Fotbalový KP – předehrávka 1. jarního kola: FK TOPMEN Spartak Kaplice – FK Slavoj Český Krumlov 2:0 (2:0)

Jarní předehrávkou byla zakončena podzimní část krajského přeboru.

Kapličtí před vlastními diváky přivítali odvěkého rivala z Českého Krumlova. Utkání se hrálo na velice těžkém terénu, neboť počasí v průběhu týdne příliš příznivé nebylo. Na samotný zápas však bylo na polovinu listopadu přímo nadstandardní počasí. V sobotu se v Kaplici moc na fotbal nechodí, přesto prestižní derby zápas sledovalo 350 diváků.

Na začátku týdne došlo v kaplickém týmu k nečekané změně, když trenéra Domina nahradila dvojice Bohdan Malický a Ladislav Kuzma.

K.O. před pauzou

Od úvodní minuty se hrálo velmi bojovné utkání, kdy si soupeři nedarovali ani metr hrací plochy. Bylo to správné derby hrané s velkým nasazením. Úvodní půlhodina se však po většinu času odbývala uprostřed hrací plochy, fotbalisté ani jednoho týmu si nedokázali vypracovat vyloženou příležitost. Ve 4. minutě zahrával trestný kop hostů z pravé strany Weinhard, jehož přetažený centr minul levou tyč domácí svatyně. Kapličtí kontrovali střelou Záveského, ale ani při jeho pokusu nemusel brankář zasahovat. V 19. minutě pak zkoušel střelecké štěstí hostující Beránek, ale i on zpoza vápna mířil nepřesně. Posledních patnáct minut poločasu ovšem bylo velmi zajímavých. Nejprve měli výhodu trestného kopu z pravé strany Krumlovští, po centru Weinharda se k odraženému míči dostal Zatloukal, zblízka ovšem branku Spartaku vysoko přestřelil. Prakticky z protiútoku dali o sobě vědět i domácí, když po zpětné přihrávce L. Pulce poslal míč do vápna Vávra a hlavička M. Pulce skončila nad břevnem Trenčanského branky. Další minisouboj těchto hráčů už vyzněl daleko lépe pro domácího záložníka. V 37. minutě L. Pulec vhazoval dlouhý aut, bránící hráči odvrátili jen na hranici velkého vápna k Martinu Pulcovi, jenž vyslal pohotovou střelu, kterou krumlovský brankář viděl na poslední chvíli, a i když si stihl na míč sáhnout, tak v jeho cestě do sítě mu zabránit nedokázal – 1:0. Jednalo se o vůbec první přímou střelu mezi tyče v zápase! A za dalších pět minut bylo s hosty ještě hůře, neboť spartakovci měli od 42. minuty k dobru již dvoubrankový náskok. Hosté zaspali při bránění na své pravé straně, Krůček posunul Kollárovi, který přesným centrem našel za obranou zcela volného Milana Románka, jenž střelou z první ke vzdálenější tyči nedal hostujícímu brankáři žádnou šanci – 2:0. Do kabin tedy odcházeli daleko spokojenější domácí.

Půle bez gólu

Úvod druhého dějství si Kapličtí pohlídali a mohli i přidat třetí branku, ale o možnost pojistky se dvakrát připravili sami nepřesnou finální přihrávkou. V 54. minutě pak hostující tým výrazně podržel Trenčanský. Z levé strany centroval L. Pulec, Krůčkova hlavička k pravé tyči měla gólové parametry, brankář hostí se však blýskl velmi dobrým zákrokem, střelu vyškrábl a s dorážkou neuspěl ani Románek. Poté hostující trenér Pintér sáhnul k dvojnásobnému střídání a je třeba říci, že mu změny v sestavě vyšly, i když nepřinesly pro Krumlovské kýžené góly. Hra hostů se změnila. Slavojáci posílili ofenzivu, zjednodušili hru a vytvořili si šance. V 56. minutě zahrávali hosté trestný kop z poloviny hřiště, Zatloukal poslal dlouhý balón až do šestnáctky Spartaku, kde Klivanda hlavičkoval zády k brance, jeho pokus ale těsně minul pravou tyč. Hosté potom hrozili hlavně ze standardních situací, které výborně zahrával Weinhard. Po hodině hry právě on rozehrál rohový kop a Bencova hlavička minula pravou tyč. Hosté se snažili s nepříznivým stavem něco udělat a nejblíže ke snížení byli v 73. minutě. Dobře hrající Beránek našel nabíhajícího Zvěřinu, který se zprava dostal k vápnu, jeho tvrdá střela orazítkovala pravou tyč, odražený míč putoval za velké vápno, kam si naběhl střídající Pimpara, odkrytou branku však netrefil. Poté o sobě dal vědět další střídající hráč hostujícího Slavoje. V 78. minutě zahrával rohový kop Weinhard, hlavičkující Špát předskočil Kopřivu, míč směřující do branky však na čáře zastavil tělem Vávra, který následně míč uklidil do bezpečí. Tento moment rozohnil hosty, kteří byli přesvědčeni, že kaplický zadák zahrál na brankové čáře rukou a dožadovali se pokutového kopu. Obránce Spartaku míč ale zastavil tělem, a tak o penaltě v tento moment nemohla být řeč. Hosté doplatili v derby na velmi špatnou koncovku, což o chvíli později potvrdil znovu Špát, který mířil mimo branku. Na druhé straně pak stříleli nepřesně Kollár i střídající Pliška, ale to již spartakovce příliš mrzet nemuselo, protože se po závěrečném hvizdu mohli ve velkém derby radovat ze zisku tří bodů.

Diváci viděli velice zajímavé utkání, které mělo náboj, hráči si v osobních soubojích nedarovali nic zadarmo. Po prvním poločase domácí vedli zaslouženě, hosté často kazili přihrávky. Po prostřídání ve druhé půli se slavojáci rapidně zlepšili, ale o body se připravili sami svou, dá se říci, až mizernou koncovkou. Kapličtí jen potvrdili, že doma body příliš neztrácejí.

Fakta z derby

Branky: 37. M. Pulec, 42. Románek, střely na branku 3:3, mimo 5:9, rohy 4:5, fauly 19:19, žluté karty 4:4 (Románek, L. Pulec, Flöring, Záveský – Klivanda, Svoboda, Zvěřina, Benc), jako hlavní řídil rozhodčí Reitinger z Křemže, sledovalo 350 diváků.

Sestavy – Spartak: Kopřiva – Krůček, Kokeš, Kuta, Vávra – Záveský, Románek (88. Pliška), Kollár, M. Pulec (75. Hejna) – L. Pulec, Lesňák (66. Flöring).

Slavoj: Trenčanský – J. Zatloukal, Benc, M. Svoboda, Petřík – Beránek, Vacek (54. Špát), Klivanda, Weinhard – Boháč (54. Pimpara – 86. Babouček), Zvěřina.