Ohlédnutí za účinkováním fotbalistů frymburského FC Šumava v nedávno skončeném mistrovském ročníku 2008/09.

Nováčkovský rok

Frymburští fotbalisté se po čtyřleté odmlce opět vrátili do I. A třídy a v minulém ročníku byli jediným okresním zástupcem v druhé nejvyšší oblastní soutěži. Do nováčkovské sezony vstupovali s plánem pohybovat se v klidných vodách tabulky, a to se celkem dařilo.

Hráčům FC Šumava vyšel začátek sezony, když o nulu na kontě porážek přišli až v 7. kole v Oseku. Hned v následujícím dějství však Frymburští prohráli i doma se suverénním píseckým béčkem, čímž také přišli o úctyhodnou více než tři roky trvající sérii bez prohry před vlastními fandy. V druhé polovině podzimní části bodovali už pouze výhrou v Kamenném Újezdu – a výsledkem bylo přezimování na desáté příčce se ziskem solidních šestnácti bodů.

Rovněž jarní start se povedl, když Frymburští v domácím prostředí zdolali Sedlici. V dalším průběhu odvetné části však bodíky na konto přibývaly jen pozvolna, a tak se Frymburští stále pohybovali v bezprostřední blízkosti sestupových vod. Jako klíčové se tak ukázaly výhry doma nad Osekem a zejména tříbodový import ve 23. kole ze hřiště rovněž o udržení usilujících Čtyř Dvorů.

Reputaci si celek od Lipna pošramotil domácím debaklem s K. Újezdem, ale prohry v Netolicích ani doma se silným béčkem Strakonic už v součtu s výsledky dalších ohrožených okresního zástupce o patro níže neposlaly. V příštím ročníku se tak mohou příznivci v regionu těšit na tradiční velké „lipenské“ derby mezi Frymburkem a Horní Planou.

Sezona pod lupou

Fotbalisté frymburského FC Šumava v nováčkovské sezoně v I. A třídě vybojovali ve skupině A celkově jedenácté místo. Z šestadvaceti zápasů sedmkrát vyhráli, ve stejném počtu utkání se o body se soupeři podělili a ve dvanácti případech odešli z trávníku poraženi. Nasbírali celkem 28 bodů a dosáhli pasivního skóre v poměru 36:54. Počtem nastřílených branek Frymburku patří dělená 12. až 13. příčka (spolu se sedmým Osekem), bilance obdržených branek ukazuje až na dvanáctou obranu (vícekrát inkasovaly jen Čtyři Dvory a beznadějně poslední Volary).

Doma: Ve vyšší soutěži už nebyl frymburský trávník tak nedobytnou tvrzí, přesto hráči Šumavy před vlastními fandy nasbírali důležitých 18 bodů za pět výher a tři remízy. Na domácí půdě na podzim zdolali Volary 5:1, Dobrou Vodu 3:0 a Čtyři Dvory 3:1. V jarních odvetách pak překonali Sedlici 2:0 a Osek 2:1. O body se doma podělili na podzim hned v prvním kole s Blatnou a pak s Rudolfovem (oba 1:1). V jarní části si bod od Lipna odvezla českobudějovická Slávie po výsledku 2:2. Naprázdno vyšli Frymburští ve svém na podzim poprvé v 8. kole s béčkem Písku (1:2) a pak prohráli ještě s Netolicemi 0:2. V jarní části se doma nedařilo v zápasech s Protivínem 0:5, Kamenným Újezdem 0:4 a v derniéře s béčkem Strakonic 0:2.

Venku: Na hřištích soupeřů si Frymburští připsali celkem deset bodů za dvě výhry a čtyři remízy, zbývajících sedm utkání venku prohráli. Naplno uspěli na podzim v Kamenném Újezdu (1:0) a na jaře ve Čtyřech Dvorech (2:0). Cenný bodík přivezli na podzim ze Sedlice (2:2) a ze hřiště českobudějovické Slávie (1:1). V jarní části remízovali ve Volarech 1:1 a v Rudolfově 2:2. Naprázdno vyšli na podzim v Oseku 2:4 (1. prohra v 7. kole), Protivíně 2:4, na hřišti béčka Strakonic 0:3 a v předehrávce prvního jarního kola v Blatné 0:3. Na jaře prohráli na Dobré Vodě 0:3, na půdě suverénního béčka Písku 0:5 a v Netolicích 3:4.

Góly, penalty, karty

Branky: O šestatřicet nastřílených branek Frymburku v I. A 08/09 se podělilo celkem 11 hráčů. Korunu klubového krále střelců si stejně jako v předchozí postupové sezoně opět nasadil Jiří Andrejco, jenž zatížil konta soupeřů celkem 15 brankami. Druhým osvědčeným šutérem byl Josef Micák, jenž se v sezoně trefil sedmkrát. Další hráči pak byli víceméně svátečními střelci. Další góly: 3 – Matuš, 2 – Juhaňák, J. Šisler, 1 – Jodl, Bagoni, R. Mertl, Kuna, Mrázik, Skípala (pozn. – jedna branka z podzimního utkání v Sedlici byla vlastní).

Penalty: V minulém ročníku I. A třídy měli Frymburští celkem dvakrát výhodu pokutového kopu a v obou případech byli na jaře úspěšní. V 18. kole přispěl k domácí remíze 2:2 se Slávií Č. Budějovice proměněnou desítkou Micák. O kolo později v Rudolfově zařídil cennou plichtu z pokutového kopu Juhaňák. Proti Šumavě se kopala penalta čtyřikrát a rovněž exekutoři ze soupeřících týmů ani jednou neváhali.

Karty: Tři zápasy minulého ročníku nedohráli Frymburští v plném počtu jedenácti hráčů. Už ve 2. kole se v Sedlici poroučel předčasně pod sprchy Jodl, který si pak post „zlého“ muže týmu zajistil vyloučením v 7. kole v Oseku. Tam se při první porážce v ročníku červenal i Matuš. Jarní domácí propadák s Kamenným Újezdem po dvou žlutých nedohrál Micák. V zápasech s Frymburkem byli vyloučeni dva hráči soupeře, konkrétně oba v barvách Sedlice (na podzim Štolba a na jaře Hrouda).