Už pohled do tabulek minulého ročníku oblastní fotbalové I. B třídy (viz. vedle) dává tušit, že fotbalisté frymburského FC Šumava mají za sebou doslova veleúspěšnou sezonu. O suverénním tažení celku od Lipna za postupem do I. A třídy, současné letní přípravě týmu i plánech do budoucna jsme hovořili s frymburským kormidelníkem Janem Beritem.

Po loňském druhém místě jste byli před startem minulé sezony právem řazeni mezi největší favority A skupiny I. B třídy a této nálepce jste se ani nebránili. Podzim ale patrně ještě předčil očekávání…
Uhrát v první polovině sezony čtyřiatřicet bodů, to se opravdu asi povede pouze jednou za život. Na podzim jsme si tím udělali rozhodující náskok, a ten promrhat, to by byla věčná škoda.

Jaro už tak suverénní nebylo. Proč?
V odvetách nás trápilo až neskutečné množství zranění a dalších absencí. Tady se jako velké plus ukázala šíře našeho kádru. I přes spoustu výpadků jsme vždy měli k dispozici dobrý záskok a všechno odehráli v pohodě.

Obsadili jste nakonec první místo s luxusním dvanáctibodovým náskokem, měli jste zároveň nejlepší útok. I z toho pohledu musíte být jedině spokojen. Označíte hlavní strůjce vašeho úspěchu?
V první řadě bych chtěl vyzdvihnout hru našeho klíčového hráče Matuše a potom ofenzivní dvojici Andrejco a Micák. Útočníků, kteří na úrovni první třídy dají za sezonu dohromady téměř čtyřicet gólů, těch v kraji moc neběhá a všichni nám je asi závidí. Stavěli jsme na ose Kuna, Michal, Juhaňák a Matuš. To jsou zkušení kluci, na kterých se bude stavět i dál. Otázkou je, co vyšší soutěž udělá hlavně s mladíky.

Dostáváme se ke kádru. Budete pro I. A třídu výrazně posilovat?
Mohu říci, že prakticky vše zůstalo při starém. Ti, kteří si I. A třídu vykopali, tak si ji také zahrají. Prodloužili jsme působení u všech hráčů, kteří u nás hostují. A úplní nováčci? Máme zájem o brankáře Vaška Čábelu, ale trochu se bojím, že Krumlov za něj bude chtít balík. Také chceme vyzkoušet šikovného mladíka Strnada z Černé, ale ten se na rozdíl od Čábely ještě do přípravy nezapojil.

Odchody nejsou žádné?
Po sezoně se rozhodl, že v áčku z pracovních i výkonnostních důvodů skončí Salzer. To mě mrzí, protože jeho standardky mají velkou platnost. Zkusím ho ještě přemluvit alespoň na nějaké formě výpomoci. Jinak ale máme i s béčkem v kádru osmadvacet lidí, což je myslím dostatek. Problém by mohl být jen u gólmanů. Máme jen dva a v případě výpadku nemáme náhradu. I proto hodně stojíme o Čábelu.

V jaké fázi je příprava týmu na start nové sezony?
Sehráli jsme první přípravný zápas s béčkem Kaplice (pozn. – 3:1). O víkendu nás čeká turnaj ve Světlíku a za týden to bude domácí Memoriál Otakara Mertla. Hodně lidí je na dovolené, takže děláme společnou přípravu áčka i béčka dohromady. Trénuje se dvakrát týdně. Tady si ale neodpustím jednu poznámku. Vůbec nechápu, proč letos začínají soutěže tak brzy. Nevím, co má za smysl, že se podzim dohraje už koncem října, ale to je asi otázka pro někoho jiného. Chtěli jsme jít do přípravy později, ale museli jsme plány změnit.

Frymburk patřil dlouhá léta ke stálicím I. A třídy. Budete se tedy chtít v druhé nejvyšší krajské soutěži znovu pevně zabydlet nebo máte pro nováčkovský ročník nižší cíle?
Určitě nebudeme nic lámat přes koleno. Chceme hlavně pokračovat v zabudovávání mladíků, aby si naplno vyzkoušeli vyšší soutěž. Kádr zůstal prakticky pohromadě, takže v tomto směru by neměl být problém. Osobně si myslím, že je reálné umístění uprostřed tabulky. S tím by v klubu panovala spokojenost. Na úvod máme i dobrý los, když v prvních čtyřech kolech hrajeme třikrát doma. Mít po této části sedm bodů, to by byl dobrý základ. Zkusíme navázat na dlouhou sérii domácí neporazitelnosti a na tom budeme potom stavět.