Fotbalový krajský přebor – 27. kolo: FK Olympie Týn nad Vltavou – FK Spartak Kaplice 0:1 (0:1)

Stalo se již tradicí, že pokud se hraje fotbalové utkání mezi Týnem nad Vltavou a Kaplicí, teploměr ukazuje minimálně tropickou třicítku.
Na obou stranách byly patrné některé hráčské absence. Domácí se museli obejít především bez Zdeňka Hrdiny, Kaplickým chyběl například Lukáš Pulec. Oba dva týmy potřebovaly body jako sůl, čekala se tedy tvrdá a nesmlouvavá bitva.

První půle rozhodla

Do vedení mohli jít domácí už v páté minutě, když se po nedorozumění hostující obrany řítil na branku Novotný, gólman Kopřiva ale včas vyběhl až za vápno, byl u míče dříve a odkopem trefil útočícího hráče do ruky. Ke smůle domácích musel navíc Novotný hřiště nedobrovolně opustit s podezřením na zlomeninu zápěstí. S přibývajícími minutami převzali iniciativu hosté a z převahy si dokázali vypracovat i celou řadu šancí. V sedmnácté minutě po rohovém kopu Martina Pulce skončila hlavička Lesňáka jen na břevně týnské svatyně. O pár minut později Záveský přihrál míč Houškovi, ten jej vyvezl středem hřiště, zpoza vápna vyslal nepříjemnou přízemní střelu, kterou Švejda zkrotil až nadvakrát. Vedoucí branky se nakonec spartakovci přece jenom dočkali. Ve 29. minutě centroval z pravé strany Houška a Krůček hlavou mířil přesně – 0:1. Svou pátou brankou v sezoně poslal hosty do zaslouženého vedení.

V poslední pětiminutovce prvního poločasu mohli hosté své vedení několikrát navýšit, s koncovkou byli však na štítu. Nejprve po Záveského přihrávce střílel zprava k bližší tyči Románek, Švejda však byl pozorný. O chvíli později si poradil i s hlavičkou Lesňáka po Krůčkově centru. Ve 43. minutě Martin Pulec přesným pasem našel vlevo ve vápně nabíhajícího Záveského, jeho střelu po zemi vybíhající Švejda nohama vyrazil a následně kryl i dorážku Houšky, a to díky velké dávce štěstí. Týnští mohli děkovat svému brankáři, že mají po prvním dějství jen jednobrankové manko.

Dohrávali v deseti

Utkání se hrálo za úmorného vedra a po změně stran šla kvalita hry dolů, šancí bylo podstatně méně a hra byla opticky daleko více vyrovnaná. Po deseti minutách hry chybovali hosté v rozehrávce, k míči se dostal Bouda, dokázal se uvolnit, z hranice velkého vápna vyslal přízemní střelu k levé tyči, Kopřiva ovšem stačil jeho střelu vyrazit. Střelecký pokus Boudy byl jediným týnským za celý zápas, který směřoval mezi tři Kopřivovy tyče. V polovině druhého dějství byl hostům po druhé žluté kartě vyloučen Lesňák. Přesto to byli hosté, kdo byl v útočné fázi aktivnější, úspěšnost proměňování šancí bylo však přímo mizerné. V 70. minutě pálil zprava z úhlu tvrdě Matoušek, Švejda jeho bombu stačil vyrazit. O chvilku později si Pavel Pulec narazil míč s Houškou, pronikl do vápna, ve vyložené šanci jej ale vychytal Švejda. Akce však pokračovala – Krůček prošel zleva téměř po brankové čáře až před branku, našel Houšku, ale i jeho týnský gólman Švejda vychytal. Hosté si pozorně hlídali své vedení a žehrali na neproduktivní koncovku. V samotném závěru se domácí přece jenom dostali na dostřel kaplické branky, Kopřiva však zasahovat nemusel při střele Pomijeho a ani při ráně kapitána Marušky. Už v nastaveném čase mohl výhru hostů ztvrdit Houška, jeho lob však skončil těsně nad břevnem. Hosté z Kaplice nepodali příliš oslnivý výkon, přesto už během prvního poločasu měli rozhodnout o svém pohodovém vítězství. Týnští totiž za celý zápas vyslali na brankáře Kopřivu skutečně jedinou přímou střelu. V neděli čeká Kaplické doma tým Čkyně.

Fakta z utkání

Branka: 29. Krůček, žluté karty 1:5, červené karty 0:1 (67. Lesňák po druhé ŽK), jako hlavní řídil rozhodčí Pípal.

Sestava Spartaku Kaplice: Kopřiva – Krůček, Kokeš, Kuta, Matoušek – M. Pulec, Románek, Friedl (59. P. Pulec), Záveský (90. Beránek) – Houška, Lesňák.

Slovo od kormidla

Trenér Jaroslav Křiva: „S předvedenou hrou nemůžu být spokojený. Pod mým vedením jsme odehráli jeden z nejhorších zápasů. Chyběla nám jiskra, bojovnost, větší důraz. Co my nedáme, to už snad ani není možné. Nedokážeme proměnit nejvyloženější šance. Pak je z toho drama až do samotného závěru. Těší mě pouze zisk tří bodů.“