Jasným šlágrem předehrávaného prvního jarního kola fotbalového krajského přeboru je zítřejší velké okresní derby mezi oběma zástupci Českokrumlovska účinkujícími v nejvyšší oblastní soutěži.

Domácí Spartak

V táboře kaplického Spartaku došlo začátkem tohoto týdne k jedné velmi důležité změně. Po vzájemné dohodě s vedením klubu skončil na postu prvního trenéra Václav Domin, kterého nahrazuje kormidelnické duo Bohdan Malický a Ladislav Kuzma (pozn. – oba se stejnými kompetencemi v roli prvního trenéra, když asistentem nadále zůstává Josef Kopřiva).

Ani toto zemětřesení však nic nemění na faktu, že favority nadcházejícího derby jsou v poločasové tabulce třetí Kapličtí. Pro domácí totiž hovoří jasně lepší bilance vzájemných zápasů, neboť spartakovci už třináctkrát v řadě s velkým rivalem neprohráli.

„Tuto sérii chceme pochopitelně prodloužit. K derby proto musíme přistoupit maximálně zodpovědně a s cílem vyhrát,“ jasně říká nový kaplický trenér Bohdan Malický, který se spolu s kolegou Kuzmou ujal mužstva teprve v průběhu týdne. „V úterý jsme vedli první trénink. Času moc nebylo, ale všechny kluky samozřejmě dobře známe, takže to pro nás není něco úplně nového. Pochopitelně, že za týden neobjevíme Ameriku. Nebudeme do mužstva nijak výrazně zasahovat, spíše budeme chtít hráče před derby namotivovat a dát důraz na disciplínu.“

V derby se utkají dva v půli sezony nejlepší útoky přeboru, když Kapličtí v patnácti zápasech nastříleli 33 branek a Českokrumlovští na pomyslném stříbrném stupínku zaostávají jen o dva zásahy. Čeká nový kouč Spartaku v derby útočnou smršť? „Po předchozích domácích výsledcích Kaplice, kdy se vysoko vyhrávalo, určitě nečekám, že dojde k nějaké hodně otevřené partii. Krumlov asi přijede s defenzivnější taktikou a naším úkolem bude se s tím vypořádat,“ říká trenér Malický, který má jasno i ve složení základní jedenáctky: „Kromě Matouška jsou k dispozici všichni hráči. Sestavu máme proto jasnou, nebudu jí ale konkrétně prezentovat. Chceme však soupeře něčím překvapit!“

Hostující Slavoj

Fotbalisté českokrumlovského Slavoje, kteří po minulé domácí remíze se Čkyní (1:1) klesli až na osmé místo průběžného pořadí, jdou do zítřejšího derby s cílem změnit dlouhodobé statistiky.

V posledním vzájemném zápase na úvod sezony Českokrumlovští doma v derby vedli brankou Bence z 87. minuty, ale bitva nakonec skončila smírně, když ve druhé minutě nastavení vyrovnal kaplický Matoušek na konečných 1:1 (a domácí se cítili hodně poškozeni, neboť vyrovnávací branka dle jejich soudu padla z ofsajdu).

„Minule pro nás třináctka nebyla šťastná, i když jsme tehdy byli ke zlomení špatné série hodně blízko,“ připomíná si českokrumlovský kormidelník Lubomír Pintér a jedním dechem dodává: „Každá šňůra se ale jednou přetrhne. A proč by to nemohlo být právě teď?“

Ani první muž lavičky Slavoje však nečeká velké ofenzivní manévry. „Spíš to bude opatrnější. Napovídají tomu i výsledky posledních dvou zápasů (pozn. – na jaře vyhrála Kaplice doma 1:0 a poslední derby skončilo, jak již bylo řečeno, smírně 1:1). Čekám boj o každý kousek hřiště. Hráči se navzájem znají. My známe slabiny soupeře, oni zase naše, a tak není moc čím překvapovat. Uspět v derby ovšem předpokládá ne stoprocentní, ale dvěstěprocentní nasazení. Já klukům věřím. Těžké zápasy totiž my hrát umíme, o čemž jsme na podzim přesvědčili třeba v Roudném nebo v Táboře. Zdánlivě lehčí utkání nezvládáme, ale to pochopitelně není tento případ,“ říká trenér Pintér, jemuž vrásky na čele dělají zdravotní problémy dvou hráčů základu: „V pořádku nejsou Boháč a Beránek. U prvně jmenovaného to vypadá nadějně, ale Beránek v týdnu jen vyklusával. Uvidíme před zápasem. Nastoupíme v naší standardní sestavě. Ani u soupeře, i přes trenérskou změnu, nečekám žádné větší přesuny,“ uzavírá předzápasové zastavení trenér Lubomír Pintér.

A jak velké derby dopadne? To budeme vědět zítra kolem půl čtvrté hodiny odpolední. Výkop prestižní partie je totiž stanoven na 13.30 hodin.