Ohlédnutí za letošním podzimem v podání fotbalistů divizního prvního týmu českokrumlovského Slavoje.

V nováčkovském soutěžním ročníku 2011/12 měli zelenobílí po podzimu na kontě pouhých osm bodů a v jarní části je potom čekal velmi perný boj o záchranu. Tu však zástupce našeho okresu pod taktovkou nového kouče Jiřího Svobody zvládl, v odvetách nastřádal pěkných dvaadvacet bodíků a nakonec slavil čtrnácté pořadí a zachování divizní příslušnosti i pro ročník následující.

Do druhé sezony, která podle staré fotbalové pravdy bývá vždy těžší, šli už slavojáci se smělejšími plány, a to vyhnout se sestupovým vodám a bojovat v áčkové skupině České divize o pozice v klidném středu tabulky, což se nakonec poločasovým desátým místem podařilo.

Posun do středu

Českokrumlovští fotbalisté vstoupili do nového ročníku 2012/13 dvěma domácími zápasy – a start to nebyl z nejpovedenějších, když z partií s pražskou Admirou a západočeským soupeřem z Rokycan vytěžili pouze bodík.

Obrat k lepšímu však hned v následujícím kole naznačila výhra v Novém Strašecí, jež odstartovala bodovou šňůru a posun tabulkou vzhůru. Po vítězné domácí předehrávce v derby s Milevskem se krumlovský tým vyhoupl dokonce na sedmou příčku. Tam pak byl ještě jednou, když  ve čtrnáctém dějství doma skolil lídra ze Štěchovic.

Venku to ovšem nebylo nijak slavné. Slavojáci si na hřištích soupeřů připsali za celý podzim jen čtyři body, a tak v součtu z toho bylo již zmíněné desáté místo se ziskem solidních devatenácti bodů.

Českokrumlovští hráči při podzimní bilanci pěti výher, čtyř nerozhodných výsledků a šesti porážek dosáhli výsledného pasivního skóre v poměru 23:28. Počtem třiadvaceti vstřelených branek patří Slavoji dělené šesté místo v pořadí útoků spolu s devátým Tachovem. Vysoký počet osmadvaceti obdržených gólů však na druhou stranu ukazuje až na celkově třináctou obranu, když vícekrát inkasovaly jen týmy pražské Aritmy (29), poslední Přední Kopaniny (30) a Roudného (32).

Podzim pod lupou

Doma: Na vlastním trávníku patřili českokrumlovští fotbalisté k nejlepším týmům divizní skupiny A, když v domácím prostředí získali velmi dobrých patnáct bodů za čtyři výhry a tři remízy. Pouze jednou v podzámčí prohráli, a to hned v premiéře s Admirou Praha 2:4. Za tři body naopak zvládli domácí duely s Chrástem 3:1, Milevskem 5:0, Doubravkou 3:2 a Štěchovicemi 4:1. O body se doma se soupeři podělili po remízách s týmy Rokycan (1:1), Benešova a Roudného (oba 0:0).

Venku: Na hřištích soupeřů naopak zelenobílým pšenka příliš nekvetla. Z výjezdů ven si domů vezli pouze čtyři bodíky za jediné vítězství a jednu remízu, dalších pět partií na stadionech soupeřících týmů slavojáci prohráli. Tříbodový zápis zaznamenali hned v prvním utkání venku, a to ve třetím kole na půdě Nového Strašecí, kde zaknihovali výhru 2:1. Druhý venkovní zápas v Přední Kopanině přinesl bod za remízu 1:1, ale pak už byly samé prohry. Slavoj padl v Čížové 0:1, na půdě béčka Táborska 0:4, v Tachově 1:4, na hřišti Aritmy Praha 1:3 a v podzimní derniéře na trávníku FK Hořovicko 0:5.

Branky: V patnácti podzimních zápasech zaznamenali Českokrumlovští celkem třiadvacet branek, o které se podělilo devět střelců. Pomyslná koruna klubového krále kanonýrů se na podzim dělí rovným dílem mezi čtyřgólovou dvojici, a to útočníka Jiřího Baboučka a obránce Michala Klivandu. Po třech zásazích do černého pak zaznamenal trojlístek Rudolf Weinhard, Martin Špát a Jan Pintér. Další branky: 2 – Lukáš Vacek, Michal Pliška, 1 – Václav Novák, Michal Kroupa.

Penalty: Českokrumlovští fotbalisté měli v podzimní části celkem třikrát výhodu pokutového kopu a využili jí na sto procent. Zajímavostí je, že exekuce desítky se pokaždé ujal jiný střelec. Hned v prvním kole mírnil výši domácí porážky s pražskou Admirou z penalty Weinhard. Ve dvanáctém dějství pomohla k domácí výhře nad nepříjemnou Doubravkou proměněná penalta Baboučka. Ve čtrnáctém kole pak zisk skalpu favorita ze Štěchovic doma z puntíku zpečetil Pintér.

Proti Slavoji byl na podzim pokutový kop nařízen celkem ve čtyřech případech a ani exekutoři ze soupeřících týmů neváhali. Byli to postupně Snop z Admiry Praha, tachovská dvojice Hudec a Tušl a Hrabák z Aritmy Praha.

Karty: Jistě za vyzdvihnutí stojí fakt, že českokrumlovští fotbalisté v podzimní části divizní soutěže dohráli všechny zápasy v kompletním počtu jedenácti hráčů, když ani jednou nedostali červenou kartu. To je ve srovnání s loňskou sezonou výrazný posun a jeden z faktorů vedoucích k výsledkovému zlepšení.

V podzimních zápasech se Slavojem pak předčasně pod sprchy odešel jediný vyloučený hráč z týmů soupeřů, a to tachovský Žemlička.

Velice zajímavý je i pohled na počet žlutých karet, kterých slavojáci v patnácti podzimních zápasech inkasovali pouhých dvacet!  Plných pět utkání pak zelenobílí odehráli dokonce bez jediného žlutého napomínání, a to konkrétně  v domácích zápasech proti Rokycanům, Chrástu a Roudnému, venku pak v Novém Strašecí a na Aritmě Praha.