Na jih Čech totiž dorazí pražská Slavia!

A byť časy, kdy červenobílí kralovali české lize, jsou pryč, mají se fotbaloví fanoušci z jihu Čech nač těšit. „Slavia je pořád Slavia,“ zdůrazňuje trenér Dynama František Cipro, jenž sám ve Slavii prožil jako hráč i funkcionář největší část své bohaté fotbalové kariéry.

Navíc ani jeden z obou pátečních soupeřů ještě nemá ligovou jistotu. „Zachráněni ještě nejsme,“ varuje budějovický kouč před přílišným optimismem. „Stále ještě zbývá šest kol, ve hře je osmnáct bodů.“

Duel se Slavií označuje Cipro za velice náročný. „Slavia třeba v Olomouci hrála vynikající fotbal a v půli mohla vést 3:0. Prohrála hodně smolně,“ upozorňuje kouč Dynama, dle něhož proti Žižkovu už Slavia sice tak dobře nehrála, ale zase se radovala ze tří bodů.

Hráčský kádr Slavie trenér Dynama ze svého nedávného působení v Edenu velice dobře zná. „Někteří hráči tam sice nemají takový zvuk jako v minulosti, jsou tam ale i hráči, kteří jsou nad průměrem naší ligy,“ vyzdvihuje. „Karty mají Latka a Blažek, ale s tím se Slavia jistě popere,“ míní.

V týmu Dynama visel otazník nad Krajčíkem, jenž v týdnu onemocněl. „Uvidíme, jak na tom bude. Naštěstí Riegel v Teplicích na jeho postu hrál velice dobře,“ ocenil Cipro.

Nejen jeho přáním je výhra. „Byla by třetí v řadě,“ říká.

Pravděpodobné sestavy

Dynamo: Daněk – Riegel, Řepka, Lengyel, Machovec – Klesa, Javorek, Rýdel, Otepka, Sandro – Řezníček

Slavia: Berkovec – Dostál, Cicman, Hubáček, Trubila – Jarolím, Petrák – Vlček, Milutinovič, Nitrianský – Böhm

Javorek myslí jen na Budějovice

26letý Petr Javorek, jenž od podzimu vyměnil dres druholigového Táborska za prvoligové barvy českobudějovického Dynama, sice svého času působil krátce i v pražské Slavii, páteční zápas proti jednomu z nejslavnějších klubů českého fotbalu za mimořádně prestižní ale nepovažuje. „Byla to jen epizoda,“ tvrdí.

Jak na své angažmá ve Slavii vzpomínáte?

Bylo to v sezoně 2009/10, ale hrál jsem za béčko ve třetí lize a jen asi posledních čtrnáct dní jsem trénoval s áčkem. Ligu jsem si tam nezahrál. Pár kluků znám, třeba s Berkovcem a Dostálem jsem hrával. Mám Slavii trošku v srdci, ale je to už za mnou, jsou to tři čtyři roky. Je to pryč, já se teď soustředím jen na Budějovice.

Teď se Slavií hrajete. Těšíte se?

Jistě, že ano. A chceme vyhrát. Hrajeme doma, což nám samo o sobě velí zvítězit. Ty tři body chceme urvat, s tím do zápasu taky půjdeme.

Zmínil jste Berkovce, který svého času chytal i druhou ligu za Sezimovo Ústí. Čím to, že chytil teď ve Slavii takovou formu?

Taky se tomu divím. Když jsem já byl ve Slavii, nechytal ani za béčko třetí ligu. Třeba proti Spartě teď byl výborný.

Ale i vy jste minule v Teplicích hráli výborně, ne?

To ano, ale stálo nás to hodně sil. Navíc jsme přijeli až někdy po půlnoci, takže to bylo dost náročné. Ale přivezli jsme z venku konečně tři body, tak se nám jelo líp. Čekali jsme na to hodně dlouho. My do Teplic ale jeli s tím, že tam máme šanci vyhrát.A hlavně jsme byli odhodlaní se o to vítězství poprat. Myslím, že to odhodlání v zápase bylo i znát. Přistoupili jsme k tomu s maximální vůlí a snahou vyhrát. A myslím, že jsme vyhráli naprosto zaslouženě.

Hlavně v první půli jste soupeře přehráli i kombinačně. To jste si tak věřili?

My jsme si řekli, že budeme hrát po zemi, že jim nepůjčíme balon. To se nám v té první půli dařilo a řekl bych, že Teplice tím byly hodně zaskočeny. My jim snad patnáct dvacet minut nepůjčili míč.

Až na zápas v Plzni, kde i sudí vás trochu potopil, jste na jaře neprohráli. Spokojenost?

Výsledkově se nám daří, ani herně to, myslím si, není špatné. Akorát mě mrzí závěr zápasu se Slováckem. Těch posledních pět minut, to byla katastrofa… Mohli jsme na tom být ještě líp než jsme. Na jaře se nám však zatím daří. Doufám, že to tak půjde i dál.

Vy jste v Ostravě dal zatím svůj jediný ligový gól. Že byste ten svůj druhý dal teď Slavii?

Bylo by to vynikající, hlavně ale, abychom vyhráli. Kdo ten gól dá, to už je jedno.

Daněk věří ve vítězství

28letý brankář Michal Daněk, jenž přišel v zimě do Dynama na hostování z Plzně, si zatím své působení na českém jihu nemůže vynachválit.

Poslední dva zápasy jste vychytal nulu, takže spokojenost?

Samozřejmě, že jsem spokojen. Ale nejen kvůli těm nulám. Třeba s Bohemkou jsem dostal gól až na konci, zápas jsme ale vyhráli, a to je hlavní. Já bych každou nulu vyměnil za tři body.

Tři body jste uhráli konečně i venku. Vy jste tady sice krátce, že Dynamo venku vyhrálo po dvou letech, jste ale jistě věděl?

To jistě, o té sérii se hodně mluvilo. Jsme rádi, že už jsme ji ukončili. Tak dlouho nevyhrát venku, je ubíjející. Já ale klukům říkal, že se to jednou prostě musí zlomit.

A zlomili jste to v Teplicích, navíc zcela zaslouženě.

To je pravda, Teplice až na jednu střelu zdálky a jednu hlavičku ve druhé půli neměly vůbec nic.

Trenér ale chválil i vás osobně. Třeba centrů prý bylo dost, ale řešil jste je spolehlivě.

V tom mi hodně i kluci vzadu pomohli. Co zbylo na mě, to jsem musel chytit já. Proto tam jsem.

Je dobré, že jste na sebe vzadu už zvyklí?

Určitě. Teď sice nebyl Krajčík, ale Honza Riegel hrál výborně. Řekl bych, že byl možná jedním z našich nejlepších hráčů vůbec. Nezmatkoval, dokázal balon rozehrát.

Co vy osobně? Proti Plzni jste nechytal, ve zbylých sedmi zápasech jste neprohráli.

Jak jsem říkal, velká spokojenost. Priorita je záchrana, a byť ještě tak tři body musíme udělat, naděje je velká.

Třeba ty tři body uděláte hned teď se Slavií…

Slavia není snadný soupeř, a pokud chceme vyhrát, musíme do toho dát zase maximum a odvést stoprocentní, koncentrovaný výkon. Já ale věřím, že nějaký gól dáme a že zase vyhrajeme.