Fotbalová I. liga má za sebou další sezonu. Titul získal Slovan Liberec před Spartou a Plzní, v Poháru České pošty triumfovala Sigma Olomouc.

Do druhé ligy sestupují Žižkov a Bohemians 1905.

Dynamo Č. Budějovice, jediný zástupce jižních Čech v Gambrinus lize, obsadilo mezi elitou s pětatřiceti body desátou příčku.

Z boje o přežití se stala solidní sezona.

Přitom po prvních pěti kolech byli fotbalisté Dynama v první lize bez jediného bodu a s hrozivým skóre 6:17 nejvážnějším kandidátem sestupu.

Nicméně trenér František Cipro, jenž za této situace přebíral od Jiřího Kotrby trenérské žezlo, byl o záchraně stoprocentně přesvědčen. „O to, že se udržíme, jsem byl ochoten s kýmkoli se vsadit," řekl zkušený kouč v exkluzivním rozhovoru (Deník jižní Čechy ho přinese v tomto týdnu).

Cesta za záchranou začala kostrbatě. Doma s Baníkem, který byl dalším adeptem na sestup, Ciprův tým uhrál jen bod a týden nato prohrál 0:2 na Slovácku. Bezgólová domácí remíza s úřadujícím mistrem Plzní byla příslibem, prvního vítězství se Jihočeši ale dočkali s Příbramí až ve 12. kole!

„Jenže pak jsme doma porazili i Žižkov a Duklu, a přestože o naší záchraně jsme rozhodli až díky vydařené jarní části sezony, právě tato tři vítězství na konci podzimu byla velice důležitá. Od nich jsme se k záchraně odrazili," tvrdí František Cipro.

Dynamo ligovou definitivu nakonec získalo už se čtyřkolovým předstihem.

Zato boj o titul a další „medailové posty" byl napínavý až do posledního kola.

Soutěž si nemohla přát lepší vyvrcholení než přímý souboj o titul mezi týmy Liberce a Plzně v posledním kole, duel Sparty s Dynamem byl na vedlejší koleji. Sparta už na titul dosáhnout nemohla.

Fotbalisty Liberce, kterým stačila k titulu i bezgólová remíza, na trůn pro krále českého fotbalu dovedl trenér Jaroslav Šilhavý, jenž do Liberce přišel před sezonou z Českých Budějovic, kde předtím v roli kouče dvě sezony působil.

A byť mu na jihu Čech končila smlouva, nijak se netajil tím, že by ještě rok rád zůstal. Nový kontrakt mu ale nabídnut nebyl. „Nic to ale nemění na tom, že na své působení v Českých Budějovicích vzpomínám jedině v dobrém. Stále tam mám hodně kamarádů a kdykoli se tam rád přijedu podívat," potvrdil Deníku při ligovém zápase Liberce s Dynamem na Střeleckém ostrově.

Šilhavý svůj podíl na úspěchu sám zlehčuje. „Jen jsem přišel do klubu, který má kvalitnější kádr. Když k tomu přidám charakter hráčů, kteří chtěli hrát útočně, a také ty lidi okolo týmu a vedení, vzešel z toho tenhle triumf," uvedl pro ČTK úspěšný kouč, před nímž teď stojí další výzva – Liberec se v létě potřetí zkusí probojovat do Ligy mistrů.

Vedle Liberce vedl Jaroslav Šilhavý v lize jako hlavní trenér Kladno, Plzeň a již zmíněné České Budějovice.

Když právě z Dynama přicházel loni v létě do Liberce, někteří odborníci dávali najevo, že mu příliš nevěří. „Já ty hlasy vnímal, ale nějakou satisfakci teď určitě necítím. Vzal jsem si z toho ponaučení a možná že i to pomohlo," prohlásil Šilhavý.

Liberečtí se v počtu získaných titulů v samostatné české lize dotáhli na Slavii a znovu dokázali, že po určitých časových odmlkách dokážou sestavit tým s mistrovským přívlastkem. Vítězný esprit týmu symbolicky dodali veteráni Jiří Štajner, Jan Nezmar a Tomáš Janů, pamětníci prvního libereckého titulu z roku 2002, a nyní stále platné opory.

A také letos při třetím libereckém titulu platilo stejné pravidlo: je-li ve Spartě Hřebík, Slovan vyhrává ligu…

Nejen titul mistra má trošku „jihočeský punc".

V letošní lize totiž zazářil i nejlepší ligový kanonýr David Lafata, jenž v dresu Jablonce získal titul krále střelců s rekordním počtem 25 gólů.

Odchovanec kopané z jihočeského Olešníku totiž ligové góly začal střílet v dresu českobudějovického Dynama.

A teď si vystřílel i nominaci na soustředění před ME, kterou v pondělí zveřejnil trenér Bílek (jsou v ní také další bývalí hráči Dynama Jaroslav Drobný a Tomáš Sivok).