužů nebo žákovská liga.“

Dal by výhru

Dílo je hotovo a fanoušci se tedy mohou už jen těšit na vydání… „Současný výbor Slavoje měl a má zájem na přípravě i vydání. Předseda Josef Žižka si vše pročetl. A tak věřím, že se vydání dočkám. Je to ale i věc financí, sponzorů. Byla to ale taková práce, že osobně říkám, že kdybych třeba vyhrál ve sportce, tak to zaplatím i sám. Líbilo by se mi, kdyby případný zisk z prodeje třeba šel na mládež,“ přáním uzavřel naše historicko–fotbalové povídání Miloš Jírů.

9.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 20 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník s VZV. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Skladník s VZV - vzdělání vyučení, možno i absolvent. Pracoviště Kaplice. Prac. poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, prac. doba jednosměnná. Nástup ihned. Mzda 20.000,-- -23.000,-- Kč hrubého. Náplň práce: Balení dílů pro expedici. Manipulace s hotovými výrobky a zbožím v oddělení expedice. Vychystávání materiálu ze skladu na základě požadavků. Inventarizace skladových zásob. Další činnosti ve výrobě s využitím VZV (v případě platného oprávnění). Požadujeme: Zájem o práci ve skladu / logistice. Ochota práce na 1-2 směny. Praxe s VZV velkou výhodou (platný průkaz není podmínkou). Pečlivost, zodpovědnost. Časová flexibilita. Technické vzdělání nebo myšlení výhodou. Nabízíme: Zázemí mezinárodní expandující společnosti. Různorodou a perspektivní práci. Atraktivní mzdové ohodnocení. Dotované stravování. 5 týdnů placené dovolené. Příspěvek na životní pojištění / penzijní spoření. Příspěvek na dojíždění. Věrnostní prémie za odpracovanou dobu. Příspěvek na dětské letní tábory. Příspěvek na sportovní akce. Zdarma očkování proti chřipce. Kontaktní osoba: Ing. Lenka Zmeková, 388 404 315, Lenka.Zmekova@hauser.com. Ověřeno 9.8.2018.. Pracoviště: Hauser spol. s.r.o. - pracoviště kaplice, Samota, č.p. 253, 382 41 Kaplice 1. Informace: Lenka Zmeková, +420 388 404 315.

Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Recepční v hotelu 19 000 Kč

Recepční v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních Hlavní recepční. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hlavní recepční - vzdělání středoškolské. Pracoviště Lipno nad Vltavou. Možnost ubytování - zaměstnanec hradí sám. Prac. poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, prac. doba jednosměnná. Nástup dle dohody. Mzda 19.000,-- - 25.000,-- Kč hrubého, 13. plat, jazykové lekce. Práce na recepci v provozní době. Odbavení hostů při příjezdu i během pobytu, jejich přivítání a informovanost. Příprava ubytovacích podkladů a informačních materiálů. Vedení evidence ubytovaných hostů. Prodej zboží a služeb přes pokladní systém, hmotná zodpovědnost za pokladnu. Práce s rezervacemi, práce s rezervačním systémem a sledování obsazenosti. Marketingové činnosti, sledování spokojenosti hostů, statistiky, příspěvky na facebook. Zajištění plynulého chodu recepce, příprava recepce a provozních materiálů pro provoz dle sezónnosti, zajištění sezónních balíčků a firemních akcí, řešení stížností. Administrativní agenda, řádné uzávěrky pokladny, správa pokladního systému, reporty pro cizineckou policii a turistické poplatky, inventury. Zajištění animačních programů. Podmínkou je AJ nebo NJ - komunikatině. Kontakt: volejte denně od 9:00 do 17:00 h na tel. 603 478 117 p. Toušková, jana@lipnolakeresort.cz, osobně na adrese: Lipno nad Vltavou 302, 382 78. Ověřeno 7.8.2018.. Pracoviště: Lipno lake s.r.o., 382 78 Lipno nad Vltavou. Informace: Jana Toušková, +420 603 478 117.

Kultura a sport - Kultura a sport Maséři (kromě odborných masérů ve 25 000 Kč

Maséři (kromě odborných masérů ve zdravotnictví) Masér/ka. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Masér/ka - vzdělání středoškolské. Pracoviště Dolní Vltavice. Prac. poměr na dobu neurčitou, nástup ihned, prac. úvazek plný, prac. doba turnusová. Mzda 25.000,-- Kč hrubého. Požadujeme: samostatnost, spolehlivost, pečlivost. Pracovní náplň: poskytování masérských služeb v hotelovém wellness. Nabízíme: zázemí stabilní společnosti. Zaměstnanecké výhody: 25 dní dovolené, ubytování. Kontakt: Přibilová Hedvika, wellnessmanager@hotelresortrelax.cz. Ověřeno 9.8.2018.. Pracoviště: Edikt a.s. - hotel resort relax****, 382 26 Horní Planá. Informace: Hedvika Přibilová, .

Výroba - Mistři a příbuzní pracovníci v dřevařství, 25 000 Kč

Mistři a příbuzní pracovníci v dřevařství, papírenství a polygrafii Vedoucí výroby a odbytu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vedoucí výroby a odbytu - vzdělání střední odborné s výučním listem. Pracoviště Hůrka. Prac. úvazek plný, prac. doba jednosměnná. Nástup ihned. Mzda 25.000,-- - 30.000,-- Kč hrubého dle praxe + čtvrtletní odměny dle výsledku provozovny. Náplň práce: organizace pilařské výroby a prodeje, vedení pracovního kolektivu (10-20 zaměstnanců). Profesní růst zaručen. V případě potřeby byt k dispozici. Kontakt: zasílejte profesní životopisy na atos-jv@volny.cz, 602 362 442 p. Vitoušek. Ověřeno 13.8.2018. Pracoviště: .atos,s.r.o., 382 26 Horní Planá. Informace: Vitoušek, +420 602 362 442.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pátý titul pro golfistku z Hluboké nad Vltavou, Gabriela Roberta Vítů

Pátý titul pro golfistku z Hluboké nad Vltavou

Pavel Hezoučký sleduje svůj Olešník v krajském přeboru

Pavel Hezoučký sleduje svůj Olešník v krajském přeboru

-

Větřínští se těší na ostrý start do Lhenic

Větřní – Jediným zástupcem krumlovského regionu v druhé nejvyšší oblastní fotbalové soutěži – I.A třídě – pohříchu zůstal SK Větřní.

Tabulka Z V R P S B
1. SK Slavia Praha 4 4 0 0 11:1 12
2. AC Sparta Praha 4 4 0 0 9:1 12
3. FC Viktoria Plzeň 4 4 0 0 6:1 12
4. FC Baník Ostrava 4 3 0 1 6:2 9
5. 1. FK Příbram 4 2 1 1 9:6 7
6. FC Fastav Zlín 4 2 1 1 6:5 7
7. 1. FC Slovácko 4 2 0 2 6:5 6
8. Bohemians Praha 1905 4 2 0 2 5:6 6
9. FC Slovan Liberec 4 1 2 1 4:4 5
10. FK Teplice 4 1 2 1 8:9 5
11. FK Jablonec 4 1 1 2 6:5 4
ZOBRAZIT CELOU TABULKU

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT