Byla to prorocká slova, fotbalové krásy úvodní zápas Dynama s Varnsdorfem (1:0) skutečně moc nepobral… „Za týden se nás nikdo nebude ptát, jakým stylem jsme vyhráli," krčil rameny autor vítězného gólu zápasu Michal Klesa.

Fotbalisté Varnsdorfu na jihu Čech potvrdili, že mezi aspiranty postupu nejsou náhodou, hráli výborně. Přesto jeli domů s prázdnou. „Řekl bych, že naší hře chyběla jen branka. Jinak nemám klukům co vytknout, dle mého soudu zápas zvládli velice dobře," právem své hráče za předvedenou hru chválil trenér Zdenko Frťala. „Myslím si, že převážnou část zápasu jsme byli lepším týmem, bohužel hlavně po přestávce jsme hráli fotbal jen po šestnáctku soupeře, který nás ve druhé půli do nějaké stoprocentní šanci vůbec nepustil," uznal objektivně.

Poté si jen povzdechl, že fotbal se hraje na góly, a protože jeho tým žádný nedal, zatímco domácí aspoň jeden ano, body zůstaly na jihu Čech. „Ale před svými hráči smekám, protože jsme věděli, jak těžký zápas je tu čeká, ale zvládli ho výborně. Jsem přesvědčen, že když budeme takto hrát dál, že stále se budeme v tabulce pohybovat v horních patrech."

Frťala připustil, že jeho tým trošku sázel na to, že by hráči Dynama nemuseli tíhu utkání unést. „My věděli, jak je to pro Budějky hrozně důležité utkání, jak moc domácí chtějí do soutěže vstoupit před svými diváky vítězstvím. Myslím, že se to přece jen na jejich hře podepsalo, že na hřišti byli trochu svázaní," poznamenal.

S tím by jistě souhlasila většina diváků, kteří na první zápas Dynama v jarní části sezony dorazili. Domácí totiž sice solidně začali a jejich aktivitu Klesa brzy taky korunoval gólem, jenže poté jako by se začali třást o tolik potřebné tři body a na jejich kopačky se začala vkrádat nervozita.

„Mít hned v prvním kole tak silného soupeře, jakým určitě Varnsdorf je, není žádná lahůdka," posteskl si trenér Luboš Urban. „Prvních dvacet minut jsme měli dobrých. To jsme se snažili soupeře hodně vysoko napadat a dostat je pod tlak," odtajnil záměry, s nimiž Jihočeši do zápasu šli.

Právě díky zmíněnému napadání padl i jediný gól zápasu, kdy Hurka vybojoval zdánlivě ztracený míč u rohového praporku a poslal ho před bránu, kde už si Klesa věděl rady.

Jenže po vedoucím gólu se obraz hry začal měnit a hosté stále více přebírali otěže hry do svých rukou. „Soupeř si nás trošku přečetl a začal nás trápit prostrkávanými balony za naši obranu. My věděli, že oni to tak hrají, jenže jsme s nimi vůbec nevystupovali. Přestali jsme plnit ty věci, které jsme si připravovali. Přečkali jsme do půle dvě gólovky, kdy nás Křížek úžasně podržel," chválil gólmana budějovický kouč.

O přestávce domácí trenéři změnili taktiku. „V první půli jsme zjistili, že hrát tak vysoko nemůžeme, že oni nás prostě vykombinují. Už spolu hrají dlouho, ví o sobě a tento styl hry mají zažitý. Proto jsme to po přestávce zatáhli od půlky a nechali je hrát. Takže v držení míče jsme byli horší, řekněme čtyřicet na šedesát, ale do žádné stoprocentní šance už jsme hosty nepustili a naopak nám se otvíral prostor na brejky," měl trenér Urban jistě na mysli Linhartovu šanci v 51. min., kdy si mladý útočník naběhl na Klesovu nahrávku za hostující beky a byl u balonu dříve než vybíhající Fendrich, ale bránu netrefil. Do slibné střelecké pozice se po Klesově rohu dostal v 68. min. i Kalod, míč ale dobře netrefil.

Víc toho hráči Dynama bohužel ani ve druhé půli nevyprodukovali. „My v závěru už hráli přísně na udržení toho výsledku, kterého si velice ceníme. Víme, že naše hra optimální nebyla, to všichni viděli, takové ale ty první zápasy už bývají," krčil trenér Dynama rameny. „Máme tři body, a to je pro nás v tuto chvíli nejcennější," uzavřel pragmaticky.

Tři body byly pro fotbalisty Dynama opravdu velice důležité. Snad se i ta fotbalová krása v dalších zápasech přidá…

Dynamo ČB – Varnsdorf 1:0 (1:0)

Branka: 9. Klesa. ŽK: Klesa, Kalod, Hanzlík – Jakobovský. Diváci: 2155. Rozhodčí: Ochotnický – Moláček, Černý.

Dynamo: Křížek – M. Hála, Lengyel, Kalod, Machovec – Brunclík, J. Hála (74. Benát), Herzán – Klesa, Hurka (58. Hanzlík) – Linhart (84. Chmelo).

Varnsdorf: Fendrich – Tvaroha (71. Mach), Kouřil, Brožek, Jakubovský – Mikinič (86. Zieris), Kotiš, Jurča (54. Halbich), Breite – Schubert – Martan.

ČFL: Sparta B- Strakonice 2:0 (1:0)

V úvodním jarním kole III. ligy kopané podlehla strakonická farma Dynama v Praze silné rezervě Sparty.

Oba góly vítězů dal Jurdík, první střelou k zadní tyči, druhý po vydařeném brejku a Karafiátově centru. Jihočeši měli velkou šanci půl hodiny před koncem, kdy po faulu Sýkory na Radoucha kopal Kadula penaltu, jeho střelu ale brankář Švenger bravurně vyrazil.

Branky: 31. a 68. Jurdík. Diváci: 122. Rozhodčí: Henych – Mělničuk, Aubrecht. Strakonice: Hajdušek – Dvořák, Novák, Lerch, Havelka – Kadula (88. O. Otepka), Slavík, Čadek (65. Petráň) – Radouch, Chmelo, Staněk (71. Schertler).

Další výhra v I. lize dorostu

Bohemians 1905 – Dynamo ČB 0:4 (0:2) – Branky: Ondřej Otepka, Funda, Havel, Markytán, sestava Dynama: Hřebejk – Řezáč (89. Křiváček), Havel, Tomášek, Vaněk – J. Held, Janoch, Otepka (87. Tušer) – Bálek (85. Blažek), M. Held (80. Pasecký), Funda (75. Markytán).