Z devítky okresních zástupců účinkujících v mistrovské sezoně 08/09 v A skupině oblastní fotbalové I. B třídy, jejichž podzimnímu vystoupení se budeme v následujících týdnech postupně věnovat, figuruje nejvýše celek Smrčiny Horní Planá.

Splněné očekávání

Fotbalisté hornoplánské Smrčiny po loňském konečném bronzu byli před startem další sezony bez nejmenších pochybností řazeni do okruhu nejvážnějších kandidátů pro boj o postup do I. A třídy – a nálepku papírového favorita na podzim téměř beze zbytku naplnili.

Hornoplánští raketově odstartovali, když v úvodních dvou kolech na domácím trávníku doslova rozstříleli oba soupeře (Trhové Sviny a béčko Čtyř Dvorů) a usadili se na prvním místě. Z toho je sice následně srazila jediná podzimní prohra na půdě podzimní štiky a nováčka oblastní soutěže z Ledenic. Po další vysoké domácí nadílce (v derby s Křemží) se Smrčina vrátila do čela, kde je pak v polovině podzimní části po několika ztrátách za remízy opět vystřídali Ledeničtí. Závěr však vyšel Smrčině na jedničku. V 9. kole přišel tříbodový dovoz z horké půdy v Mladém, až do konce následovaly jen výhry – a výsledkem je přezimování Smrčiny na prvním místě průběžné tabulky s tříbodovým náskokem před druhými Ledenicemi a pěti body k dobru před třetím béčkem Kaplice.

Podzim pod lupou

Ze čtrnácti podzimních zápasů vytěžili fotbalisté hornoplánské Smrčiny celkem 33 bodů za deset výher a tři nerozhodné výsledky (v předchozí sezoně měli po podzimu na druhém místě na kontě 27 bodů, když se ale tehdy hrálo jen 13 utkání).

S počtem 49 nastřílených gólů měli Hornoplánští suverénně nejlepší útok v A skupině I. B třídy, když druhý tým v pořadí ofenzív – v půli bronzové béčko Kaplice – nastřílel o celých 11 branek méně. Rovněž průměr 3,5 gólu Smrčiny na jedno utkání stojí za pozornost. Také s počtem třinácti obdržených branek (průměr pod 1 gól na utkání) třímá Horní Planá pevně post nejlépe bránícího týmu.

O nastřílené branky se podělilo celkem devět hráčů. Korunu podzimního oddílového krále kanonýrů si vystřílel navrátilec Ivan Friedl, jenž zatížil konta soupeřů patnácti trefami do černého, čímž se navíc drží i na medailové příčce v soutěži Jihočeský ostrostřelec internetového serveru Jihočeský fotbal.

Další branky: 10 – V. Ryneš, 8 – Kastenmajer, 6 – Koritar, 3 – Grmela, Rada, 2 – Nowak, 1 – Gajdoš, R. Šlak.

Hornoplánští byli nejlepší i v bilanci domácích zápasů a také ve vystoupeních na půdě soupeřů. Doma ztratili pouze remízou v derby s D. Dvořištěm (1:1), ale dalších šest utkání vyhráli (Tr. Sviny 6:0, Čt. Dvory B 7:1, Křemže 5:1, Kaplice B 8:0, Malonty 5:1, Chvalšiny 1:0). Venku zvítězili čtyřikrát (Mladé 2:1, Olešnice 3:0, FC Vltava 3:1, Tr. Sviny 3:1), dvakrát remizovali (V. Brod 3:3, Č. Krumlov B 1:1), a jak již bylo řečeno, pouze jedinkrát vyšli naprázdno (v Ledenicích 1:2).