Ohlédnutí za účinkováním fotbalistů českokrumlovského Slavoje v podzimní části nejvyšší oblastní soutěže – krajského přeboru.

Pád o osm míst

Českokrumlovský Slavoj nastupoval do nové mistrovské sezony 08/09 s vizitkou třetího nejlepšího týmu minulého ročníku, který navíc o rok dříve byl v poločasovém pořadí vůbec nejvýše. Se zelenobílými se proto počítalo, že opět budou čeřit vody v popředí tabulky.

A jaká byla skutečnost? Slavojáci na úvod nového ročníku už tradičně zahajovali derby zápasem s odvěkým rivalem z Kaplice a na konto si doma připsali remízu. Chybělo tehdy jen velmi málo k prolomení černé série bez výhry v derby se Spartakem, neboť kapitán Benc poslal tým z okresního města tři minuty před koncem do vedení, ale hosté v nastavení ze sporné situace srovnali. I v dalším kole hrál Slavoj doma a doslova si smlsnul na slabém Týně, který vyprovodil osmigólovou nadílkou. Ve třetím kole přišla první prohra na půdě favorizovaného Tábora. A tak to šlo prakticky celý podzim. Slavojáci střídali lepší výkony s horšími a pohybovali se převážně ve středu tabulky. Nejhůř na tom byli po 10. kole, kdy doma vysoko prohráli s Hlubokou a klesli na desátou příčku.

V předehrávce prvního jarního kola Českokrumlovští ve vyrovnaném zápase opět ztratili body s Kaplicí, a tak v celkovém součtu jim po po podzimní části patří osmá příčka průběžné tabulky s 23 body na kontě. To je oproti minulé sezoně ústup ze slávy, neboť před rokem byli zelenobílí – jak již bylo řečeno – po podzimu první se ziskem 34 bodů.

Podzim pod lupou

Fotbalisté českokrumlovského Slavoje z šestnácti podzimních zápasů krajského přeboru sedmkrát vyhráli, dvakrát se o body podělili a sedmkrát odešli ze hřiště poraženi. Získali 23 bodů při celkově aktivním skóre v poměru 31:25. Počtem jedenatřiceti nastřílených branek se slavojáci mohou pyšnit druhým nejlepším útokem přeboru v podzimní části, když více gólů dal jen průběžně třetí okresní rival z Kaplice (35). O poznání horší je srovnání defenzivních řad, kde Slavoji s počtem čtyřiadvaceti inkasovaných branek patří až desátá příčka.

Doma: Na vlastním trávníku slavojáci na podzim čtyřikrát vyhráli, ale ve stejném počtu zápasů bodově ztratili za dvě remízy a dvě prohry. Před vlastními fandy ve 2. kole deklasovali slabý Týn (8:1) a přesvědčivě zdolali Vodňany (2:0), nováčka z Katovic a Bavorovice (shodně 3:0). Smírně se rozešli na úvod sezony v tradičním derby s Kaplicí (1:1), což mrzelo stejně jako nečekaná plichta se Čkyní, rovněž po výsledku 1:1. Bez bodu zůstali doma v 6. kole s Jankovem (1:4) a v 10. dějství s Hlubokou (0:3).

Venku: Ze hřišť soupeřů přivezli Českokrumlovští na podzim devět bodů za tři výhry, pětkrát se ale vraceli s prázdnou. Výhru venku slavili po přestřelce v Roudném (6:3), v Lažišti (2:1) a na půdě dalšího novice, béčka Sezimova Ústí (2:0). Neuspěli v Táboře (0:2), Čížové (1:2), Dražicích (1:2), Chýnově (0:1) a v derniéře v Kaplici (0:2).

Střelci a hříšníci

Branky: O jedenatřicet nastřílených branek se podělilo celkem jedenáct hráčů. Korunu podzimního krále střelců si letos nasadil kapitán týmu David Benc, jenž zatížil konta soupeřů pěti zásahy. O pomyslné stříbro se dělí čtyřgólový trojlístek M. Svoboda, Weinhard a Zvěřina. Další branky: 3 – J. Zatloukal, Špát, 2 – Klivanda, Boháč, Budík, 1 – Benčič, Vacek.

Penalty: Slavojáci měli na podzim výhodu pokutového kopu pouze dvakrát. V obou případech se k desítce postavil Weinhard a měl padesátiprocentní úspěšnost. Ve 2. kola doma proti Týnu se proměněnou penaltou podílel na osmibrankovém debaklu soupeře. V 6. kole v nepovedeném domácím duelu s Jankovem však vyšel ze souboje s Weinhardem jako vítěz hostující gólman Wolek. Proti Slavoji byly na podzim nařízeny taktéž dva pokutové kopy. Zelenobílí z této standardky neinkasovali, i když Šiller po vyražení penalty týnského Hrdiny nestačil na dorážku. Penaltovým specialistou se tak ukázal brankář Trenčanský, jenž kryl pokutový kop roudenského Šolce.

Karty: Ve statistikách vyloučených hráčů patří Českokrumlovští k nejslušnějším týmům. Na podzim pouze dvakrát nedohráli kompletní. Hned v 1. kole se v derby s Kaplicí červenal Zvěřina a ve 3. kole v Táboře nedohrál Benc. V zápasech se Slavojem byli na podzim taktéž vyloučeni dva hráči. Vyhecovanou prestižní bitvu v podzimní premiéře nedohrál kaplický Krůček. V 6. kole už před půlí odešel předčasně pod sprchy ještě za stavu 1:1 jankovský Bürger, ale zelenobílí přesilovku nevyužili a nakonec po slabém výkonu prohráli.