Krajský přebor – 1. kolo: Slavoj Český Krumlov – Topmen Spartak Kaplice 1:1 (0:0)

Prvním kolem byl zahájen další ročník fotbalového krajského přeboru a stejně jako loni se hned na úvod hrálo prestižní derby.

Zajímavosti derby

Očekávaná bitva už před začátkem v sobě skrývala řadu zajímavostí. Tak například ve středové řadě Slavoje nastoupil zkušený Josef Haláček, který svého času hájil barvy Spartaku, v jehož dresu nastoupil k 85 mistrovským zápasům. Na lavičku Kaplice usedl nový kouč Václav Domin, bývalý trenér Krumlova. Dres kaplického Spartaku navíc poprvé v mistrovském utkání oblékl Martin Kollár, který hrál za Slavoj při jeho posledním působení v divizi. Hodně speciální bylo utkání pro novice v černobílých barvách hostů Michala Flöringa, který do Kaplice v létě přestoupil právě ze Slavoje.

Dramatický závěr

První příležitost měli hosté, a to už v 5. minutě. Matoušek přihrál L. Pulcovi, ten se dokázal odpoutat od obránce, pronikl až do vápna, křižující bek jej ale dostal do úzkých, a tak následná střela z úhlu mířila jen do brankáře Trenčanského. O pár minut později se do nebezpečně vyhlížející situace dostávali i domácí, jmenovitě hbitý štírek Špát. Ten byl však ve vápně zablokován dvojitým skluzem Kokeše a Krůčka. V 11. minutě si další slibnou příležitost vypracovali spartakovci, když M. Pulec přesným pasem za obránce našel nabíhajícího Lesňáka, ten se dostal do vápna, vyslal nepříjemnou přízemní střelu, kterou Trenčanský nadvakrát s problémy kryl. Poté se hrálo spíše ve středu hřiště. Oběma mužstvům poněkud vázla kombinace a přece jenom bylo vidět, že jde o první mistrovské utkání sezony. V polovině prvního dějství byli blízko ke vstřelení vedoucí branky Českokrumlovští. Weinhard se za vápnem dostal velmi lacino k míči, vyslal nepříjemnou přízemní střelu k levé tyči, tu Kopřiva stačil vyrazit a následně si poradil i s dorážkou dobíhajícího Zvěřiny. I přes tuto velkou příležitost domácích stále platilo, že nebezpečnějším týmem byli hosté. Ti si také před pauzou vypracovali největší šanci. Kollár krásnou přihrávkou uvolnil L. Pulce, ten se ve vápně zasekávačkou zbavil obránce, následnou střelu však Trenčanský vyrazil a poradil si i s tvrdou dorážkou. Po rohu se odražený míč za vápnem dostal k hostujícímu kapitánovi Románkovi, jehož povedená střela směřovala k levé tyči, ale Trenčanský stačil opět vyškrábnout na další roh. Do kabin se tak šlo za bezbrankového stavu.

Velmi důležitý moment pak přišel pět minut po obrátce. To byl na polovině hřiště k vidění souboj domácího Boháče s hostujícím duem Románek a Krůček. Hráči se ocitli na zemi, následně pak Krůček údajně šlápl na domácího středopolaře a hlavní rozhodčí hostujícího obránce vyloučil. Domácím tak byla poskytnuta možnost více než čtyřicetiminutové přesilovky. Od této chvíle měli hráči Slavoje optickou převahu, ale do vyložených šancí se nedostávali. Hosté pozorně bránili a snažili se o rychlé brejky, ale ani oni si gólovou šanci nevypracovali. A přišla závěrečná velmi dramatická desetiminutovka. Nejprve pro změnu arbitrovi spílali domácí. Ti se po chybné rozehrávce hostů dostali do přečíslení tři na jednoho, Zvěřina pronikl do vápna, místo snadnější přihrávky na volného spoluhráče zvolil individuální průnik přes Kokeše, který po souboji a následném pádu zahrál rukou. Domácí se dožadovali odpískání penalty, ale píšťalka sudího se neozvala. Následovala neadekvátní vulgární reakce Zvěřiny, což hlavní rozhodčí ocenil červenou kartou pro domácího útočníka. Síly na hřišti se vyrovnaly. Dramatický závěr ovšem nebral konce. Běžela 87. minuta, kdy po autovém vhazování na pravé straně poslal Boháč prudký centr do šestnáctky, kapličtí zadáci nechali bez povšimnutí nabíhajícího střídajícího Bence, který prudkou hlavičkou poslal domácí do vedení – 1:0. Slavojáci byli blízko k přepsání historických tabulek, neboť v předchozích dvanácti vzájemných zápasech nedokázali Kaplici porazit. Věřili, že třináctka bude pro ně šťastná. Jenomže zbývající minuty se odehrály v kaplické režii. A ve druhé nastavené minutě se hosté dočkali, vzhledem k průběhu utkání, zaslouženého vyrovnání. Po standardní situaci vrátil Vávra míč okamžitě do vápna, Lesňák vyhrál hlavičkový souboj, zcela osamocený před brankářem se zjevil Matoušek a tváří v tvář Trenčanskému nezaváhal – 1:1. A znovu vzplály emoce. Domácí se dožadovali odmávání ofsajdu, ale stejně jako byly marné protesty Kaplických proti vyloučení Krůčka, tak nevyslyšeny byly i připomínky domácích proti uznání gólu. A pak nechybělo moc, aby si Krumlovští kalich hořkosti vypili až do dna. Běžela poslední čtvrtá minuta nastavení, když střídající P. Pulec nastartoval Lesňáka, ten se dostal až do vápna, zblízka se snažil přehodit brankáře, ten však míč vytěsnil mimo branku. Roh se už nezahrával, neboť rozhodčí zápas plný emocí ukončil. Velké derby tak stejně jako loni na podzim skončilo v Krumlově remízou. Domácímu Slavoji se ani na třináctý pokus nepodařilo Spartak porazit.

Trenéři se shodli

Jako zaslouženou a spravedlivou hodnotí kormidelníci českokrumlovského Slavoje a kaplického Spartaku remízu ve velkém okresním derby.

Lubomír Pintér (Č. Krumlov): „Remíza odpovídá průběhu, kdy ani jeden z týmů ten druhý výrazně nepřehrál. My měli špatný úsek v době, kdy jsme hráli proti deseti. Pak jsme dali krásný gól a už jsem si myslel, že to udržíme. Závěr jsme ovšem měli takticky sehrát úplně jinak. Naše chyba. Obě vyloučení zápas samozřejmě ovlivnila. Já mohu jen říci, že mi obě červené vadí. Krůčka znám a nevěřím, že by šlápnutí, pokud tam tedy bylo, udělal schválně. A u Zvěřiny to byla spíš otázka výměny názorů s Kokešem. Měl se ale udržet. Jinak za kolektivní výkon chválím celé mužstvo. Když mám jmenovat, tak Trenčanského, který v důležitých chvílích podržel, Zatloukala, jenž dobře řídil obranu, a Weinharda se Špátem.“

Václav Domin (Kaplice): „Měli jsme rozhodnout už v prvním poločase, kdy tam byly čtyři jasné šance. Remíza je ale spravedlivá. Jeli jsme pro bod a také ho odvážíme. Jsem proto spokojen. Po šanci Lesňáka v posledních vteřinách se sice mohlo dokonce i vyhrát, ale to by pro Krumlov bylo až příliš kruté. Všichni zápas odmakali nadoraz.“

Bitva pod lupou

Fakta z derby – branky: 87. Benc – 90. (+2) Matoušek, střely na branku 3:6, mimo 4:4, rohy 5:8, fauly 17:17, žluté karty 3:2 (Zvěřina, Benčič, Petřík – Kokeš, Lesňák), červené karty 1:1 (82. Zvěřina – 50. Krůček), řídil rozhodčí Vítek, sledovalo 400 diváků.

Slavoj: Trenčanský – Benčič (69. Benc), M. Svoboda, Zatloukal, Petřík – Pimpara, Haláček (75. Klivanda), Weinhard, Boháč – Špát (85. Budík), Zvěřina.

Spartak: Kopřiva – Krůček, Kokeš (90. P. Pulec), Matoušek – Záveský (52. Vávra), Románek, Flöring, M. Pulec (87. Beránek) – Kollár, L. Pulec – Lesňák.

Libor Granec, Karel Vosika