V ohlédnutích za účinkováním okresních zástupců v podzimní části krajských fotbalových soutěží se dnes poprvé dostáváme k nejnižšímu oblastnímu patru – I.B třídě.

V áčkové skupině, kde plnou polovinu účastníků tvoří týmy z Krumlovska, je po podzimu ze sdmičky našich týmů nejúspěšnější v pořadí čtvrtý FC Šumava Frymburk.

V předchozím ročníku celkově pátý tým konečné tabulky, kterému o pouhý bod uniklo umístění na stupních vítězů, byl opět pasován do role jednoho ze spolufavoritů. Start do sezony 2014/15 se však Frymburským hrubě nepovedl, první bodík uhráli až ve čtvrtém dějství za domácí remízu s béčkem Českého Krumlova, následně padli na hřišti lídra z Trhových Svinů a krčili se až u samého dna tabulky. Po tomto zápase navíc avizoval svůj odchod trenér Mertl. Až tento impuls do té doby dřímající saň od Lipna vyburcoval, režisérské taktovky se chopil zkušený Koršala, kádr dobře posílil o exkrumlovského Pilse – a tým Šumavy nastartoval skvělou vítěznou sérii, která se pak nezastavila až do konce podzimní části.

Frymburští si v součtu připsali výborných devět vítězných zápasů v souvislé řadě, což je katapultovalo až těsně pod pomyslné stupně vítězů, a to konkrétně na čtvrtou příčku. V jarních odvetách tedy bude FC Šumava dle očekávání opět atakovat medailové posty, kam vzhledem ke kvalitě a zkušenosti kádru patří.

Půle pod lupou

V podzimní části sezony fotbalisté FC Šumava Frymburk ze čtrnácti odehraných zápasů v áčkové skupině oblastní I.B třídy již zmíněných devět utkání vyhráli, jednou se o body se soupeřem dělili, čtyřikrát šli z trávníku poraženi a nastřádali tedy velmi dobrých osmadvacet bodů při celkově vysoce aktivním skóre v poměru 34:19. To nakonec jsou přibližně stejné statistiky jako v předchozím ročníku, kdy na podzim 2013 uhráli čtyřiadvacet bodů a měli podobné skóre v poměru 33:21.

V pořadí útoků patří hráčům FC Šumava za 34 nastřílených branek čtvrtá příčka, když vícekrát skórovaly celky sedmých(!) Nemanic (42x), druhé Dřítně (40x) a po podzimu třetího nováčka z Plané u Č. Budějovic (35x).

Taktéž v hodnocení obran patří Frymburským za 19 inkasovaných gólů pomyslné „brambory", když o něco málo pevnější defenzívu měly na podzim jen týmy z první trojky, a to Dříteň (15) a duo Trhové Sviny a Planá u Č. Budějovic (oba 16).

Doma: Před vlastními fanoušky patřil FC Šumava na podzim k nejlepším a jen vinou o málo horšího skóre je v této bilanci stříbrný za Dřítní. Frymburští doma vybojovali šestnáct bodů za pět výher a jednu remízu. Prohráli ve svém tvrzi jediné utkání, a to ve třetím kole s Kamenným Újezdem 1:3. Ve čtvrtém dějství brali bod za již zmíněnou remízu 1:1 s béčkem Českého Krumlova. V šestém kole však výhrou 3:2 proti Sedlci nastartovali sérii, v níž pokračovali výhrami nad Horní Planou 1:0, béčkem Kaplice 5:1, Velešínem 5:0 a Zliví 3:2.

Venku: Na hřištích soupeřů přidali dvanáct bodů, když zaznamenali čtyři výhry a tři porážky seřazené v úvodu sezony. Zvítězili v Malontech 4:1, v Křemži 3:0, na horké půdě nováčka z Plané 2:0 a v předehrávce jarního kola v Kamenném Újezdu, kde soupeři oplatili prohru ze začátku podzimu v poměru 4:1. Padli hned v prvním kole v Nemanicích 1:2, neuspěli v Dřítni 0:2 a bez bodu se vraceli z Trhových Svinů po výsledku 0:3.

Branky: O čtyřiatřicet podzimních zásahů Frymburku se podělilo celkem devět fotbalistů. Kanonýrskou korunu si nasadil zkušený Erik Koršala, jenž zatížil konta soupeřů rovnými deseti góly a například se blýskl čtyřgólovou parádou v Malontech, kde obstaral všechny trefy vítězů. O stříbro se dělí sedmibrankové duo ve složení Stanislav Budík a Jan Rillich. K posledně jmenovanému šikovnému mladíkovi dodejme, že teprve letos v srpnu dosáhne plnoletosti!

Další góly: 3 – M. Račák, 2 – Ribár, D. Račák, 1 – Matuš, Malák, J. Grohman.

Penalty: V podzimní části sezony měli Frymburští pouze jedinkrát výhodu pokutového kopu. Stalo se tomu tak hned v prvním kole v Nemanicích, kde si míč na puntík postavil zkušený Matuš, ale proměněnou desítkou jen zmírnil výši prohry na 1:2.

Proti Šumavě se pískala rovněž jedna penalta a dříteňský Slepička se také nemýlil.

Karty: Ke cti našeho týmu nutno přičíst i disciplinovanou hru, když pouze jednou na podzim nedohrál zápas v plném počtu. Ve třetím kole při zápase v Dřítni byl po druhé žluté v 71. minutě vyloučen mladý Ribár.

Že však důrazný herní styl Frymburských není jejich protivníkům příjemný, o tom svědčí fakt, že plných sedm hráčů ze soupeřících týmů šlo na podzim předčasně pod sprchy. Jmenovitě to byli Štojdl z Trhových Svinů, sedlecké duo Šindelář a Peterka, Truhlář z Horní Plané, Šálek z Malont a zkušená zlivská dvojice Rys a Szabó.