Fotbalistům FK Nová Ves se v právě skončené mistrovské sezoně okresního přeboru povedl zápis do historie fotbalu na Českokrumlovsku, když soutěží mezi regionální elitou prošli bez ztráty jediného bodu. Podobný husarský kousek se na jihu Čech dříve povedl už pouze celku Lažiště před deseti lety v OP Prachaticka.

Zkušenost a mládí

Poslední prohra Nové Vsi v mistrovském utkání se datuje do dubna 2008, kdy padla v derby s Holubovem. Dalších 28 zápasů v řadě už bylo vítězných, včetně všech 22 utkání minulého ročníku OP.

„Už v předchozích dvou ročnících se Nová Ves pokoušela o postup, ale ani jednou se to nepovedlo. Pak mě přemluvil Jirka Anderle, abych se týmu ujal. K tomuto místu mám vazby, odtud pocházím a s fotbalem jsem v Nové Vsi začínal i jako hráč,“ vzpomíná na první krůčky v malé obci na hranici okresů zkušený trenér Karel Švarc, jenž před tím působil v budějovickém Dynamu.

„Po příchodu do Nové Vsi jsem si udělal obrázek a bylo jasné, že hlavně taktická stránka není na dobré úrovni. Někteří kluci vůbec nevěděli, co mají na hřišti dělat. Na tom jsme v přípravě hodně zapracovali, a bylo to vidět. Na podzim pak bylo důležité, že jsme dobře zvládli vstup a v prvních kolech porazili soupeře, se kterými se počítalo do špičky. Zlomový byl zápas ve Větřní, kde jsme prohrávali, ale po důrazné domluvě jsme nakonec soupeři nastříleli pět branek,“ poohlíží se za první polovinou „zlaté“ sezony kouč Švarc.

V jarní části pak bylo jasné, že o postupujícím se rozhodne ve vzájemném zápase ve Velešíně. „Ten hodně posiloval. Přistoupili jsme ale k tomu maximálně zodpovědně a i když jsme měli i obrovské štěstí, tak jsme klíčový duel zvládli. Že ale projdeme soutěží takto suverénně, to jsem určitě nečekal,“ přiznává trenér Karel Švarc a vzápětí se zamýšlí nad faktory, které dovedly tým Nové Vsi k historickému zápisu i postupu do oblastní soutěže.

„Jak jsem říkal, tak důležité bylo vylepšení taktické vyspělosti mužstva. Vycházeli jsme ze zajištěné obrany, kde kraloval zkušený Martin „Máca“ Wohlgemuth, který přišel před odvetami. Je to hráč s obrovským přehledem, skvěle organizuje hru a mladíci ho respektují. Základ tedy byl neinkasovat. Zápasy jsme vyhrávali těsně, třeba jen o gól, ale vždy jsme nějakou tu branku dali. Dále musím zmínit ještě Jiřího Anderleho a Václava Domina. Tito dva spolu s Wohlgemuthem, to byl mozek naší hry. Ti ostatní, tedy mladíci kolem nich, však musí jejich myšlenky realizovat, a to se nám dařilo.“

Otázkou je zda mužstvo obstojí i ve vyšší oblastní soutěži. „Pro mě jako trenéra je důležité, že všichni zmínění starší kluci přislíbili, že budou pokračovat, i když třeba Anderle nebo Domin mají rovněž své další trenérské povinnosti v Dynamu a ve Slavoji. V této chvíli však máme trochu problém s obsazením gólmanského postu. Vosejpka po karambolu na kole vinou zranění kolene vypadl, a tak se poohlížíme po brankáři. Hodil by se nám ještě jeden mladý dravec do útoku. A jestli na první třídu máme? Pevně věřím, že pokud se nám budou vyhýbat další zranění a budeme pokračovat v nastoleném trendu vylepšování mladíků vedle ostřílených matadorů, tak jsme schopni s většinou soupeřů hrát vyrovnané zápasy. Na střed tabulky určitě máme,“ jasně říká trenér Karel Švarc, kterého netrápí ani „vyhnanství“ týmu.

„Patrně celý podzim kvůli rekonstrukci domácího hřiště ještě odehrajeme ve Zlaté Koruně. Hráči jsou ale na tento fakt už zvyklí a neměl by to pro nás být tak velký hendikep,“ uzavírá.