První část ohlédnutí za účinkováním fotbalistů kaplického Spartaku v podzimní části sezony 08/09 krajského přeboru.

V půli bronzoví

Do nového ročníku nejvyšší krajské soutěže vstoupili kapličtí fotbalisté pod novým názvem, ale se stejným cílem, a to čeřit postupové vody.
V letní přestávce došlo k několika změnám. Jak už jsme zmínili, změnil se název. K výměnám však došlo i ve vedení oddílu a přesuny byly i v hráčském kádru. V létě usedl poprvé na lavičku Spartaku nový trenér Václav Domin. Letní příprava byla velmi krátká a moc času na sehrání týmu nebylo. Spartakovci se přesto od úvodu přeboru pohybovali mezi prvními celky tabulky, ale postupem času jejich manko na vedoucí Tábor narostlo.
V konečném účtování ztrácí Kapličtí ze třetího místa na první příčku sedm bodů, což jistě není neřešitelný problém, ale určitě před sezonou doufali, že po podzimní části budou mít k čelu blíže.

S čím mohou být fotbalisté Spartaku spokojeni, tak to je počet nastřílených branek. V této činnosti jsou totiž z celého šestnáctičlenného krajského pelotonu nejlepší. V šestnácti zápasech nasázeli soupeřům 35 branek. Kapličtí mají též nejlepší bilanci na domácím hřišti, kde v osmi zápasech ztratili jen dva body za nerozhodný výsledek 1:1 s mužstvem Lažiště.

Zápasová bilance

Podzimní část nemohli spartakovci začít prestižnějším zápasem. Hned na úvod bylo totiž na programu derby odvěkých rivalů v Českém Krumlově. Utkání je samo o sobě pikantní, tento zápas byl však snad ještě pikantnější. Spartak totiž vedl do derby „Krumlovák“ Václav Domin. V letní přestávce přestoupil z Českého Krumlova do Kaplice Michal Flöring. Oba dva zmínění tak vůbec poprvé byli v derby na straně Spartaku. Krumlovští fotbalisté Spartak v mistrovském utkání v předchozích dvanácti případech ještě neporazili, a tak věřili, že třináctka jim přinese štěstí. Ještě více v kouzlo šťastné třináctky věřili slavojáci v 87. minutě, kdy Benc hlavou poslal domácí do vedení. Jenomže nakonec jim toto číslo štěstí nepřineslo. V nastaveném čase vyrovnal na konečných 1:1 Matoušek.

I ve druhém zápase sezony Kapličtí remizovali 1:1, i když v tomto případě jim tento výsledek rozhodně nepřinesl tolik spokojenosti jako v derby. Doma totiž remizovali s průměrným Lažištěm.

První tříbodový zisk si spartakovci připsali až ve třetím kole. V Týně se hrál bezbrankový první poločas. Dvacet minut před koncem už ale hosté vedli o tři góly. V závěru se sice Týnští dotáhli na rozdíl jedné branky, zisk prvních tří bodů si však hosté již nenechali vzít.

První výhru pak Kapličtí potvrdili v domácím utkání proti nováčkovi z Katovic, kdy hubené vítězství zařídil precizní střelou z přímého kopu Kollár.
V dalším kole se spartakovci představili na půdě na postup myslícího Tábora. Kapličtí přečkali bez úhony úvodní tlak domácího celku, postupem času vyrovnali hru a v útočné fázi byli daleko nebezpečnější. Zápas spěl k bezbrankové remíze, ale o bod Kaplické připravila pátá nastavená minuta, ve které Táborští vstřelili vítěznou branku z pokutového kopu. Tím je řečeno vše. Každý ať si udělá obrázek sám.

V dalším domácím střetnutí pak fotbalisté Kaplice přivítali dalšího nováčka – rezervu třetiligového Sezimova Ústí. Po přesvědčivém vítězství o čtyři branky si spravili chuť a hořkost ze zápasu v Táboře byla pryč.

V sedmém kole zavítali spartakovci na horkou vodňanskou půdu. V prvním poločase si hosté vypracovali dvoubrankový náskok, který už ve zbývajících minutách nepustili.

V dalším zápase hostili nevyzpytatelné Bavorovice, na které se jim příliš nedaří. Jenomže Kapličtí předvedli doslova útočnou smršť. Ve 27. minutě svítil na ukazateli skóre stav 5:0! Po změně stran sice soupeř dvěma brankami korigoval na konečných 5:2, ale body zůstaly opět doma.

V rámci devátého kola na sebe narazily dva týmy od řeky Malše. Roudné hostilo Kaplici. První dějství zvládli hosté na výbornou a do kabin šli s jednobrankovým náskokem. Krátce po změně stran domácí vyrovnali, hosté šli však znovu do vedení. Jenomže závěr patřil Roudenským, kteří si dalšími dvěma brankami zajistili zisk tří bodů za výhru v poměru 3:2.

V jubilejním desátém zápase sezóny přivítali spartakovci na domácím hřišti posílený Chýnov. Hosté nesehráli vůbec špatný zápas, nakonec se však domů vraceli bez bodů. Výhru domácím zajistil svou první brankou v ročníku Lukáš Pulec.

Poté se vůbec poprvé v mistrovském utkání utkali Kapličtí s týmem Jankova. Vedení černobílým barvám zajistil Kollár, domácí do přestávky ale vyrovnali a po změně stran rozhodli o svém těsném vítězství v poměru 2:1.

Dvanácté kola svedlo dohromady kaplický Spartak a Čkyni. Domácí opět nenechali nic náhodě a už v průběhu první půle si vypracovali dostačující tříbrankový náskok. Po změně stran výhru pečetili dalším gólem na 5:1.

Následovalo vložené patnácté kolo. Na Hluboké spartakovci prohrávali od 54. minuty a příliš se jim nedařilo. Impulzem byla až vyrovnávací branka Lesňáka čtvrthodinu před koncem. V nastaveném čase pak zajistil hostům tři body Martin Pulec.

Třináctka byla z pohledu hráčů Kaplice nešťastná. V Čížové měli v prvním poločase místy až drtivý tlak, gólově se ale neprosadili. V úvodu druhého poločasu se domácí dostali do vedení, které si již nenechali vzít.

Pošramocenou reputaci si Kapličtí napravili v následujícím kole – a odnesli to Dražičtí. Ti se sice v Kaplici ujali deset minut před přestávkou vedení, do kabin odcházeli ale spokojenější domácí, kteří dvěma góly otočili skóre. Po změně stran pak spartakovci dalšími třemi góly vytáhli stav až na 5:1.
Podzimní derniéru obstarala předehrávka prvního jarního kola a na programu bylo derby Spartak versus Slavoj. V napínavém duelu, kde si hráči nedarovali ani metr trávníku zadarmo, viděli diváci dva góly Kaplických v závěru prvního poločasu. Dva zásahy v rozmezí pěti minut zajistily domácím cenný zisk tří bodů.