„A chceme vyhrát,” ujišťuje trenér František Cipro. Ostatně jiné cesty ani není. „Bývá to klišé, ale teď skutečně jde o šest bodů,” říká kouč Dynama. To v lize doma naposled Žižkovu podlehlo před devíti roky (0:1). Celkově z 11 duelů jich šest vyhrálo a tři hrálo nerozhodně.

Hosté budou postrádat Kaloda (úraz hlavy) a Lafranceho (kotník). „Čeká nás s jedním soupeřem v krátké době třetí zápas a netroufám si říci, zda to může být výhodou nebo ne. Jisté je, že v naší situaci je každý bod z cizího hřiště velice důležitý,” uvedl pro klubový web trenér Martin Pulpit.

Zdravotní potíže jsou i na jihu Čech. Na zbytek podzimu je mimo hru Petráň, jenž utrpěl únavovou zlomeninu zanártní kůstky. „Zdánlivě nic vážného, ale po operaci ho čekají až čtyři měsíce bez fotbalu,” litoval trenér František Cipro a dodal, že potíže měli i Javorek (lýtko) a Pecka (achilovka) .

Cipro by zato mohl počítat už i s dlouhodobými marody Rýdlem a Rieglem. „Zvažuji, že Rýdel v kádru bude, protože už hrál dva modelové zápasy proti dorostu a navíc i za Strakonice divizi,” připomněl Cipro.

Se Žižkovem se daří Zdeňku Ondráškovi, jenž v poháru dal Viktorce oba góly. „Brankář Tomáš Vaclík, s nímž se znám i z jednadvacítky, mi už tady říkal, když jsem mu dal gól, že jsem náhoďák a že mi sice pomůže, abych se rozstřílel, akorát v odvetě že mě vychytá. To mu nevyšlo, tak mi v Praze řekl, že v lize už mě ale vychytá. Doufám, že se zase spletl,” culil se budějovický kanonýr.

Zda dám gól? Teď je hlavní vyhrát, říká Stráský

Na nic se neohlížet, hrát svůj fotbal a hlavně vyhrát. To je recept, který pro nedělní veledůležitý zápas fotbalistů Dynama proti Viktorii Žižkov, nabízí v rozhovoru pro Deník 24letý útočník Tomáš Stráský.

Jste si vědomi, že proti Žižkovu jde možná o zápas podzimu?

Samozřejmě, že dobře víme, o jak důležitý zápas jde. Pro nás možná z celé sezony nejdůležitější. Před reprezentační pauzou jsme měli i takový dost náročnější týden, kdy jsme toho i hodně odběhali. Myslím si tudíž, že na Žižkov budeme stoprocentně připraveni a doufám, že to odevzdáme i na hřišti a že vyhrajeme.

Nemrzí vás, že ve stejnou dobu, kdy vy budete hrát se Žižkovem, budou kousek vedle o body bojovat i budějovičtí hokejisté?

Je to mrzuté, my se ale na diváky až tak spoléhat nemůžeme. My si těch, co chodí, moc vážíme, nicméně ta atmosféra tady dlouhodobě až taková není. Kdyby ale lidi přišli a zafandili nám, byli bychom jen rádi. Určitě by nám to pomohlo.

Věříte, že ti, kterým leží osud budějovického fotbalu na srdci, v neděli stejně přijdou?

Přesně tak. Já pevně věřím, že nějaké ty dva tisíce diváků sem přijdou vždycky. Snad tomu tak bude i tentokrát. Jak říkám, když zatleskají a zafandí, určitě nám to pomůže.

Je poměrně pikantní, že se Žižkovem změříte síly v krátké době už potřetí.

Trošku specifické to je, žádná velká změna v tom ale pro nás není. My prostě doma potřebujeme vyhrát, a kdybychom s nimi měli hrát pošesté či posedmé, stejně bychom pořád museli vyhrát.

V poháru jste Žižkov vyřadili, jenže teď vám jde o víc. O ligu.

To víme. Pohár je, jak bych to řekl, jen takové zpestření. Byť příjemné a jsme rádi, že jsme postoupili. Ale teď nás čeká liga a my potřebujeme doma dělat body. Klidně i nějaký pohárový výsledek by᠆chom za ty tři body vyměnili.

Může vědomí, že jste Žižkov vyřadili, být pro vás výhodou?

To nevím, je docela možné, že oni nám to budou chtít vrátit a půjdou do toho s ještě větším úsilím. Nicméně na to my se nemůžeme nijak ohlížet, my musíme hrát svůj fotbal a vyhrát. Jiná možnost není.

Váš parťák z útočné dvojice Zdeněk Ondráček, jenž v Liberci nehrál, už je v pořádku?

Ano, Kobra už je fit. Měl nějaké zdravotní problémy, něco se žaludkem, ale teď už normálně trénuje, takže by měl být do neděle už v pohodě. A hlavně snad i v neděli zase dá i nějaký gól.

A co vy? Vám se dát gól už dost dlouho nepovedlo, že byste si to schoval na Žižkov?

Kdybych v neděli šel do hry a navíc mužstvu ještě pomohl gólem k vítězství, bylo by to skvělé. Snad už se mi to povede. Ale hlavní je, to mohu jen zopakovat, abychom teď doma vyhráli.

Tři body musíme uhrát, nic jiného neexistuje, burcuje Křížek

Po debaklu s Jabloncem Pavla Kučeru v brance Dynama nahradil osmadvacetiletý Zdeněk Křížek, jenž v lize od té doby už nikoho do brány nepustil. Není divu, z prvních čtyř zápasů vychytal tři nuly.

Jenže teď jste v Liberci dostal čtyři góly.

Liberec má velkou fazonu, hraje výborně. My ale měli po 20. minutě zbytečný výpadek, kdy jsme Liberci po individuálních chybách darovali dva góly. To takové mužstvo, jaké teď má Liberec, pochopitelně posadí na koně. Pak už je obrovsky těžké s nimi hrát.

Byť jste dostal čtyři góly, trenér vás za ně nevinil. Naopak jste prý další dva tři góly chytil.

Zachytal jsem si tam dost, to je pravda. Nicméně každého gólmana mrzí, když dostane čtyři góly. Není to dobrá vizitka. Ale už je to pryč, za Libercem je tlustá čára. Teď máme Žižkov a všichni víme, že pro nás je to hrozně důležitý zápas a že ho potřebujeme zvládnout. Je jedno, zda ten vítězný gól dáme v první, či poslední minutě. Prostě musíme udělat tři body a pevně věřím, že je taky uděláme.

Se Žižkovem jste před nedávnem už dvakrát hráli v poháru, vy jste však ani jednou v bráně nebyl. Nemrzí vás to?

Dopředu mi bylo řečeno, že pohár odchytá Matej Delač, já byl na lavičce. V poháru jsme je vyřadili, což je super, ale to jim chyběli nějací hráči. Liga je něco zcela jiného, navíc v té situaci, v jaké my i oni jsme.

Máte hráče Žižkova přečtené? Třeba Böhm na hrotu je hodně nepříjemný.

Mají nepříjemné útočníky a řekl bych, že jejich hra docela bolí. Mají to hodně založené na bojovnosti. Trenér Pulpit je hodně emotivní a hráče dokáže nabudit. Na to ale my nemůžeme koukat, my musíme hrát tak, aby tři body zůstaly tady. A pro to musíme udělat maximum.

Dá se říci, že v neděli hrajete o holé bytí a nebytí. Jaká je před tak důležitým zápasem v kabině atmosféra?

My všichni, celá kabina, dobře vnímáme, jak důležitý zápas to je. Stejně tak důležité však bylo i utkání s Příbramí. A bude tomu tak stejně i za dva týdny s Duklou. My teď doma už nemůžeme ztrácet body. Každý z nás je odhodlán nechat na hřišti úplně všechno, všechny síly. Prostě ty tři body uhrát musíme, nic jiného neexistuje.