Při zastaveních v táborech okresních účastníků oblastních fotbalových soutěží se dnes poprvé dostáváme k I.B třídě, kde po podzimu nejlepším z pětice našich celků je v tabulce pátý FC Šumava Frymburk.

Frymburští se už dlouhodobě řadí k lepší společnosti v nejnižší krajské soutěži. V předchozím ročníku 14/15 byli na pomyslných okresních stupních stříbrní, když za suverénně postupujícím Velešínem obsadili konečné solidní šesté místo. S nálepkou celku, se kterým se počítá na přední příčky v horní polovině pořadí, tedy šli fotbalisté od Lipna i do mistrovské sezony 2015/16.

Po prohře v Nemanicích následně hned ve druhém dějství doma zdolali ambiciózní Planou a naznačili trend, jenž pak charakterizoval celý podzim. Před vlastními fandy se dařilo a v domácí tvrzi fotbalisté Šumavy ztratili jen dvěma remízami v okresních derby. Venku to naopak bylo vesměs špatné, jen s dvěma vítěznými výjimkami. Přesto se Frymburk po první částí sezony pyšní postem nejlepšího okresního zástupce a do jarních odvet půjde z pátého místa průběžné tabulky.

Podzim pod lupou

Fotbalisté FC Šumava Frymburk v áčkové skupině oblastní I.B třídy ze čtrnácti podzimních vystoupení (včetně jarní předehry) sedm zápasů vyhráli, dvakrát se o body se soupeři dělili a pětkrát odcházeli z trávníku poraženi.

Celkově tedy posbírali 23 bodů a dosáhli vyrovnaného skóre v poměru 27:27 (po podzimu 2014 to bylo 28 bodů při skóre 34:19 a průběžné čtvrté místo). Počet sedmadvaceti vstřelených branek ukazuje na osmý až devátý útok áčkové skupiny (spolu s Trhovými Sviny). Stejná porce inkasovaných gólů řadí Šumavu na rovněž dělené páté až šesté místo v hodnocení defenzivních formací (se Sedlcem).

Doma: Jak již bylo řečeno, na domácím trávníku se hráčům FC Šumava dařilo a posbírali zde 17 bodů za pět výher a dva nerozhodné výsledky, ani jednou ve své tvrzi nepoznali hořkost porážky. Postupně doma zdolali silné týmy Plané u ČB 3:1, Lhenic 2:0 a Sedlce 3:2 i oba okresní nováčky z Vyššího Brodu a Černé, a to shodně 2:1. Plichtou skončily derby duely s béčkem Českého Krumlova 1:1 a Horní Planou 0:0.

Venku: Na hřištích soupeřů Frymburští přidali šest bodů za dvě vítězství, zbývajících pět venkovních zápasů prohráli. Se třemi body se vraceli z Trhových Svinů (3:2) a po kanonádě ve Zlivi (8:0). Prohráli na úvod v Nemanicích 1:3, pak v Dřítni 0:3, ostudně v Kamenném Újezdu 0:6, v Netolicích 2:3 a v předehře jarního kola v odvetě s Planou u Č. Budějovic vysoko 0:4.

Branky: O sedmadvacet podzimních zásahů frymburského FC Šumava se podělilo celkem devět fotbalistů. Pomyslnou korunu klubového krále střelců si s velkým náskokem nasadil útočník Stanislav Budík, jenž v první části sezony udělal celkem devět zářezů na pažbě. O stříbro se dělí čtyřgólová dvojice Zdeněk Vrátil a Jan Rillich.

Další góly: 3 – Matuš, 2 – Micák, D. Račák, 1 – Kaňa, Vágner, J. Šisler.

Penalty: Výhodu pokutového kopu měli frymburští fotbalisté na podzim celkem v šesti případech, a to bez výjimky v domácích zápasech – a naložili s ní úspěšně ze dvou třetin. Ve druhém kole proti Plané si dokonce dvakrát míč na puntík stavěl matador Micák, v prvním případě nezaváhal, ale druhou penaltu poslal do spojnice a neuspěl. V šestém kole proti Lhenicím otevřel z penalty skóre Budík. O tři kola později pomohl k výhře nad nepříjemným Sedlcem proměněnou desítkou zkušený Matuš. V jedenáctém dějství při derby s Vyšším Brodem zařídil z puntíku nejtěsnější výhru 2:1 až v 89. minutě úspěšný exekutor Budík. Tentýž hráč pak zahrával ještě jednu pecku proti druhému okresnímu novicovi z Černé. Budík přišel na trávník v 82. minutě, o pár vteřin později si přesto troufl na exekuci pokutového kopu, ale hostující brankář Wudy jeho pokus vystihl a kryl.

Proti Šumavě se na podzim pískala penalta dvakrát a stalo se to v jediném utkání v Netolicích, kde osvědčený domácí střelec Vlášek ani jednou nezaváhal.

Karty: Dva podzimní zápasy nedohráli fotbalisté frymburského FC Šumava v kompletním počtu jedenácti aktérů. V šestém kole doma proti Lhenicím putoval předčasně pod sprchy vyloučený Janáček. Ve třináctém dějství se při derby s Černou červenal Roman Mertl.

To, že se s Frymburkem hraje vždy od podlahy, dokumentuje údaj, že v podzimních zápasech s FC Šumava bylo vyloučeno dokonce pět hráčů ze soupeřících týmů. Jmenovitě to byli krumlovský Rozkošný, Vrábek z Trhových Svinů, Kopf ze Lhenic, Trávníček ze Zlivi a Král z Černé.